Cambler

Emocjonalnego ofiar stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą kłopotliwe. Objawy mogą wosku i słabnąć nieprzewidywalny i stopień niepełnosprawności może pogorszyć się w czasie. Życie pod tym chmury niepewności może być stresujące. Nie jest więc zaskoczeniem, że MS często bierze emocjonalną żniwo nie tylko na osoby z chorobą, ale także na rodziny i przyjaciół.

Jednak, jak w każdym innym dużym wyzwaniem, wiele zależy od tego, jak go obsłużyć. "Każdego dnia widzę ludzi z SM, którzy odważnie do przodu ze swoim życiem", mówi Karen Blitz-Wojciechowska, DO, dyrektor MS opieki North Shore-LIJ Health System Center w East Meadow, Nowy Jork "Oni wybranego do informować i upoważniają się. "

Jeśli masz MS, można dokonać tego samego wyboru, niezależnie od tego, w jaki sposób choroba rozwija.

Przygotuj się na nieoczekiwane

Kiedy masz MS, można być dobrze jeden dzień. Potem następnego dnia, budzisz się do ataku. Nagle masz problemy z którymkolwiek z szerokiej gamy możliwych objawów, takich jak zaburzenia widzenia, osłabienie, zaburzenia równowagi, drętwienie, skurcze mięśni lub zmęczenie.

Te błędne symptomy wpływu na zdolność do funkcjonowania w domu i pracy. I to z kolei ma wpływ na wszystkich wokół siebie, od swojego partnera do swoich współpracowników.

Nie wiedząc, co jutro może przynieść może czujesz się bezradny. Aby przeciwdziałać tego uczucia, to jest niezbędne do podjęcia kroków, aby przywrócić poczucie kontroli.

"Numer jeden, kształcić się. I numer dwa, podjąć leczenie", mówi dr Blitz-Wojciechowska. "Mamy leki, które mogą zmienić przebieg choroby. I mamy wiele sposobów, aby skutecznie zarządzać większość, jeśli nie wszystkie, z tych objawów."

Aby zminimalizować wpływ na innych, mają plan awaryjny gotowy do dni, kiedy nie czujesz się najlepiej. Jeśli od czasu do czasu potrzebuję kogoś do pomocy z zadań, takich jak oglądanie dzieci lub bieganie na posyłki, opracować listę osób, można zapytać w krótkim czasie.

Decydując, ile ujawnić o MS w pracy to osobisty wybór. Z jednej strony, mówi otwarcie o swojej chorobie ułatwia znalezienie rozwiązań, gdy pojawią się problemy. Może to być również ulga nie trzeba zachować w tajemnicy przed swoim szefem i współpracownikami. Z drugiej strony, niektórzy ludzie w pracy może traktować Cię inaczej po dowiadują się o swojej chorobie. Sprawiedliwe, czy nie, twoja kariera może cierpieć.

Realistycznie, nie zawsze może być w najlepszym interesie, aby omówić swoje MS. Ale jeśli zdecydujesz się poprosić o zakwaterowanie pracy lub urlopu medycznej, musisz zapewnić swojemu pracodawcy wystarczająco dużo informacji, aby wesprzeć żądania.

Zwalczyć zmęczenie

MS może być wyczerpująca, zarówno fizycznie jak i emocjonalnie. Wiele osób z SM doświadcza stałego zmęczenia, które nie znika nawet po dobrze przespanej nocy. Depresja-innym objawem MS-tylko sprawia, że ​​zmęczenie gorzej.

W niektórych przypadkach, zmęczenie może być zmniejszone przez przyjmowanie leków, takich jak leki przeciwdepresyjne, amantadyna (Symmetrel) lub metylofenidatu (Ritalin). Stymulacja aktywności i unikanie nadmiernego ciepła może pomóc, jak również.

Ponadto, "za pomocą urządzeń wspomagających pomaga oszczędzać energię", mówi Marijean Buhse, Ph.D., NP-C, pielęgniarka, która pracuje razem z dr Blitz-Shabbir i uczy w Stony Brook University.

Ze względu na zmęczenie jest widoczna, to może być trudne dla innych objawów zrozumienie. "Możesz być w stanie wykonywać swoje zwykłe czynności, bo jesteś tak zmęczony. Ale wyglądasz idealnie w porządku", mówi Buhse. "To może spowodować duże problemy w związkach."

Niektórzy mogą nawet podejrzewać, że robisz wymówki do odpowiedzialności kaczek. Aby uniknąć takich nieporozumień, jest to ważne dla tych wokół ciebie, aby być dobrze poinformowani o SM. Buhse sugeruje wniesienia swojego partnera wzdłuż niektórych wizyty u lekarza, tak, że on lub ona ma szansę zadawania pytań, zbyt.

Adres stres

Nie ma wątpliwości, że MS może być bardzo stresujące. Wraz z wyzwań fizycznych i emocjonalnych, może ona wnieść obciążenie finansowe i koncerny pracy. Jeszcze nie pozwolić stres uzyskać przewagę. Dr Blitz-Wojciechowska mówi: "Każdy z nas, czy mamy MS, czy nie, trzeba znać pewne strategie łagodzenia stresu. "

Techniki relaksacyjne, takie jak biorąc kilka głębokich oddechów, praktykuje jogę lub tai chi, lub medytacji, może pomóc. Więc może parowania dół przepełniony, harmonogram i penciling w niektórych zabawy działalności i przyjemne ćwiczenia. Ponadto, będziesz korzystać z połączenia z innymi i być może dołączenie do grupy wsparcia. Jeśli masz pieniądze zmartwienia, doradztwo finansowe może pomóc złagodzić swój umysł, jak również.

Ostatecznie wszystko sprowadza się do przejęcia swojego życia. Nie można kontrolować konieczności MS. Ale można kontrolować, jak dobrze sobie z tym poradzić.

Główne dania na wynos

  • Chaotyczne objawy SM mogą emocjonalne piętno na Ciebie i Twojej rodziny i przyjaciół.

  • Pomaga mieć plan awaryjny gotowy do dni, kiedy nie czujesz się najlepiej.

  • Decydując, ile ujawnić o MS w pracy to osobisty wybór.

  • Skupić się na znalezieniu sposobów zwalczania zmęczenia i radzenia sobie ze stresem.