Cambler

Jak zarządzać problemy z pęcherzem

Istnieje kilka postaci dysfunkcji pęcherza. Są to:

 • Nietrzymanie moczu. To utratę kontroli nad pęcherzem. Istnieją różne stopnie moczu. Pęcherza mocz może wyciekać, lub osoba może mieć kompletny brak kontroli nad pęcherzem.

 • Oddawanie moczu w nocy. To określenie częste nocne oddawanie moczu. Ludzie z tą chorobą mają pilną i częste oddawanie moczu w nocy, mimo że mogą one nie być w stanie iść, kiedy się do łazienki. To zakłóca sen, bo człowiek często czuje potrzebę oddania moczu kilka razy w nocy.

 • Pilność. Dotyczy to na pilną uczucie konieczności oddania moczu.

 • Częstotliwości. Jest aktem oddawania moczu częściej niż zwykle, a potrzeba występuje przed pęcherz jest pełny.

 • Wahanie. Odnosi się do niezdolności do początku oddawania moczu, nawet jeśli osoba czuje potrzebę oddania moczu.

Osoby z problemami układu moczowego kontroli może czuć się zakłopotany i zawstydzony, albo, że stracili kontrolę nad swoim ciałem. Na szczęście choroby te są często przemijające. I istnieją sposoby, aby nimi zarządzać. Każdy, kto ma jeden z tych problemów, lub kto martwi się o niego, powinien porozmawiać z jego lub jej lekarza lub pielęgniarkę.

Co powoduje kłopoty z układem moczowym

Ludzie mogą mieć nietrzymanie moczu, oddawanie moczu w nocy, lub wahanie częstotliwości, z wielu powodów. Po prostu starzeje może powodować te problemy, jeśli pęcherz przestaje efektywnie funkcjonować. Zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą być dotknięte. Nietrzymanie moczu może być wynikiem infekcji dróg moczowych i urazów rdzenia kręgowego. Następujące choroby i sytuacje mogą powodować częste oddawanie moczu w nocy, częste oddawanie moczu oraz nietrzymanie wahanie.

 • Łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH)

 • Diabetes mellitus

 • Przewlekłe zakażenia układu moczowego

Raka, a jego obróbka może powodować te rodzaje zaburzeń pęcherza też. Oto niektóre leki przeciwnowotworowe, które mogą powodować problemy.

 • Chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego, zwany prostatektomii

 • Chirurgiczne usunięcie guza w pęcherzu

 • Chemioterapia lub immunoterapię do pęcherza na raka pęcherza

 • Promieniowanie do pęcherza moczowego, prostaty lub miednicy

W wielu przypadkach, problemy moczowe są tymczasowymi efektów ubocznych tych terapii raka. Nie mogą się zdarzyć w ogóle. Jeśli występują one po zabiegu, często zaczynają od razu i często trwa przez kilka miesięcy po zakończeniu leczenia, nawet bez zarządzania objawów. Jeśli występują one po promieniowanie, nie może rozpocząć się dopiero kilka miesięcy po zakończeniu leczenia. Czasami są one stałe.

Zarządzanie wysiłkowego nietrzymania moczu i nietrzymania moczu

Objawy nietrzymania moczu różnią się, w zależności od tego, jak poważny jest problem. Na przykład, osoba z stresu moczu mogą wyciekać niewielkie ilości moczu podczas kaszlu lub kichania. Nietrzymanie moczu powoduje wyciek moczu Osoba wyniku parcia na mocz, czasami w nieoczekiwanym momencie. Osoba może poczuć się jak on lub ona nie może go do łazienki w czasie. Lub osoba może mieć całkowity brak kontroli oddawania moczu. Objawy różnią się także w tym, jak złe są i jak często zdarzają się.

Często niewiele jest osób, które mogą zrobić, aby zapobiec moczu. Ponadto, jest to rzadkie, że leki mogą całkowicie wyleczyć. Oznacza to, że osoba musi nauczyć się zarządzać ich moczu i porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.

Ważne jest określenie przyczyny i stopnia nietrzymania moczu. Możesz mieć całkowitą utratę wstrzemięźliwości, stres moczu, nietrzymanie moczu, lub kombinację objawów.

Jednym z pomysłów jest, aby zachować rejestr powinien zawierać każdym razem mocz i za każdym razem doświadczać moczu. Weź swój dziennik z wami, kiedy do lekarza dla oceny urologicznej. Ocena ta może znaleźć się stopień osłabienia mięśni pęcherza moczowego i upewnić się, nie ma żadnych innych komplikacji powoduje problem. Zapytaj swojego lekarza o skierowanie do specjalisty wstrzemięźliwości.

Są to typowe metody zarządzania.

 • Pęcherza przekwalifikowanie. Polega ten próbuje oddać mocz na planie. Szkoli pęcherza posiadania większych ilości moczu. Na przykład, jeśli osoba mocz częściej niż raz na godzinę, powinien on spróbować mocz tylko raz na godzinę. Kiedy pragnienie oddania moczu, umowy rozpoczyna osoba, a następnie rozluźnia mięśnie miednicy, które powinny pomóc złagodzić pragnienie. Różne metody złagodzenie, a nawet rozproszenia, może zostać wykorzystane, aby uniknąć oddawanie moczu. Gdy jeden cel został osiągnięty, osoba wydłuża czas na mocz przez 30 minut. Tak więc w tym przykładzie, osoba pójdzie do łazienki raz na 90 minut.

 • Cewniki. W niektórych przypadkach pęcherz nie można opróżnić się moczu w związku z osłabieniem mięśni lub blokady, cewnik może być odpowiedni. To cienka rurka umieszczona w cewce moczowej, aby pomóc drenażu moczu. Gdy są one stosowane w krótkim czasie, osoba może je wstawić. Przy dłuższych okresach cewnika może być trwale wprowadzony do pęcherza. Stałe cewniki opróżnić do worka noszone pod ubraniem.

 • Leki. Lekarz może być w stanie przepisać leki, aby pomóc w leczeniu niektórych rodzajów nietrzymania moczu. Większość z tych leków wpływa zarówno na mięśnie i nerwy, które kontrolują pęcherza lub zwieracza.

 • Zachowawcze. Oznacza to unikanie lub ograniczenie rzeczy, które czynią ludzie mocz więcej, takie jak unikanie napojów zawierających kofeinę lub alkohol i zarządzanie ogólne spożycie płynów. Zachowawcze obejmuje również noszenie Jednorazowe wkładki moczu lub bieliznę i utraty wagi, jeśli jest to konieczne.

 • Stymulacja elektryczna. Terapia ta dotyczy niewielkich ilości energii elektrycznej do stymulacji mięśni miednicy. Małe Urządzenia umieszcza się w odbytnicy dostarczenia energii. Mały prąd, odpręża mięśnie i pomaga nadaktywnych umowy słabe mięśnie.

 • Wszczepione urządzenia. Te można stosować do zapobiegania wyciekom, głównie u mężczyzn. Są one wykonane z materiału, takiego jak kolagen (tkanka włóknista) i wstrzyknięto do obszaru otaczającego cewkę moczową do pomocy zamknięcia otworu cewki moczowej.

 • Klocki moczu. Wykorzystywane do zbierania moczu w bieliznę, różnią się one w grubości do indywidualnych potrzeb. Powinny one być często zmieniane, aby uniknąć podrażnienia skóry, zapach i infekcji.

 • Ćwiczenia mięśni miednicy wzmacniające. Lekarz lub pielęgniarka może nauczyć ćwiczeń Kegla. Te stymulują i wzmacniają mięśnie miednicy i pęcherza. Są proste, ale skuteczne ćwiczenia, które poprawiają kontrolę nad pęcherzem. Ważne jest, aby nauczyć się robić te ćwiczenia prawidłowo, tak jak nauczał przez pracownika służby zdrowia, bo robi je nieodpowiednio mogą moczu gorzej.

 • Zaciski prącia. Zaciski prącia kompresji cewki moczowej, aby je zamknąć. Opaska musi być zmieniane przynajmniej co trzy godziny, aby uniknąć problemów skórnych. Są szczególnie przydatne podczas ćwiczeń, gdy wyciek jest prawdopodobne.

 • Operacja. Chociaż operacja może pomóc złagodzić nietrzymanie moczu, niesie pewne ryzyko. Nietrzymanie moczu może powrócić, lub inny rodzaj nietrzymania moczu mogą pojawić. Jest używany tylko wtedy, gdy inne, mniej inwazyjne metody nie działają. Sposób zabiegu zastosowania zależy od rodzaju moczu. Na przykład, przerostu prostaty, który jest ograniczony przez cewki moczowej u mężczyzn mogą być usunięte lub zredukowane rozmiary.

Jeśli masz problemy z nietrzymaniem moczu, aby podać lekarzowi listę wszystkich przyjmowanych leków. Leki te mogą powodować problemy z pęcherzem gorzej.

 • Niektóre leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (takie jak blokery kanału wapniowego i leki moczopędne)

 • Niektóre leki przeciwdepresyjne

 • Leki przeciwhistaminowe

 • Zwiotczające mięśnie

 • Niektóre leki przeciwbólowe

 • Niektóre leki stosowane w leczeniu lęku

Lekarz może być w stanie zmienić swoją receptę.

Zarządzanie w nocy, pilność, częstotliwość i wahanie

Leczenie tych chorób zazwyczaj nie wymagają operacji. Ich leczenie jest podobne do zabiegów stosowanych w leczeniu nietrzymania moczu, w tym samodzielnego cewnikowania. Leki mogą pomóc zrelaksować mięśnie pęcherza i spowolnić skurcze, jeśli to jest to, co jest przyczyną problemu. Inne leki kontrolować przeciek przez dokręcenie mięśnie pęcherza moczowego lub cewki moczowej. Niektóre leki, takie jak atropina, są wprowadzane bezpośrednio do pęcherza. Pigułki, takich jak oksybutynina i tolterodyna są skuteczne, ale skutki uboczne, w tym suchość w ustach, zaparcia, i niewyraźne widzenie.

Nadal pić dużo wody, aby utrzymać mocz rozcieńczony. To może pomóc zmniejszyć poczucie pilności. Jeśli pijesz mniej i dostać odwodnione, objawy mogą się nasilić.

Strategie radzenia sobie

Moczowych problemy mogą zakłócić życie człowieka na wiele sposobów. Ludzie z tych chorób mogą się bać wychodzić publicznie lub się martwić o zapachu ciała. Ludzie z nykturią mogą cierpieć z powodu braku snu, powodując utratę koncentracji i zmęczenia w ciągu dnia. Dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem lub specjalisty i rozpocząć zarządzanie go od razu.

Specjaliści wstrzemięźliwość może pomóc w praktycznych kwestiach związanych z nietrzymaniem moczu i objawów, i oferują strategii zarządzania dla psychospołecznych wymiarach takich jak zakłopotanie, strachu i wstydu.

Aby uniknąć podrażnienia skóry i zapach, starać się utrzymać skórę wokół okolicy narządów płciowych czyste i suche. W przypadku wystąpienia nietrzymania moczu, zmiany z mokrej odzieży lub jak najszybciej zmienić mokrą pościel. Następnie umyć wodą z mydłem, aby usunąć moczu. Pielęgniarka lub lekarz może również zalecić balsam lub barierę skóry, chroniąc skórę.