Cambler

HIV: co kobiety muszą wiedzieć,

Na początku epidemii HIV / AIDS, większość ludzi, którzy są nosicielami wirusa HIV homoseksualiści. Dziś, około połowa z tych całym świecie, którzy żyją z HIV to kobiety. Większość kobiet HIV od stosunku płciowego bez zabezpieczenia z mężczyznami. W niektórych aspektach, żyjących z HIV jest inny w przypadku kobiet niż mężczyzn. Kobiety mają inną rolę w społeczeństwie, niż mężczyźni, a także unikatowe w zakresie ochrony zdrowia w obliczu HIV.

Kobiety w społeczeństwie

Kobiety mają tendencję do ich opiekunów, więcej obowiązków rodzinnych. Często stanowią dla dzieci i partnerów pierwszy, przez co trudno jest ustalić termin spotkania z lekarzem i znaleźć czas, aby uzyskać wsparcie, którego potrzebują, aby skutecznie zarządzać HIV. Wiele kobiet ma niższe dochody niż mężczyźni, mniej zasobów i mniej dostępu do przystępnej opieki zdrowotnej niż mężczyźni z HIV.

Anty-HIV różnią skutki uboczne leków

Potężne leki anty-HIV może pracować również u kobiet i mężczyzn, ale może mieć różne skutki uboczne. Kobiety, które biorą rytonawir (Norvir, RTV) wydają się mieć więcej nudności i wymioty, ale mniej częste biegunki niż mężczyźni na tym leku. Kobiety również wydają się być bardziej podatne na wysypki, przyrost masy ciała w piersiach i na ich talii i problemów z ich trzustki i wątroby niż mężczyźni na tych samych leków anty-HIV. Lekarze doradzają kobietom nie rozpocząć połączenie leku z newirapina (Viramune), ponieważ może to umieścić je na ryzyko niebezpiecznych problemów z wątrobą.

Ryzyko zdrowotne różnią

Wszystkie kobiety są narażone na rozrzedzenia kości ( osteoporoza ), zwłaszcza po menopauzie. Ale żyje z HIV znacznie zwiększa to ryzyko, bez względu na wiek. I szansa na rozwój osteoporozy jest trzy razy większa niż wśród mężczyzn z HIV.

Wirusem HIV kobiety częściej niż mężczyźni są również:

 • Rozwijać bakteryjne zapalenie płuc

 • Opryszczka zamówienia

 • Pobierz pleśniawki (drożdże) w gardłach

Jednak kobiety są znacznie rzadziej niż mężczyźni rozwijać mięsaka Kaposiego. Jest to choroba raka podobne, związane z AIDS.

Ginekologiczne problemy są bardziej prawdopodobne

Z powodu hormonów żeńskich, kobiety z HIV są bardziej podatne na ginekologicznych problemów, niż kobiety bez HIV. Należą do nich:  

 • Infekcje pochwy drożdży. HIV sprawia, że ​​są bardziej trwałe i trudne do wyleczenia.

 • Inne infekcje pochwy. Kobiety z HIV często się bakteryjne zapalenie pochwy i wspólne chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak rzeżączka, chlamydia i rzęsistkowica.  

 • Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Kobiety z HIV mają większe szanse na zarażenie wirusem HPV niż kobiety HIV-negatywnych. Szczepy tego wirusa zwiększyć szanse kobiety na rozwój raka szyjki macicy.

 • Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID). Leki przeciw HIV osłabia układ odpornościowy, co stawia Cię na większe ryzyko PID.

 • Zaburzenia miesiączkowania okres. Mogą wystąpić ciężkie krwawienie lub miesiączki może przestać.

HIV i ciąża

Jeśli jesteś nosicielem wirusa HIV i chcą zajść w ciążę, musisz porozmawiać z lekarzem o kroki podjąć, aby mieć zdrowe dziecko. Konkretne leki mogą znacznie obniżyć szanse na zdanie HIV dziecku-od 25% do mniej niż 2%. Jednak niektóre leki przeciw HIV mogą powodować wady wrodzone i należy ich unikać w czasie ciąży.

Przede wszystkim, Ob-Gyn wizyty są ważną częścią ogólnego planu zdrowotnego, gdy jesteś kobieta z HIV. Pamiętaj, aby zaplanować regularne egzaminy ginekologicznych, w tym badania cytologicznego. Badanie cytologiczne wykrywa raka szyjki macicy i nieprawidłowych komórek znanych przekształcić się w raka.

Główne dania na wynos

 • Kobiety żyjące z HIV borykają się z różnymi wyzwaniami, niż mężczyzn, w tym więcej skutków ubocznych leków HIV. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz problemy z radzeniem sobie.

 • Leczenie HIV działać równie dobrze w przypadku kobiet, jak dla mężczyzn, więc należy kontynuować plan leczenia.

 • Mając HIV sprawia, że ​​bardziej podatne na problemy kobiet, takie jak zakażenia pochwy i innych chorób.

 • Jeśli chcesz zajść w ciążę, rodzina planuje z pomocą lekarza jest niezbędna, aby chronić swoje dziecko.

 • Regularne wizyty Ob-Gyn część ogólnego planu opieki zdrowotnej, w celu zminimalizowania skutków ginekologicznych HIV.