Cambler

Radzenie sobie z seksualnymi skutków ubocznych leczenia depresji

Jedyną wadą jest to, że SSRI często tłumią reakcję seksualną. Seksualne skutki uboczne są możliwe w przypadku innych leków przeciwdepresyjnych, też, ale są znacznie bardziej powszechne z grupy SSRI. Jedno z badań sugeruje, że aż połowa wszystkich osób przyjmujących te leki mogą wystąpić pewne problemy seksualne. Oprócz zmniejszenia zainteresowania seksem, SSRI mogą utrudnić się budzi, podtrzymać podniecenie, i osiągnięcia orgazmu. U niektórych pacjentów przyjmujących leki z grupy SSRI nie są w stanie mieć orgazmu w ogóle. Objawy te okazują się bardziej powszechne wraz z wiekiem.

Jeśli wystąpią jakieś problemy seksualne, biorąc leki z grupy SSRI, porozmawiaj z lekarzem lub terapeutą. Badania wykazały, że około 35% do 50% osób z nieleczoną głównego depresji doświadczenia pewien typ dysfunkcji seksualnej, przed leczeniem. Tak więc w niektórych przypadkach trudności seksualne nie może wynikać z lekiem, ale ze źródłowej depresji.

Jeśli lek jest problemem, czasem skutki uboczne ustępują seksualne z czasem, więc warto poczekać trochę czasu, aby sprawdzić, czy problemy zmniejszać. Jest to szczególnie dobra strategia, jeśli lek jest złagodzenie depresji znacznie. Jeśli skutki uboczne ustępują, lekarz lub terapeuta może zaproponować jedną z następujących strategii:

1. Obniżeniu dawki. Seksualne działania niepożądane mogą zapadać na niższy, choć nadal terapeutyczne dawki.

2. Planowanie płci. Leki mogą powodować większych efektów ubocznych w określonych porach dnia, na przykład, w ciągu kilku godzin od jej podjęcia. Jeśli tak, możesz spróbować planowania aktywności seksualnej do czasu, kiedy skutki uboczne są najmniej uciążliwe - lub przyjmowanie leku w innym czasie.

3. Biorąc urlop narkotyków. Zależnie od tego, jak długo lek zwykle pozostaje w organizmie, może przestać przyjmować go na kilka dni, na przykład, przed weekend, czy to podczas nadzieję na seks. To nie jest spontaniczna, ale to może działać, jeśli uważnie śledzić lekarza wskazówki o tym, jak zatrzymać i wznowić swoje leki. Jednakże nie zawsze jest prawdopodobieństwo, że może to doprowadzić do nawrotu, zwłaszcza jeśli jeden z leków, który opuszcza system szybciej.

4. Przełączanie na inny lek. Niektóre leki przeciwdepresyjne, takie jak bupropion (Wellbutrin), mirtazapiny (Remeron), TCA i inhibitory MAO, są mniej prawdopodobne, aby powodować problemy seksualne. Bupropion może niekiedy poprawić odpowiedzi seksualnej.

5. Dodanie środka. Badania wykazały, że sildenafil ( Viagra ) i tadalafil (Cialis) można zmniejszyć indukowany SSRI zaburzenia erekcji u niektórych ludzi. Dla kobiet, leki te nie okazały się bardzo pomocne. Jednak mężczyźni i kobiety mogą zarówno korzystać z dodanie bupropion do ich leczenia. Ten lek został uznany przeciwdziałać SSRI dysfunkcja seksualna, zwiększenia popędu płciowego i podniecenia oraz do zwiększenia natężenia lub czasu trwania orgazmu. Innym lekiem, buspiron (buspar), może przywrócić zdolność do orgazmu i zwiększenie libido.

6. Spotkanie z terapeutą. Nawet gdy sprawy fizyczne lub leki są u podstaw problemów seksualnych, często stają się kwestie psychologiczne przeplatają. Na przykład, kilka epizodów zaburzeń erekcji może powodować człowiek wycofać się z seksem i jego partnera, aby czuć się odrzucony. Problemy te mogą spowodować, że para do odwrotu dalej od intymności. Praca z terapeutą płci lub ogólnym terapeuta może pomóc pary odkrywać swoje problemy seksualne, nauczyć się lepiej komunikować swoje potrzeby i rozwinąć ich repertuar czynności seksualnych.