Cambler

Biopsja szpiku kostnego

(Biopsji szpiku kostnego, aspiracji szpiku kostnego i biopsji)

Procedura

Co to jest biopsja szpiku kostnego?

W środku większości dużych kości jest miękki (zwany szpiku kostnego) sprawia, że ​​około 95 procent komórek krwi organizmu. Szpiku jest sieć tkanki, która zawiera niedojrzałe komórki krwi w zorganizowanym.

Czerwony szpik kostny jest aktywną część, która tworzy czerwonych krwinek, a żółty szpiku kostnego zawiera komórki tłuszczowe. U dorosłych czerwony szpik kostny znajduje się w kościach płaskich, takich jak górne kości udowej i mostka. U dzieci, czerwony szpik kostny w kości długich, takich jak kość udowa.

Biopsja szpiku polega na usunięciu tkanki z czerwonym szpiku kostnym być wysłane do laboratorium do badania mikroskopowego. Biopsji odbywa się za pomocą małej igły wprowadza się do wieku odpowiedniego obszaru (długie kości dla dzieci, płaskiej kości dla dorosłych). Miejscowy środek znieczulający może być podana przed rozpoczęciem procedury.

Przyczyny postępowania

Biopsja szpiku kostnego jest zwykle wykonywane, jeśli lekarz podejrzewa, że ​​masz problem z produkcji komórek krwi. Patolog w laboratorium bada krwi i szpiku kostnego próbki. Przy użyciu mikroskopu ze specjalnych technik laboratoryjnych, patolog może ocenić szpik kostny do któregokolwiek z poniższych:

 • niewyjaśniona niedokrwistość (zmniejszenie liczby czerwonych ciałek krwi)

 • nieprawidłowe liczby krwinek (czerwonych krwinek, białych krwinek lub płytek krwi)

 • krwawienia lub zaburzenia krzepnięcia (takich jak hemofilia)

 • niedobór żelaza

 • dziedziczne choroby krwi (takie jak talasemia lub niedokrwistością sierpowatą)

 • białaczki (raka tkanki krwiotwórczej)

 • nowotwory, które rozprzestrzeniają się w szpiku kostnym

 • Odpowiedź na chemioterapię

Mogą być też inne powody, dla lekarza, aby zalecać biopsję szpiku kostnego.

Ryzyko związane z procedurą

W przypadku każdego zabiegu chirurgicznego mogą wystąpić komplikacje. Niektóre z możliwych komplikacji mogą obejmować, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • siniaki i dyskomfort w miejscu biopsji

 • długotrwałe krwawienie z miejsca biopsji

 • Zakażenie pobliżu miejsca biopsji

Mogą być też inne ryzyka, w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Przed zabiegiem

 • Lekarz wyjaśni procedury do ciebie i oferują możliwość zadawania pytań, które mogą mieć na temat procedury ci.

 • Zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zgody, który daje uprawnień do procedury. Przeczytaj uważnie i formy zadawania pytań, jeśli coś nie jest jasne.

 • Powiadom lekarza, jeśli jesteś wrażliwy lub jesteś uczulony na jakieś leki, lateks, taśmy, a środki znieczulające (miejscowych i ogólnych).

 • Powiadom lekarza o wszystkich leków (określonych i ponad-the-counter) oraz ziołowych suplementów, które są z natury.

 • Powiadom lekarza, jeśli masz historii zaburzeniami krzepnięcia lub jeśli pacjent przyjmuje żadnych antykoagulant (rozrzedzenie krwi) leki, aspirynę lub inne leki, które wpływają na krzepliwość krwi. Może być konieczne, aby zatrzymać tych leków przed zabiegiem.

 • Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​jest w ciąży, powinna poinformować o tym swojego lekarza.

 • Możesz zostać poproszony, aby szybko na kilka godzin przed zabiegiem.

 • Możesz otrzymać środek uspokajający przed zabiegiem, aby pomóc Ci się zrelaksować. Ponieważ środek uspokajający może powodować senność, trzeba będzie zorganizować dla kogoś do prowadzenia domu.

 • Oparte na swojej choroby medycznej, lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Podczas procedury

Biopsja szpiku kostnego może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych lub jako część pobytu w szpitalu. Procedury mogą się różnić w zależności od choroby i lekarz praktyk jest.

Biopsja szpiku kostnego jest zwykle wykonywane przy użyciu miednicę (grzebienia biodrowego), ale inna kości (np. mostkiem) mogą być stosowane. U dzieci, może być stosowany kości nogi albo kręgu (kości w kręgosłupie).

Generalnie, biopsja szpiku następuje tego procesu:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć odzież i będą suknię do noszenia.

 2. Pozycja może się zmieniać w zależności od kości, który jest używany. Jeśli jest używany miednicy, możesz zostać poproszony o położenie się na boku lub brzuchu.

 3. Podczas zabiegu trzeba leżeć nieruchomo jak to tylko możliwe.

 4. Skóra na miejscu biopsji zostanie oczyszczona z roztworem antyseptycznym.

 5. Jako lekarz wstrzykuje znieczulenie w celu znieczulenia obszaru, poczujesz się igłą i krótkie uczucie pieczenia.

 6. Małe nacięcie może być wykonana na miejscu biopsji i biopsję zostanie umieszczona w powierzchni kości i do połowy kości (szpiku kostnego).

 7. Aspiracja szpiku kostnego jest zazwyczaj wykonywane w pierwszej kolejności. Lekarz użyciu strzykawki do ciągnięcia małą próbkę ciekłą z komórek szpiku kostnego przez igłę. Oczywiste jest, aby czuć się ciśnienie od igły jest dociskany do kości i wrażenia ciągnięcia, gdy usuwa się szpiku.

 8. Lekarz będzie usunąć małe, stały element szpiku kostnego, biopsja zwany rdzeń, przy użyciu specjalnego wydrążoną igłę.

 9. Biopsja zostaną wycofane i stabilne ciśnienie stosowane w miejscu wykonywania biopsji do kilku minut, aż krwawienie zatrzymany.

 10. Będą stosowane sterylny bandaż / sos.

 11. Próbki szpiku kostnego zostaną wysłane do laboratorium do analizy.

Po zabiegu

Gdy jesteś w domu, ważne jest, aby utrzymać teren biopsji czyste i suche. Lekarz daje szczegółowe instrukcje kąpielowych. Pozostawić bandaż w miejscu tak długo, jak zaleci lekarz (zwykle do następnego dnia).

Biopsja może być miejsce przetargu lub ból przez kilka dni po biopsji szpiku kostnego. Weź lek przeciwbólowy na ból, zgodnie z zaleceniami lekarza. Aspiryna lub niektóre inne leki przeciwbólowe mogą zwiększać ryzyko krwawienia. Pamiętaj, aby wziąć tylko zalecanych leków.

Powiadomić o tym lekarza zgłosić dowolną z następujących czynności:

 • gorączka

 • zaczerwienienie, obrzęk, krwawienie lub inne drenażu z miejsca biopsji

 • wzrosła ból wokół miejsca biopsji

Możesz wznowić stosowaną dietę i działalności, chyba, że ​​lekarz zaleci inaczej.

Twój lekarz może dać Ci dodatkowe lub alternatywne instrukcje po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Proszę skonsultować się z lekarzem z jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne, ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejskie społeczeństwo raka

Białaczka i chłoniak społeczeństwo

National Cancer Institute (NCI)

Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i ludzkiego rozwoju

National Institutes of Health (NIH)

National Library of Medicine