Cambler

Jak cukrzyca wpływa na mózg

Cukrzyca może mieć wpływ na całe ciało. Twój mózg nie jest wyjątkiem. Ostatnie badania wskazują na związek typu 2 cukrzycy na spowolnienie funkcjonowania psychicznego i zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. Szansa powikłań mózgowych jest tylko jeden powód, aby zachować cukrzycy pod kontrolą.

Cukrzyca w mózgu

Naukowcy nadal nie ma pewności dokładnie jak cukrzyca typu 2 może wpływać na mózg. Jednak wiele czynników prawdopodobnie zaangażowany.

"Wysoki poziom cukru we krwi może bezpośrednio wpływać na komórki nerwowe i zarówno wsparcie w komórki układu nerwowego," mówi Alan Jacobson, MD, emerytowany profesor psychiatrii w Harvard Medical School. "Może również prowadzić do uszkodzeń zarówno w dużych, jak i małych naczyń krwionośnych.", Co z kolei zmniejsza ilość tlenu docierającego do mózgu. Ponadto zwiększa się ryzyko wystąpienia udaru mózgu, które mogą zabijać komórki mózgowe.

Ponadto, cukrzyca typu 2 zwykle zaczyna się oporności na insulinę, w którym tkanki tłuszczowej, mięśni i wątroby, komórki nie mogą efektywnie wykorzystać insuliny. Początkowo trzustki reaguje wypompowywania insuliny. Ten sam enzym rozkładający insulinę także rozkłada białko zwane beta-amyloidu, który gromadzi się nieprawidłowo w mózgach osób z chorobą Alzheimera. Mając tak wiele enzymu w pracy pokonywanie insuliny, beta-amyloidu może mieć więcej szans do akumuluj.

Wpływ na przetwarzanie psychicznego

Badania związane z cukrzycą typu 2 do spadku funkcjonowania psychicznego. Jednym badaniu oceniano, w którym zdolności umysłowe zostały najciężej dotknięte w średnim wieku i starszych osób z cukrzycą. Wyniki wskazywały na neurocognitive prędkości i funkcjonowania wykonawczego. "Są one uważane za główne składniki zdrowia poznawczych", mówi badacz Roger Dixon, Ph.D., profesor psychologii na University of Alberta.

Neurocognitive prędkość odnosi się do tego, jak szybko i precyzyjnie reagować na sytuacje. To jest dobrym wyznacznikiem ogólnego zdrowia mózgu. Funkcjonowanie wykonawczy odnosi się do planowania, kontroli i monitorowania własnych działań umysłowych. "To jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w życiu codziennym", mówi dr Dixon.

Dobrą wiadomością jest to, że deficyty obserwowane w tym badaniu były łagodne. I to jest możliwe, mogą być do uniknięcia. Dr Dixon powiedział: "Poprzez kontrolowanie cukrzycy za pomocą leków i zmian w stylu życia, ludzie mogą być w stanie kontrolować lub ograniczyć jego wpływ na zdrowie mózgu."

Wyższe ryzyko choroby Alzheimera

Inne badania związane cukrzycy typu 2 z chorobą Alzheimera. Jedno z badań szwedzkich bliźniąt znaleziono zwiększone ryzyko choroby Alzheimera w późniejszym okresie życia wśród ludzi, którzy mieli cukrzycę przez średnim wieku. Efekt nie był tak silny w tych, którzy dostali po 65 lat na cukrzycę. "Wydaje się, że już masz cukrzycę, tym większe ryzyko Alzheimera", mówi badaczka Margaret Gatz, Ph.D., profesor psychologii na University of Southern California.

Badania wykazały podobny związek między wysokim ciśnieniem krwi wieku średniego lub otyłość, a później choroby Alzheimera. Z ciśnieniem krwi, co najmniej, "kontroli przynosi ryzyka z powrotem na dół," Dr Gatz mówi. Wpływ: Pierwsze zdrowsze nie tylko korzystać ci dzisiaj. Może także pomóc w ochronie mózgu przez dziesięciolecia w przyszłość.