Cambler

Czuciowych i ruchowych objawów w stwardnieniu rozsianym

Jeśli zapytał swoich bliskich do listy objawów kojarzy ze stwardnieniem rozsianym (MS), to prawdopodobnie znaczy ból lub trudności w chodzeniu i równowagi.

Jednakże, jeśli zdiagnozowano SM i starają się zarządzać, można spotkałem jakieś mniej znane objawy czuciowe i motoryczne.

Zrozumienie objawy czuciowe i motoryczne

Jeśli masz MS, może czasami wystąpić objawy czuciowe, takie jak drętwienie, ucisk, mrowienie lub spalania. Jest również częstym objawem silnik MS znany jako spastyczność. Polega ona uczucia sztywności, a także skurcze mięśni, że nie można kontrolować. Spastyczność najczęściej wiąże się kończyn dolnych: możesz czuć to w plecach nogi, biodra lub kolana. Gdy występuje spastyczność, możesz mieć trudności zginania i prostowania nogi, co może sprawić, że trudno jest chodzić.

Co można z nimi zrobić

Kiedy wpływ spastyczności lub objawy czuciowe, pierwszym krokiem powinno być partnerem z zespołu opieki zdrowotnej. Niech wiedzą, która przeżywa objawy masz, nawet jeśli są one trudne do opisania, ponieważ objawy mogą pomóc prowadzić swój plan leczenia.

Niektóre leki mogą pomóc. Na przykład, baklofen celuje nerwy w rdzeniu kręgowym i działa jako zwiotczających mięśnie; Zanaflex (tyzanidyna) łagodzi skurcze mięśni i uwalniania ucisku w mięśniach. Lekarz może także skierować pacjenta do fizjoterapeuty lub terapeuty zajęciowego, aby pomóc objawy. Może trzeba laski lub innego rodzaju pomocy, aby pomóc zrównoważyć i obejść, jeśli objawy wpływu na mobilność.

Innym sposobem zwalczania tych objawów jest do rozciągania się częścią codziennej rutyny. Rozciąganie mięśni może pomóc z uczuciem ucisku i poprawić zakres ruchu. Możesz także spróbować podejść, takich jak masaż lub zastosowanie ciepła lub zimna, aby znaleźć to, co czuje się najlepiej dla Ciebie i zapewnia największą ulgę. Porozmawiaj ze swoim zespołem opieki zdrowotnej o zalecanych odcinków i innych środków, które mogą przynieść ulgę.

Główne dania na wynos

  • Jeśli masz MS, mogą wystąpić objawy czuciowe, takie jak drętwienie, ucisk, mrowienie lub spalania.

  • Spastyczność, wspólne MS objaw silnika, wiąże uczucia sztywności i niekontrolowane skurcze mięśni. Może to spowodować trudności z chodzeniem.

  • Niech Twój zespół opieki zdrowotnej o swoich objawach, nawet jeśli są one trudne do opisania.

  • Leki, spacery pomoce i codziennie rozciąganie może pomóc.