Cambler

Cystoskopii dla mężczyzn

(Cystourethroscopy)

Przegląd procedury

Co to jest cystoskopia?

Cystoskopia to badanie diagnostyczne, które pozwala lekarzowi bezpośrednio zbadanie układu moczowego, zwłaszcza pęcherza moczowego, cewki moczowej, a otwory do moczowodów. Cystoskopia może pomóc w identyfikacji problemów z dróg moczowych, takie jak wczesne objawy raka, infekcji, zwężeń (zwężenie), niedrożności i krwawienia.

Długości, giętki, oświetlony rury, zwanego cystoskop, dodaje się do cewki moczowej (rurki, która pozwala moczu przechodzić na zewnątrz korpusu) oraz przemieszczane do wnętrza pęcherza moczowego. Oprócz umożliwiając wizualizację wewnętrznego cewki moczowej i pęcherza moczowego, cystoskop pozwala lekarzowi do nawadniania, ssanie, i dostępu do tych struktur z narzędzi chirurgicznych. Podczas cystoskopii, lekarz może usunąć tkankę do dalszego badania i ewentualnie leczeniu wszelkich problemów, które mogą być wykryte. Cystoskop można również stosować zaszczepić roztwór soli lub wody do pęcherza.

Wewnętrznie, zdrowy układ moczowy pojawia się różowe i gładkie, wilgotną błonę śluzową. Niektóre choroby medyczne może zmienić wygląd dolnych dróg moczowych lub powodować krwawienie. Inne choroby mogą spowodować zwężenie cewki moczowej, co utrudnia moczu opróżniany z pęcherza moczowego. Dodatkowo, niektóre choroby pęcherza, mogą spowodować zmiany w jego wielkości, kształtu, położenia i stabilności. Cystoskopia pozwala lekarzowi na zbadanie tych struktur w najdrobniejszych szczegółach, robić zdjęcia, i uzyskać biopsję. Może to być wykorzystane do wykonywania zabiegów terapeutycznych, jeśli konieczne, takie jak usuwanie kamieni.

Inne związane z tym procedury, które mogą być stosowane do diagnozowania problemów układu moczowego obejmują nerek, moczowodów i pęcherza moczowego (KUB) promieniowania rentgenowskiego, tomografii komputerowej (TK), nerek, cystometria, cystografia, wsteczny cystografia i pyelogram (antegrade, dożylne lub wstecz). Proszę zobaczyć te procedury uzyskania dalszych informacji.

Jak działa układ moczowy?

Ilustracja anatomią układu moczowego, widok z przodu

Ciało wykonuje składników odżywczych z pożywienia i zamienia je na energię. Po ciało podjęło żywności, że musi, odpady pozostają w jelitach i we krwi.

Układ moczowy utrzymuje chemikaliów, takich jak potas i sód, oraz wody w równowadze i usuwa typu odpadów, zwanych mocznika, z krwi. Mocznik jest produkowany przy zawierającą białko, takich jak mięso, drób, i niektórych warzywach, są rozkładane w organizmie. Mocznika prowadzi się w krwiobiegu nerki.

Inne ważne funkcje nerek obejmuje regulację ciśnienia tętniczego, oraz wytwarzanie erytropoetyny, który kontroluje produkcję krwinek czerwonych w szpiku kostnym.

Części układu moczowego i ich funkcje:

 • Dwie nerki. Para fioletowo-brązowy narządów położonych poniżej żeber w kierunku środku pleców. Ich funkcją jest usuwanie ciekłych odpadów ze krwi w postaci moczu zachować stałą równowagę soli i innych substancji we krwi i wytwarzają erytropoetyny, hormonu, który wspomaga tworzenie się krwinek czerwonych.
  Nerki usuwania mocznika z krwi przez maleńkie jednostek filtrujących zwanych nefronów. Każdy nefronu składa się z piłką utworzone z małych naczyń włosowatych, zwanych glomerulus i małą rurkę zwaną kanalików nerkowych. Mocznika, wraz z wodą i innymi substancjami odpadów stanowi mocz, jak przechodzi przez nefronów dół kanalikach nerkowych nerki.

 • Dwa moczowody. Moczowodów są wąskie rurki, które przenoszą mocz z nerki do pęcherza. Mięśnie w ścianach moczowodu nieustannie dokręcić i zrelaksować zmuszając moczu w dół, z dala od nerek. Jeżeli mocz cofa się, lub może stać, zakażenia nerek może rozwinąć. Co około 10 do 15 sekund, niewielkie ilości moczu są opróżniane do pęcherza z moczowodu.

 • Pęcherza. Pęcherza kształt trójkątny, wydrążony narządów znajduje się w dolnej części brzucha. Jest utrzymywane w miejscu przez więzadła, które są dołączone do innych narządów i kości miednicy. Ściany pęcherza za zrelaksować i rozwijać do przechowywania moczu, a umowa i spłaszczyć do opróżnienia moczu przez cewkę moczową. Typowy zdrowych dorosłych pęcherz może pomieścić do dwóch filiżanek moczu przez dwa do pięciu godzin.

 • Dwa mięśnie zwieracza. Te okrągłe mięśnie pomagają utrzymać moczu z przecieka przez zamknięcie mocno jak gumką wokół otworu pęcherza.

 • Nerwy w pęcherzu. Nerwy ostrzec osoby, kiedy jest czas na mocz, lub opróżnić pęcherz.

 • Cewkę moczową. Jest rura, która pozwala moczu przechodzić na zewnątrz korpusu.

Przyczyny postępowania

Cystoskopia może być zalecane, gdy zaburzenia dróg moczowych jest podejrzany. Zaburzeń dróg moczowych mogą obejmować problemów konstrukcyjnych, które mogą doprowadzić do zablokowania przepływu moczu lub wstecznego przepływu moczu. Nieleczona problemy strukturalne potencjalnie mogą prowadzić do poważnych powikłań.

Niektóre choroby medycznych obejmujące moczowych to między innymi, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • Rak lub nowotwór gruczołu krokowego i pęcherza moczowego

 • Polipy (przerost tkanki normalnej lub masy [zazwyczaj łagodnego], który wystaje z błonę śluzową lub uchyłków woreczki, które powstają, gdy błona śluzowa wypycha się przez błony mięśniowej)

 • Kamienie pęcherza (kryształy wapnia, które mogą prowadzić do infekcji, stanu zapalnego i krwawienie do dróg oddechowych lub innych blokad dróg oddechowych)

 • Łagodny przerost prostaty [BPH] (Łagodny przerost prostaty, który najczęściej pojawia się u mężczyzn w starszym wieku niż w wieku 50 lat. Przerost prostaty zakłóca normalnego przejścia moczu z pęcherza moczowego. Nieleczony, powiększenie prostaty może utrudniać pęcherz całkowicie.)

 • Częste zakażenia układu moczowego (ZUM)

 • Krew w moczu

 • Nietrzymanie moczu (mimowolne uwolnienie moczu z pęcherza moczowego)

 • Bolesne oddawanie moczu

 • Wrodzone zaburzenia przewodu moczowego (nieprawidłowości dróg moczowych obecna od urodzenia, które mogą prowadzić do przepływu zwrotnego problemów moczu lub nerek)

 • Urazowe uszkodzenie dróg moczowych

Mogą być też inne powody, dla lekarza polecić cystoskopii.

Ryzyko związane z procedurą

Jak w przypadku każdej procedury inwazyjne, mogą wystąpić powikłania. Komplikacje związane z cystoskopii obejmują, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • Zakażenie

 • Krwawienie

 • Zatrzymanie moczu

 • Perforacja pęcherza

Mogą być też inne ryzyka, w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Zakażenie układu moczowego może kolidować z cystoskopii.

Przed zabiegiem

 • Lekarz wyjaśni procedury do ciebie i oferują możliwość zadawania pytań, które mogą mieć na temat procedury ci.

 • Zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zgody, który daje się z lekarzem na to zgody procedury. Przeczytaj uważnie i formy zadawania pytań, jeśli coś nie jest jasne.

 • Typ czczo wymagane przed zabiegiem będzie zależeć od rodzaju znieczulenia, które ma być użyte. Lekarz daje szczegółowe instrukcje dotyczące sposobu, aby szybko do procedury. Możesz otrzymać dodatkowe instrukcje o specjalnej diecie dla jednego do dwóch dni przed zabiegiem.

 • Powiadom lekarza, jeśli jesteś wrażliwy lub jesteś uczulony na jakieś leki, lateks, jod, taśmy i środków znieczulających (miejscowych i ogólnych).

 • Powiadom lekarza o wszystkich leków (określonych i ponad-the-counter) oraz ziołowych suplementów, które są z natury.

 • Powiadom lekarza, jeśli masz historii zaburzeniami krzepnięcia lub jeśli pacjent przyjmuje żadnych antykoagulant (rozrzedzenie krwi) leki, aspirynę lub inne leki, które wpływają na krzepliwość krwi. Może być konieczne, aby zatrzymać tych leków przed zabiegiem.

 • Jeśli stosuje znieczulenie miejscowe, będziesz spać w trakcie postępowania, ale można podać środek uspokajający przed zabiegiem. Będziesz potrzebował kogoś do kierowania do domu później.

 • Jeżeli podejrzewasz, że masz zakażenie dróg moczowych, powiadom o tym lekarza, ponieważ może to być przeciwwskazaniem do cystoskopii. Lekarz może zażądać, aby próbka moczu badania na zakażenie przed zabiegiem.

 • Oparte na swojej choroby medycznej, lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Podczas procedury

Cystoskopia może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych lub jako część pobytu w szpitalu. Procedury mogą się różnić, w zależności od choroby i lekarz praktyk jest.

Generalnie, cystoskopia następująco ten proces:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć odzież, biżuterię lub inne przedmioty, które mogą kolidować z procedurą.

 2. Jeśli pojawi się prośba, aby usunąć ubranie, będziesz mieć suknię na zużycie.

 3. Dożylnie (IV) linia może być włożona do ramienia lub dłoni.

 4. Może pojawić się uspokajający IV lub znieczulenie, w zależności od konkretnej sytuacji i rodzaju zakres stosowanych. Jeśli uspokajające lub znieczulenie podaje, tętno, ciśnienie krwi, oddychanie, a poziom tlenu we krwi będzie stale monitorowana w trakcie postępowania.

 5. Zostanie umieszczony na stole badania na plecach z kolanami i rozsunąć. Twoje stopy będą umieszczone w strzemionach.

 6. Żel znieczulający miejscowo zostanie wstawiona do cewki moczowej za pomocą specjalnego cewnika. To może być lekko niewygodne, aż powierzchnia jest zdrętwiała.

 7. Po cewki moczowej jest odrętwiały i / lub znieczulenie miało wpływ, lekarz będzie włożyć cystoskop do cewki moczowej. Może wystąpić pewien dyskomfort podczas wkładania cystoskopu.

 8. W cystoskop przechodzi przez cewkę moczową, lekarz będzie kontrolować warstwę śluzu ewentualnych anomalii i blokuje. Cystoskop zostaną rozszerzone aż pęcherz.

 9. Po cystoskop w pęcherzu, lekarz może wzbudzić sterylną wodę lub roztwór soli fizjologicznej, aby pomóc rozszerzenie pęcherza dla lepszej wizualizacji. Podczas gdy pęcherz jest wypełniony, może masz ochotę na mocz lub czuć niewielki dyskomfort.

 10. Lekarz zbada cały pęcherz za wszelkie nieprawidłowości. Małe urządzenie może być przepuszczany przez cystoskopu do pobierania próbek tkanek z biopsji. Próbki moczu z pęcherza moczowego może być uzyskana.

 11. Cystoskop zostaną dokładnie usunięte z dróg moczowych po procedura została zakończona.

Po zabiegu

Po zabiegu, może być przeniesiony do sali pooperacyjnej na obserwacji czy sedacji lub znieczulenia stosowano. Swój proces odzyskiwania będzie zmieniać się w zależności od rodzaju działania uspokajającego, który jest podany. Po ciśnienie krwi, puls i oddech są stabilne i są świadomi, zostaniesz przeniesiony do sali szpitalnej lub zwolniony do domu. Cystoskopia jest zwykle wykonywane w warunkach ambulatoryjnych.

Możesz wznowić stosowaną dietę i działalności, chyba, że ​​lekarz zaleci inaczej.

Będziesz zachęcać do picia dodatkowych płynów, które osłabia nietrzymania moczu oraz zmniejsza dolegliwości takie jak pieczenie. Niektóre pieczenie przy oddawaniu moczu jest normalne po zabiegu, ale powinien zmniejszać się z czasem. Ciepły Sitz lub wanna może być zalecana w celu złagodzenia moczu dyskomfort.

Możesz mieć dyskomfort lub krew w moczu na okres czasu po zabiegu. Ilość krwi zmniejsza się stopniowo w ciągu jednego do dwóch dni.

Weź lek przeciwbólowy na ból, zgodnie z zaleceniami lekarza. Aspiryna lub niektóre inne leki przeciwbólowe mogą zwiększać ryzyko krwawienia. Pamiętaj, aby wziąć tylko zalecanych leków.

Możesz podać antybiotyk do podjęcia po zabiegu. Pamiętaj, aby wziąć antybiotyk tak, jak nakazał.

Powiadomić o tym lekarza zgłosić dowolną z następujących czynności:

 • Gorączka i / lub dreszcze

 • Częstość oddawania moczu lub pilności

 • Niezdolność do oddawania moczu

 • Niższe ból pleców

 • Kontynuował pieczenie przy oddawaniu moczu lub krwi w moczu

Twój lekarz może dać Ci dodatkowe lub alternatywne instrukcje po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Proszę skonsultować się z lekarzem z jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne, ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejskie Stowarzyszenie urologiczne

Narodowy Instytut cukrzycy i chorób układu pokarmowego i nerek

National Institutes of Health (NIH)

Narodowa Fundacja nerki

National Library of Medicine