Cambler

RTG klatki piersiowej

(Radiografia klatki piersiowej, CXR)

Przegląd procedury

Co to jest RTG klatki piersiowej?

RTG klatki piersiowej jest rodzaj radiologii diagnostycznej procedury stosowane do badania piersi i narządów i struktur znajdujących się w klatce piersiowej. Chest promieniowanie rentgenowskie może być stosowane w celu oceny płuc, a także w sercu (bezpośrednio lub pośrednio), patrząc w samym sercu. Niektóre choroby serca może spowodować zmiany w płucach i / lub naczyń płucnych. Zmiany w normalnej konstrukcji serca, płuc i / lub naczynia mogą wskazywać na chorobę płuc lub innych chorób.

RTG klatki piersiowej może dostarczyć ważnych informacji na temat wielkości, kształtu, konturu i lokalizacji anatomicznej serca, płuc, oskrzeli, dużych naczyń (aorty, łuk aorty, tętnic płucnych), śródpiersia (obszar w środku klatki piersiowej oddzielającej płuca) oraz kości (kręgosłupa szyjnego i grzbietowego, obojczyków, obręczy barkowej i żebra).

Co to są zdjęcia rentgenowskie?

Rentgenowskie używać niewidzialne promienie elektromagnetyczne produkować obrazy wewnętrznych tkanek, kości i narządy na film. Rentgenowskie wykonane są przy użyciu zewnętrznego promieniowania do wytwarzania obrazów, do jego korpusu i innych narządów wewnętrznych struktur w celach diagnostycznych. Rentgenowskie przechodzą przez tkanki ciała na specjalnie przygotowanych płytach (podobne do filmu z kamery) i "negatywne" obraz jest typu (bardziej solidny struktura jest, bielsze wydaje się na filmie).

W zależności od wyników RTG klatki piersiowej, dodatkowe badania lub procedury mogą być wymagane przez lekarza w celu dalszej diagnostyki.

Inne związane z tym procedury, które mogą być stosowane do diagnozowania problemów z klatki piersiowej i układu oddechowego obejmują fluoroskopii w klatce piersiowej, w klatce piersiowej, USG, tomografia komputerowa (CT) skanowania na piersi, biopsja płuc, płuc, skany mediastinoskopię, pozytonowej tomografii emisyjnej (skanowanie PET) z w klatce piersiowej, biopsja opłucnej, opłucnej, rentgenowskie zatok, angiografia płucna, bronchoskopii i bronchografii. Proszę zobaczyć te procedury uzyskania dalszych informacji.

Budowa układu oddechowego

Respiratory system składa się z organów zaangażowanych w węzłach gazów, i składa się z:

 • Nos

 • Gardło

 • Krtań

 • Tchawica

 • Oskrzela

 • Płuca

Górnych dróg oddechowych obejmują:

 • Nos

 • Jamy nosowej

 • Ethmoidal komórki powietrzne

 • Zatok czołowych

 • Zatok szczękowych

 • Krtań

 • Tchawica

Dolnych dróg moczowych obejmuje płuc, oskrzeli i pęcherzyków płucnych.

Jakie są funkcje płuc?

Płuca się w tlen, które komórki potrzebne do życia i wykonują swoje normalne funkcje. Płuca również pozbyć się dwutlenku węgla, czyli produktu odpadowego z komórek organizmu.

Płuca są parę narządów kształcie stożka składa się z tkanki gąbczastej, różowo-szary. Zajmują większą część przestrzeni w skrzyni lub na klatce piersiowej (część korpusu pomiędzy podstawą szyjki i membrany).

Płuca są otoczone błoną zwaną opłucną.

Płuca są oddzielone od siebie w obszarze śródpiersia, że ​​zawiera czynności:

 • Serca i jego dużych naczyń

 • Tchawicy (tchawica)

 • Przełyk

 • Grasicy

 • Węzły chłonne

Prawe płuco ma trzy sekcje, zwane płatami. Lewe płuco zawiera dwa występy. Kiedy oddychamy, powietrze dostaje się do organizmu przez nos lub usta. Następnie wędruje w dół gardła poprzez (skrzynki głosowej) i tchawicy (tchawica) krtani i idzie do płuc przez rurki zwane głównego macierzystych oskrzela.

Jednym z głównych trzpieniem oskrzeli prowadzi do prawego płuca i jeden w lewym płucu. W płucach oskrzela głównego macierzystych oskrzeli podzielić na mniejsze, a następnie do jeszcze mniejsze rurki o nazwie oskrzelików. Oskrzelików końca w małych pęcherzyków zwanych pęcherzyków.

Przyczyny postępowania

Chest promieniowanie rentgenowskie może być stosowane w celu oceny stanu serca (bezpośrednio lub pośrednio), patrząc w samym sercu, jak również w płucach. Zmiany w normalnej konstrukcji serca, płuc i / lub naczynia mogą wskazywać na chorobę płuc lub innych chorób.

Choroby, które można ocenić za pomocą rentgenowskiego klatki piersiowej obejmują, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • Powiększenie serca (które mogą wystąpić z wrodzonymi wadami serca lub kardiomiopatia)

 • Wysięk osierdziowy - gromadzeniu się nadmiaru płynu w między sercem a membraną, który go otacza, często z powodu zapalenia

 • Wysięk w opłucnej - kolekcja krwi lub płynu wokół płuc

 • Uporczywy kaszel, zapalenie płuc i inne choroby płuc

 • Tętniaki - balonem ścian wielkich naczyń krwionośnych, takie jak aorta

 • Złamania kości

 • Zwapnienie struktur serca (np. zastawek serca lub aorty)

 • Guzy lub rak

 • Przepuklina przepony (mięsień oddechowy, przepony, porusza się z miejsca)

 • Zapalenie opłucnej - zapalenie błony śluzowej płuc

 • Obrzęk płuc ("płyn w płucach", który może wystąpić w przypadku wrodzonej choroby serca lub zastoinową niewydolność serca )

Inne przyczyny wykonanie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej, mogą obejmować:

 • W ramach oceny przed fizycznym hospitalizacji i / lub chirurgii lub jako część pełnego badania fizycznego

 • W celu oceny objawów chorób związanych z sercem i płuc

 • W celu oceny progresji choroby i / lub skuteczności terapii

 • Aby sprawdzić położenie wszczepionych przewodów rozrusznika i innych urządzeń, takich jak wewnętrzne centralnych cewników żylnych, rurki dotchawiczej rurki klatki piersiowej, lub rurek nosowo

 • Aby sprawdzić stan płuc i jamy klatki piersiowej po zabiegu

Mogą być też inne powody, dla lekarza polecić zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej.

Ryzyko związane z procedurą

Możesz poprosić lekarza o ilość promieniowania stosowanego w trakcie postępowania i zagrożeń związanych z danej sytuacji. To jest dobry pomysł, aby zachować zapis swojej przeszłości narażenia na promieniowanie, takich jak poprzednie skanowanie i inne rodzaje promieniowania X, tak aby można było poinformować lekarza. Ryzyko związane z ekspozycją na promieniowanie może być związana z łączną liczbę badań rentgenowskich i / lub terapii w długim okresie czasu.

Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży, powinna poinformować o tym swojego lekarza. Narażenie na promieniowanie w czasie ciąży może prowadzić do wad wrodzonych.

Mogą być też inne ryzyka, w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Przed zabiegiem

 • Lekarz wyjaśni procedury do ciebie i oferują możliwość zadawania pytań, które mogą mieć na temat procedury ci.

 • Generalnie, bez uprzedniego przygotowania, takim jak na czczo lub sedacji jest wymagane.

 • Powiadomić radiologicznej technolog jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży.

 • Ubierać się w ubrania, które umożliwiają dostęp do obszaru do badań lub które można łatwo usunąć.

 • Powiadomić radiologicznej technolog jeśli masz piercing na piersi.

 • Oparte na swojej choroby medycznej, lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Podczas procedury

RTG klatki piersiowej może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych lub jako część pobytu w szpitalu. Procedury mogą się różnić w zależności od choroby i lekarz praktyk jest.

Generalnie, RTG klatki piersiowej następuje tego procesu:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć odzież, biżuterię lub inne przedmioty, które mogą kolidować z procedurą.

 2. Będziesz mieć suknię na zużycie.

 3. Szczególności pogląd, że lekarz zamówień określi, w jaki sposób są ustawione na X-ray takich jak leżącej, siedzącej lub stojącej. Będziesz umiejscowiony dokładnie tak, że pożądany widok piersi uzyskuje. Lekarz będzie również określić liczbę filmów, które mają być wykonane.

 4. Dla pozycji stojącej lub siedzącej filmu, będzie stać lub siedzieć przed płytką RTG. Zostaniesz poproszony, aby rzucić swoje ramiona do przodu, weź głęboki oddech, i przytrzymaj go, aż zostanie wykonane rentgenowskim. Dla pacjentów, którzy nie są w stanie wstrzymać oddech, radiologiczne technolog zostanie zrobione w odpowiednim czasie, obserwując wzorzec oddechowy.

 5. Ważne będzie, aby pozostać nadal w trakcie ekspozycji, jak każdy ruch będzie rozmycie film.

 6. Na bok-kąt klatki piersiowej, zostaniesz poproszony, aby włączyć się do boku i unieś ramiona nad głowę. Pacjent powinien zostać poinformowany wziąć głęboki oddech i przytrzymaj go tak jest rentgenowskim.

 7. Radiologiczne technolog będzie krok za oknem ochronnym, podczas gdy zdjęcia zostały wykonane.

Podczas procedury rentgenowskiej sam nie wywołuje bólu manipulowanie części korpusu są badane może powodować dyskomfort i ból, szczególnie w przypadku aktualnego uszkodzenia lub zabiegiem chirurgicznym, takie jak chirurgia. Radiologiczne Technolog użyje wszelkich możliwych środków, komfort i zakończyć procedurę jak najszybciej, aby zminimalizować jakikolwiek dyskomfort lub ból.

Po zabiegu

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma specjalnego typu opieki po RTG klatki piersiowej. Jednakże, lekarz może dać Ci dodatkowe lub alternatywne instrukcje po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Proszę skonsultować się z lekarzem z jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne, ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejskie społeczeństwo raka

Europejskie Stowarzyszenie serce

Europejskie Stowarzyszenie płuc

National Cancer Institute (NCI)

Krajowy serca, płuc, i Instytut krwi (NHLBI)

National Institutes of Health (NIH)

National Library of Medicine