Cambler

Związek pomiędzy cukrzycą i demencją

Jeśli masz cukrzycę typu 2 - czy nawet stan przedcukrzycowy - jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na demencję, powikłanie potwierdzone przez nowe, badania na dużą skalę.

Badanie po 1017 mężczyzn i kobiet w Japonii od ponad 15 lat. Wszyscy byli w wieku 60 lub więcej lat, kiedy nauka zaczęła. Wszystko przeszukiwano początkowo, aby dowiedzieć się, czy mają cukrzycy lub prediabetes.

Około 27 procent uczestników z cukrzycą rozwinęła się demencja - choroba Alzheimera, otępienie naczyniowe lub inną formę choroby - w porównaniu z tylko 20 procent tych, którzy nie mają cukrzycy. I 25 procent osób z prediabetes rozwinęła się demencja.


Rosnąca liczba przypadków

Autor badania Yutaka Kiyohara, MD, z Uniwersytetu Kyushu w Fukuoka, Japonia, twierdzi, że wyniki badań są szczególnie istotne, ponieważ częstość występowania cukrzycy typu 2 nadal rośnie na całym świecie.

Niemal 26 mln dorosłych i dzieci w USA choruje na cukrzycę, choć o 7 milionów z nich są nierozpoznane, Europejskie Stowarzyszenie Cukrzyca mówi. Stan przedcukrzycowy dotyka jeszcze więcej osób: 79 mln. Ludzie z prediabetes są narażone na rozwój cukrzycy w ciągu 10 lat, jeśli nie dokonać zmian w stylu życia, aby wnieść swój poziom cukru we krwi pod kontrolą.

Oprócz demencji, powikłania cukrzycy obejmują nerek i choroby serca, uszkodzenie nerwów i ślepotę.

Znaczące badania

Chociaż wcześniejsze badania wykazały związek pomiędzy cukrzycą i demencją, obecna nauka jest ważna ze względu na jego wielkość i czas trwania.

"To dużego badania przez długi okres czasu, przedstawiający możliwe połączenie między cukrzycą i otępienie" mówi Heather Snyder, Ph.D. przy Związku Alzheimera. "Wiemy, że cukrzyca zwiększa ryzyko demencji, ale naprawdę nie wiem, dlaczego."

Innym specjalista sugerują, że cukrzyca może być połączony z otępienia, ponieważ przyczynia się do choroby naczyń krwionośnych, zaburzenia przepływu tlenu do mózgu i innych narządach.

"Cukrzyca jest głównym czynnikiem ryzyka chorób naczyniowych," mówi Spyros Mezitis, MD, w Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku. "Jeśli naczynia krwionośne nie pozwalając, aby uzyskać wystarczającą ilość tlenu do mózgu, można uzyskać na demencję."

Utrzymywanie pod kontrolą cukrzycy

To naturalne czuć przytłoczony czasami, jeśli masz cukrzycę. Zanotuj te rzeczy w swoim życiu, które sprawiają, że trudno jest trzymać się rutyny. Potem myśleć o sposobach poprawy sytuacji. Oto kilka propozycji:

  • Utrzymać stres pod kontrolą. Stres jest normalną częścią życia. Stres psychiczny powoduje, że organizm do produkcji dodatkowych hormonów. Hormony te sprawiają, że trudno jest kontrolować poziom cukru we krwi. Możesz zachować stres pod kontrolą poprzez ćwiczenia, hobby, działalności społecznej i technik relaksacyjnych, takich jak ćwiczenia oddechowe.

  • Ruszaj się. Sprawiają, że łatwo dostać ćwiczenia. Ćwiczenia pomogą kontrolować poziom cukru we krwi, zmniejszenie stresu i kontrolować wagę. Dołącz siłownię blisko domu lub zachować swoje buty do chodzenia od drzwi do szybkiego wypadu po kolacji.

  • Dobrze zjeść. Dobre odżywianie i ostrożny Posiłki będzie łatwiej zarządzać cukrzycy i kontrolować wagę. Kupić pożywne. Zaopatrzyć swoją kuchnię z owoców, warzyw i pokarmów bogatych w błonnik. Jesteś mniej prawdopodobne, aby poddać się pragnienia, jeśli traktuje o wysokiej zawartości tłuszczu są poza zasięgiem.

  • Bądź na bieżąco. Bądź na bieżąco z zalecanych egzaminów przesiewowych i szczepień dla Ciebie i Twojej rodziny. Pomimo, że uwaga skupia się na zarządzaniu cukrzycy, nie zapomnij, że zaleca sprawdzanie stanu uzębienia, cholesterolu i raka pokazy polecane dla wieku i płci oraz szczepień, takich jak roczne grypie.

  • Wiedzą, co robić, gdy zachorujesz. Przeziębienia, grypa, a rozstrój jelit są częste, ale mogą dokonać kontroli cukru we krwi trudniej. Porozmawiaj z lekarzem i zaplanować, jak będzie dbać o siebie, jeśli zachoruje.

Zawsze porozmawiać z lekarzem, aby dowiedzieć się więcej informacji.