Cambler

Owrzodzeń stopy

Co to jest?

Wrzód jest stopa otwarta rana na stopie.

Stopa wrzód może być płytkie czerwony krater, który dotyczy tylko powierzchni skóry. Stopa wrzód może również być bardzo głębokie. Głębokie owrzodzenia stóp może być krateru, który rozciąga się przez całą grubość skóry. Może on obejmować ścięgien, kości i innych głębokich struktur.

Osoby z cukrzycą i osób o słabej cyrkulacji są bardziej narażone na rozwój owrzodzeń stóp. To może być trudne do wyleczenia owrzodzenia stóp. U osób z tymi chorobami, nawet małe owrzodzenie stóp mogą się zarazić, jeśli nie goją się szybko.

Jeśli wystąpi zakażenie w wrzodu, a nie jest traktowany od razu, może rozwinąć się w:

 • Ropień (kieszeń z ropą)

 • Rozprzestrzeniania się infekcji skóry i tkanki tłuszczowej bazowa (cellulitis)

 • Zakażenia kości (zapalenie kości i szpiku)

 • Gangrena. Gangrena jest obszarem martwym, ciemnym tkanki ciała spowodowanych przez słaby przepływ krwi.

Wśród osób z cukrzycą, większość poważnych infekcji stóp, które ostatecznie wymagają jakiejś części palców, stopy lub podudzia do amputowanej początek jako owrzodzenia stopy.

Owrzodzenie stóp


Owrzodzeń stopy są szczególnie częste u osób, które mają jedną lub więcej z następujących problemów zdrowotnych:

 • Neuropatia obwodowa. To jest uszkodzenie nerwów w stopach lub kończyn dolnych. Cukrzyca jest najczęstszą przyczyną neuropatii obwodowej. Kiedy nerwy w stopach są uszkodzone, nie mogą już ostrzec o bólu lub dyskomfortu. Gdy tak się stanie, buty obcisłe może wywołać owrzodzenie stóp przez pocieranie na części stopy, który stał się otępiały.

  Osoby z neuropatią obwodową, nie może być w stanie czuć, kiedy już wszedł na coś ostrego lub gdy mają drażniący kamyk w ich buty. Mogą one znacząco szkodzić ich stóp i nigdy nie wiedzą, chyba że badanie ich stóp rutynowo do kontuzji.

  Wiele osób w podeszłym wieku i chorych na cukrzycę z zaburzeniami widzenia również nie widać ich nogi na tyle dobrze, aby zbadać je problemów.

 • Problemy z krążeniem. Każda choroba, która zmniejsza krążenie stopy może powodować owrzodzenia stóp. Mniej krwi dociera do stóp, który pozbawia komórki tlenu. To sprawia, że ​​skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia. I to spowalnia zdolność stóp do uzdrawiania.

  Słabe krążenie w tętnicach nóg nazywany chorobą tętnic obwodowych. To powoduje również ból w nodze i pośladków podczas chodzenia. Jest to spowodowane miażdżycą. Jest to choroba, w której depozyty tłuszczowe cholesterolu odkładają się w tętnicach.

 • Nieprawidłowości w kości lub mięśni nóg. Każda choroba, która zakłóca normalną anatomię stóp może prowadzić do owrzodzeń stóp. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli stopa jest zmuszony do butów, które nie pasują zmieniony kształt stóp jest. Przykładami są szpon stopy, nogi ze złamaniami i przypadki ciężkiego zapalenia stawów.

Więcej niż jakiejkolwiek innej grupy, osoby z cukrzycą mają szczególnie wysokie ryzyko rozwoju owrzodzeń stóp. To dlatego, że długoterminowe powikłania cukrzycy często obejmują neuropatię i problemy z krążeniem. Bez natychmiastowego i właściwego leczenia, owrzodzenie stóp może wymagać leczenia szpitalnego. Albo, może to prowadzić do głębokiego zakażenia lub gangreny i amputacji.

Oprócz cukrzycą, chorobami medycznymi, które zwiększają ryzyko wystąpienia wrzodów stóp są:

 • Miażdżyca. Choroba ta polega na słabe krążenie po nogach.

 • Objaw Raynauda. Choroba ta powoduje nagłe epizody zmniejszony dopływ krwi do palców rąk i stóp. Podczas tych epizodów, palce i palce stają się białe jak zmniejsza dostaw krwi. Oni z kolei niebieski, czerwony i ponownie wraca do obiegu do normy.

Rzadko owrzodzenia stóp się niezwiązana z tych czynników ryzyka i chorób. Owrzodzenia stóp u osoby, która nie posiada żadnego z tych problemów zdrowotnych, konieczne może być sprawdzane na raka skóry, a zwłaszcza raka płaskonabłonkowego. Ten rak czasami wygląda jak owrzodzenia stopy.

Objawy

Stopa wrzód wygląda jak czerwony krater w skórze. Większość owrzodzeń stopy znajdują się na stronie lub na dole pieszo lub na górze lub na czubku palca. Ten okrągły krater może być otoczony ramką z zagęszczonego, pokryte odciskami skóry. Granica ta może rozwinąć się w czasie. W bardzo ciężkich owrzodzeń, czerwony krater może być na tyle głębokie, aby wystawiać ścięgna i kości.

Jeśli nerwy w stopy działają normalnie, to wrzód będzie bolesne. Jeżeli nie, to osoba z owrzodzeniem stopy może nie wiedzieć, że istnieje, zwłaszcza w przypadku owrzodzenia znajduje się mniej oczywisty części stopy.

U pacjentów niepełnosprawnych lub starszych, krewny lub opiekun może być ten, kto zdaje sobie sprawę z problemu. Opiekun może zauważyć, że stopa wygląda na czerwone i spuchnięte. Nie może być drenaż na skarpety i zapach.

Diagnoza

W większości przypadków lekarz może powiedzieć, że masz wrzody stóp, po prostu patrząc na swoje stopy.

Jeśli masz cukrzycę, lekarz oceni swoją kontrolę cukru we krwi. On lub ona będzie prosić o opiekę, które można podjąć, aby zachować swoje nogi zdrowe. Lekarz zapyta o rodzaj obuwia, które zwykle noszą.

Lekarz oceni wrzód, aby określić:

 • Jak głęboka jest wrzód

 • Czy jest zakażenie

 • Niezależnie od tego, że infekcja rozwinęła się tkanki łącznej (głębokie zakażenie skóry) lub zapalenie szpiku (zakażenie kości w pobliżu owrzodzenia)

 • Czy masz jakieś nieprawidłowości stóp, problemy z krążeniem lub neuropatia, która zakłóca uzdrowienia.

Lekarz może poprosić chodzić jako część badania. To dlatego, że twój chód może podkreślić nieprawidłowości kolana i kostki, które powodują nieprawidłowe punkty nacisku na nogi. Lekarz będzie również szukać innych problemów, takich jak stopy nóżkach lub upadłych łuków.

Aby sprawdzić, neuropatii, lekarz może:

 • Przetestuj czucie w nogach

 • Sprawdź swój refleks

 • Użyj kamerton, aby zobaczyć, czy można czuć wibracje w palcach

Lekarz może również sprawdzić krążenie w nogach i stopach. On lub ona może to zrobić, czuje się impulsów i zauważyć, czy nogi są różowe i ciepłe. Jeżeli impulsy są osłabione, a następnie lekarz może użyć Doppler USG, aby sprawdzić swoje krążenie.

Lekarz może użyć wacika lub innej cienkiej sondy zbadać sam wrzód. Narzędzia te mogą być stosowane w celu uzyskania jak głębokie owrzodzenia jest. I mogą one pomóc sprawdzić narażone ścięgien i kości. Lekarz będzie uważnie patrzeć na zaczerwienienia wokół owrzodzenia. Duży margines zaczerwienienie mogą być objawem zapalenia tkanki łącznej.

Lekarz może zlecić inne badania, aby lepiej zrozumieć zakres owrzodzenia i określić, czy jest on zainfekowany. Badania te obejmują:

 • Badania krwi

 • Kultury bakteryjne wrzodu

 • Rentgenowskie

 • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI)

 • Tomografii komputerowej (TK)

 • Scyntygrafia kości

Przewidywany czas trwania

Jak długo trwa owrzodzenie stóp zależy od:

 • Głębokość wrzodów

 • Czy jest wystarczająco krążenie krwi dostarczyć tlen i substancje odżywcze

 • Niezależnie od tego, wrzody mogą być chronione przed otarciem lub ciśnienie

 • Czy wrzód został zainfekowany

Z ludźmi, którzy mają dobre krążenie i dobrą opiekę medyczną, czasem może leczyć wrzody w tak mało jak trzy do sześciu tygodni. Owrzodzenia mogą podjąć głębsze od 12 do 20 tygodni. Czasami wymagają one zabiegu.

Zapobieganie

Ludzie, którzy są na ryzyko owrzodzenia stóp, takich jak te, z cukrzycą, może podjąć kroki, aby zapobiec owrzodzeń stóp. Mogą to zrobić poprzez analizę ich stóp rutynowo i przestrzegania dobrych praktyk kolana higieny.

Następujące strategie mogą pomóc w zapobieganiu owrzodzeń stóp:

 • Zbadać każdą część nogi codziennie, aby sprawdzić potarciu obszarów, pęknięć lub modzele. Jeśli to konieczne, użyj lustra, aby sprawdzić podeszwy i obcasa. Jeśli twój wzrok nie jest dobry, poprosić krewnego lub opiekuna, aby zbadać swoje stopy na Ciebie.

 • Dobrych praktyk higieny stóp. Myj stopy codziennie przy użyciu łagodnego mydła i ciepłej wody. Wysuszyć dokładnie, zwłaszcza między palcami. Zastosuj balsam nawilżający do suchych, ale nie między palcami.

 • Noś buty, które dobrze pasują i miękkie, chłonne skarpety. Zawsze należy sprawdzić, buty dla zagranicznych obiektów i nierównych terenach przed umieszczeniem ich na. Zmień swoje skarpetki natychmiast, jeśli staną się one mokre lub spocone.

 • Przycinać paznokcie prosto z maszynki do paznokci lub płyty ściernym.

 • Jeśli masz odciski i modzele, należy poprosić lekarza o tym, jak dbać o nich. Lekarz może stwierdzić, że problemy te są najlepiej traktowane w swoim biurze, a nie w domu.

Leczenie

Jeśli masz dobrą cyrkulację w nogę, lekarz może leczyć owrzodzenie stopy w procedurze zwanej oczyszczenie. To składa się z odcinania chorej tkanki. On lub ona będzie również usunąć pobliżu pokryte odciskami skóry.

Wtedy lekarz będzie stosować opatrunek. On lub ona może przepisać specjalistycznego obuwia w celu złagodzenia presji na obszarze owrzodzeń. To specjalistyczne obuwie może być obsada. Lub może być luźno montażu pooperacyjne spacerów lub sandały buty, które mogą być noszone na bandaż.

Lekarz będzie musiał cię widzieć częściej badać i oczyszczeniu powierzchni. Pielęgniarka może trzeba odwiedzić cię zmienić opatrunek co kilka dni. Pielęgnacja z owrzodzeniem stopy może wymagać wielu wizyt ponad tygodni lub miesięcy. Wizyty będą trwać tak długo, jak długo to trwa do wrzodu całkowicie wyleczyć. Jeśli istnieje możliwość infekcji, może być podane antybiotyki.

Po zagojeniu wrzód, lekarz może przepisać przestronne, dobrze amortyzowany obuwia. Obuwie to nie powinno wywierać presję na wrażliwych obszarach nogi. Pomoże to zapobiec owrzodzenia w przyszłości.

Owrzodzenia stóp, które nie reagują na bardziej konserwatywne terapii mogą wymagać operacji. W pewnych sytuacjach, bez operacji nóg, owrzodzenia może leczyć prawidłowo.

Osoby o słabej cyrkulacji może wymagać operacji naczyniowej. To jest operacja w celu rozwiązania problemów w przepływie krwi w tętnicach kończyn dolnych. Zazwyczaj przepływ krwi jest przekierowywane przez nogę za pomocą tętnic wieńcowych.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Jeśli masz cukrzycę, słabe krążenie lub neuropatii obwodowej, badanie stóp na co dzień. Niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli widzisz obszar:

 • Czerwień

 • Obrzęk

 • Krwawienie

 • Pęcherze

Również zadzwonić, jeśli widzę innego problemu na powierzchni stopy.

Rokowanie

Kiedy owrzodzeń stopy nie są głębokie, perspektywy uzdrowienia jest dobre, jeśli obieg do stóp jest odpowiedni. Z najlepszych metod dostępnych opieki rany, owrzodzenia powinny leczyć większość w ciągu 12 tygodni.

Jednak około jedna trzecia zaleczone wrzody powrócić. To jest najbardziej prawdopodobne u ludzi, którzy nie noszą specjalistyczne obuwie przepisane przez lekarzy.