Cambler

Lewatywa baru

(BE, Dolna pokarmowy Series, Dolna GI Series, Colon X-ray)

Przegląd procedury

Co to jest lewatywa baru?

Baru lewatywa jest radiologiczne (RTG) badanie dolnego przewodu pokarmowego (GI). Jelita grubego, w tym w odbycie, jest widoczny na błonę rentgenowską przez wypełnienie okrężnicę z ciekłą zawiesiną o nazwie siarczan baru (bar). Baru wskazuje pewne obszary w ciele, aby stworzyć lepszy obraz.

Rentgenowskie używać niewidzialne promienie elektromagnetyczne produkować obrazy wewnętrznych tkanek, kości i narządy na film. Rentgenowskie wykonane są przy użyciu zewnętrznego promieniowania do wytwarzania obrazów ciała, jej narządów i innych struktur wewnętrznych w celach diagnostycznych. Rentgenowskie przechodzą przez tkanki ciała na specjalnie traktowane płytki (podobne do filmu z kamery) i "negatywne" obraz jest typu (bardziej solidny struktura jest, bielsze wydaje się na filmie).

Fluoroskopii często stosowane podczas wlewu baru. Fluoroskopii jest badanie struktury ruchu ciała-podobnych do X-ray "filmu". Ciągła wiązki promieniowania rentgenowskiego przepuszcza się przez część korpusu są badane i przekazywane do odbiornika TV tak, że podobny do części ciała, a jej ruch widać w szczegółach. W lewatywy baru fluoroskopii umożliwia radiolog zobaczyć ruch baru przez jelito grube jak to wkraplano przez odbytnicę.

Dlaczego baru używany z prześwietlenia?

Baru jest suchy, biały, kredowy, metaliczny proszek, który miesza się z wodą, aby ciecz baru. Baru jest absorber promieniowania rentgenowskiego i jest biały na kliszy rentgenowskiej. Kiedy zaszczepić poprzez odbycie, płaszcze baru wewnętrzną ścianę jelita grubego, tak że ściana wewnętrzna podszewka, rozmiar, kształt, kontur i drożności jelita grubego są widoczne na zdjęciu rentgenowskim. Proces ten wykazuje różnic, które mogą nie być widoczne na standardowych promieni rentgenowskich. Baru jest stosowany tylko do badań diagnostycznych w przewodzie pokarmowym.

Zastosowanie baru standardowych promieni rentgenowskich przyczynia się do uwidocznienia poszczególnych cech jelita grubego. Niektóre zaburzenia jelita, które mogą być wykryte przez lewatywę baru obejmują nowotwory, zapalenie, polipy (rozrosty), uchyłków (saszetki), przeszkody, i zmiany w strukturze jelita.

Po wkropleniu baru do odbytnicy, radiologa można również wypełnić jelito grube z powietrzem. Air pojawi się czarny na kliszy rentgenowskiej, kontrastujące z baru jest biały obraz. Korzystanie z dwóch substancji, baru i powietrza, nazywa się podwójne badanie kontrast.

Celem zastosowania dwóch substancji kontrastowych jest osiągnięcie wzmocnienia ściany wewnętrznej błony śluzowej jelita grubego. Ponieważ powietrze powiększa jelita grubego (np. dmuchanie balonu), baru powłoka jest utworzona na wewnętrznej powierzchni ściany okrężnicy. Ta technika zwiększa wizualizację przez zaostrzenie zarysu wewnętrznej warstwy powierzchniowej jelita grubego. Zaletą tej techniki jest to, aby pokazać mniejsze nieprawidłowości powierzchniowych w jelicie grubym.

Inne związane z procedurami, które mogą być użyte do diagnozowania niższe problemy żołądkowo-jelitowe obejmują kolonoskopia, jamy brzusznej, CT (tomografia komputerowa) skanowanie brzucha i USG brzucha. Proszę zobaczyć te procedury uzyskania dalszych informacji.

Anatomia jelita grubego

Ilustracja anatomii układu pokarmowego, dorosłych

Jelita grubego lub okrężnicy, cztery sekcje:

 • Okrężnicy wstępującej. Przebiega ku górze po prawej stronie brzucha

 • Poprzecznicy. Rozciąga się od okrężnicy wstępującej po drugiej stronie korpusu do lewej

 • Malejący okrężnicy. Rozciąga się z poprzecznicy dołu po lewej stronie

 • Esicy zwany z powodu jego kształtu litery S;. Rozciąga się od okrężnicy zstępującej do odbytnicy

Odbytnicy dołącza do odbytu lub otwór, gdzie kwestia odpadów przechodzi z ciała.

Przyczyny postępowania

Baru wlew może być przeprowadzane w celu zdiagnozowania strukturalne lub czynnościowe zaburzenia jelita grubego, w tym odbytnicy. Nieprawidłowości te mogą obejmować, ale nie są ograniczone do:

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Owrzodzenia i zapalenie jelita grubego

 • Choroba Crohna. Owrzodzenia i zapalenie występuje w dowolnej części przewodu pokarmowego (ustnej do odbytu)

 • Przeszkód i polipy (narośle)

 • Rak

 • Nietypowe wzdęcia lub ból podbrzusza

 • Niewyjaśniony spadek masy ciała

 • Zespół jelita drażliwego

 • Zmiany w stolcu. Takie jak przewlekła biegunka lub zaparcia lub upływu krwi, śluzu, i / lub ropą

Mogą być też inne powody, dla lekarza polecić lewatywa baru.

Ryzyko związane z procedurą

Możesz poprosić lekarza o ilość promieniowania stosowanego w trakcie postępowania i zagrożeń związanych z danej sytuacji. To dobry pomysł, aby zachować zapis swojej przeszłości narażenia na promieniowanie, takich jak poprzednie skanowanie i inne rodzaje promieniowania X, tak aby można było poinformować o tym z lekarzem. Ryzyko związane z ekspozycją na promieniowanie może być związana z łączną liczbę badań rentgenowskich i / lub terapii w długim okresie czasu.

Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży, należy powiadomić lekarza. Narażenie na promieniowanie w czasie ciąży może prowadzić do wad wrodzonych.

Pacjenci, którzy są uczuleni na lub wrażliwych na leki, barwniki kontrast, lub jodu lateks powinien zawiadomić ich lekarzem.

Zaparcia lub kałowymi może wystąpić, jeśli baru nie jest całkowicie wyeliminowane z organizmu.

Ryzyko baru wlewu mogą obejmować, ale nie są ograniczone do:

 • Perforacja jelita grubego

 • Zatrucie wody (nadmiar wlotowy wody) z oczyszczania lewatywy przed zabiegiem

 • Zaparcia lub kałowymi

Przeciwwskazania dla wlewu baru obejmują, ale nie są ograniczone do:

Mogą być też inne ryzyka w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Niektóre czynniki lub chorób może wpływać na prawidłowość procedury baru lewatywy. Czynniki te obejmują, ale nie są ograniczone do:

 • Najnowsze jaskółka baru lub górna procedura GI, które mogą kolidować z rentgenowskim dolnego obszaru pokarmowym

 • Skurcz jelita grubego

 • Kału w jelicie

Przed zabiegiem

Oto kilka rzeczy, aby się spodziewać przed zabiegiem baru lewatywy:

 • Lekarz wyjaśni procedury do ciebie i oferują możliwość zadawania pytań, które mogą mieć na temat procedury ci.

 • Możesz zostać poproszony o podpisanie formularza zgody, który daje uprawnień do procedury. Przeczytaj uważnie i formy zadawania pytań, jeśli coś nie jest jasne.

 • Zostaniesz poproszony, aby nie jeść i nie pić płynów przez osiem godzin przed zabiegiem, zazwyczaj po północy. Będziesz miał zestaw prep jelit korzystania na dzień przed zabiegiem. Może składać się z przeczyszczający do picia, czopków lub lewatywy. Najprawdopodobniej będziesz na jasnym dietę płynną dzień przed badaniem (jasne, bulion, żelatyna, herbata, napoje bezalkoholowe jasne).

 • Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży, należy powiadomić lekarza.

 • Powiadamiają się z lekarzem, jeśli jesteś wrażliwy lub jesteś uczulony na jakieś leki, lateks, taśmy, a środki znieczulające (miejscowych i ogólnych).

 • Powiadomić lekarza o wszystkich leków (określonych i ponad-the-counter) oraz ziołowych suplementów, które bierzesz. Lekarz może zalecić wstrzymanie niektórych leków przed zabiegiem.

 • Informuj radiologa, jeśli miałeś ostatnio łyk baru lub górną procedurę GI, ponieważ może to kolidować z uzyskaniem optymalnej ekspozycji rentgenowskiej z dolnej części przewodu pokarmowego.

 • Na podstawie swojej choroby medycznej, Twój lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Podczas procedury

Baru lewatywa może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych lub jako część pobytu w szpitalu. Procedury mogą się różnić w zależności od choroby i praktyk lekarza.

Ogólnie, lewatywa baru będzie śledzić ten proces:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć odzież, biżuterię lub inne przedmioty, które mogą kolidować z procedurą.

 2. Jeśli jesteś proszony, aby usunąć ubranie, będziesz mieć suknię na zużycie.

 3. Zostanie umieszczony poziomo na stole badania w pozycji bocznej leżącej.

 4. Doodbytniczo rura zostanie włożona do odbytnicy, aby umożliwić przepływ baru do jelita.

 5. Baru będą mogły płynąć wolniej w jelitach. Mogą wystąpić skurcze w dolnej części brzucha, jak baru jest wpajane. Aby zmniejszyć dyskomfort, może to być pomocne, aby podjąć powolne głębokie oddechy.

 6. Możesz odczuwać potrzebę wypróżnienia. Ważne będzie, by oprzeć się pokusie, aby zapobiec wyciekowi baru z powrotem. W odpowiednim czasie, będziesz miał na nocnik lub wspomagana do łazienki w razie potrzeby.

 7. Podczas procedury, badania i stół maszyny i przeniesie możesz zostać poproszony, aby przyjmować różne pozycje, jak promienie rentgenowskie są podejmowane.

 8. Radiolog odbędzie pojedyncze zdjęcia, seria promieni rentgenowskich lub video (fluoroskopii) jako baru przechodzi przez jelita.

 9. Jeśli natomiast jest badanie dwukrotnie nakazał, zostaniesz poproszony, aby ewakuować część baru. Basen dla chorego lub dostęp do łazienki zostaną dostarczone. Niektóre baru pozostanie w jelicie. Powietrze jest wprowadzane przez odbyt w celu zwiększenia jelita grubego i więcej rentgenowskie zostaną podjęte.

 10. Gdy wszystkie wymagane rentgenowskie zostały wykonane, będziesz wspierana od stołu.

Po zabiegu

Po przeprowadzeniu badania, niektóre baru zostanie usunięty natychmiast. Będziesz wspiera do łazienki lub podane basen dla chorego.

Można wznowić normalną dietę i działań po lewatywy baru, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Baru może powodować zaparcia lub możliwej ubijanych po zabiegu, jeśli nie jest całkowicie wyeliminowane z organizmu. Możesz być powinni pić dużo płynów i jeść pokarmy bogate w błonnik, aby wydalić baru z organizmu. Możesz być również podane do katharsis lub środek przeczyszczający, aby pomóc wydalić baru.

Od baru nie jest wchłaniany do organizmu, ale przechodzi przez całego przewodu pokarmowego, ruchy jelit mogą być jaśniejsze, aż wszystko baru został wydalany.

Długie i rygorystyczne przygotowania jelita przed zabiegiem może powodować zmęczenie później. Powinieneś odpocząć, ile potrzeba.

Może wystąpić bolesność odbytu i odbytnicy z powodu przygotowania jelita. Lekarz może zalecić stosowanie maści kojący do obszaru.

Powiadamiają się z lekarzem, aby zgłosić dowolną z następujących czynności:

 • Trudność wypróżnienia lub niemożności wypróżnienia

 • Ból i / lub wzdęcia brzucha

 • Stolce które mają mniejszą średnicę niż normalnie

Lekarz może dać Ci dodatkowe lub alternatywne instrukcje po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne. Ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejskie społeczeństwo raka

Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologicznej

National Cancer Institute (NCI)

Narodowy Instytut cukrzycy i chorób układu pokarmowego i nerek (NIDDK)

National Institutes of Health (NIH)

National Library of Medicine