Cambler

Trójglicerydy: duży problem tłuszczu

Tłuszcz ten zapomniany jest źródłem nieporozumień - i choroby serca.

Dlaczego jest to, że najbardziej rozpowszechnioną formą tłuszczu w żywności i w krwiobiegu jest jeden, który jest najczęściej ignorowany? Triglicerydy usiąść z powrotem do lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i lipoprotein o dużej gęstości (HDL), głównie z powodu ich konkretnej roli w chorobach serca jest coś z tajemnicy.

To się zmienia. Naukowcy opanowania jak trójglicerydy dodaj do miażdżycy, proces-niedrożności tętnicy u nasady większości chorób serca. Wiedza ta może się zmieniać, jak trójglicerydy są mierzone i gdy muszą być traktowane.

Kłopot z triglicerydów

Dobre tłuszcze, złe tłuszcze oraz w między tłuszczami mają jedną wspólną cechę: wszystkie one zawierają trójglicerydy. Cząstki te składają się z trzech łańcuchów kwasów tłuszczowych połączonych alkoholem o nazwie glicerol. Kiedy jesz cheeseburgera, przewodu pokarmowego rozrywa oprócz triglicerydów w mięsa i sera w ich poszczególnych kwasów tłuszczowych. Są wystarczająco małe, aby wejść do komórek jelitowych zwanych erytrocytami. Erytrocytami połączyć ze sobą w nowe kwasy tłuszczowe triglicerydów pakować je z białkiem i cholesterolu do wielkich cząstek zwanych chylomikrony i uwalniają je do krwiobiegu. Chylomikrony prom trójglicerydów do tkanek, gdzie są one spalone na energię lub przechowywanych. Pakiety także triglicerydów z wątroby do dużych cząstek zwanych lipoproteiny o bardzo małej gęstości (VLDL).

Jak chylomikronów i VLDL porzucić swoje tłuszczów do komórek organizmu, kurczą, stając gęste, bogate w cząsteczki cholesterolu. Jednym z nich jest LDL, które łatwo nor w ścianach tętnic. Jest to kluczowy krok wcześnie w procesie, który kończy się gromadzeniu się cholesterolu w tętnicach.

Przekształcenie w LDL nie jest tylko problem z wysokim poziomem trójglicerydów we krwi. Bardziej obfite są, mniej HDL organizm. To jest problem, bo HDL oczyszcza LDL z krwi i od ścian tętnic.

Trójglicerydów

Klasyfikacja

Poziom trójglicerydów *

Normalny

Mniej niż 150

Borderline wysoki

150-199

Wysoki

200-499

Bardzo wysoka

500 lub wyższa

* Wartości podane w miligramach na decylitr (mg / dl)

Mierzenia się

Ilość triglicerydów we krwi wzrasta i spada w ciągu dnia. Po posiłku tłuszczowym, triglicerydy mogą być tak obfite, że oddać krew mleczny odcień. W ciągu kilku godzin, są w większości wyczyszczone. Lekarze tradycyjnie test triglicerydów na czczo, więc wyniki nie są odrzucane przez co właśnie jadłem. Kategorie oparte są na tych poziomach na czczo (patrz "poziom trójglicerydów").

Dwa raporty w czasopiśmie Europejskiego Stowarzyszenia Medycznego wskazują, że badania na trójglicerydy dwie do czterech godzin po posiłku oferuje lepszą miernik ich wpływu na choroby serca.

Jedno z badań po prawie 14.000 Duńczyków za więcej niż 25 lat. Kobiety z najwyższych poziomów nonfasting trójglicerydów na początku badania były pięć razy częściej umierali z zawałem serca lub innego zdarzenia serca niż kobiety z najniższych poziomów. Dla mężczyzn, wysoki poziom trójglicerydów podwojeniu ryzyka. Drugie badanie, przeprowadzone przez naukowców z Harvardu, a następnie 26000 kobiet przez ponad 10 lat. Triglicerydów mierzone dwóch do czterech godzin po jedzeniu - ale nie na czczo poziom trójglicerydów - były związane z atakami serca i innych problemów sercowo-naczyniowych.

Jest możliwe, że ludzie, którzy nie są jasne triglicerydy szybko narażone na ich gęste, miażdżyca powoduje ubocznych dłużej niż ludzie, którzy się ich pozbyć szybko. Jest również możliwe, że triglicerydy pokutujących w krwiobiegu jest sygnałem, że mięśnie i inne tkanki stają się oporne na insulinę.

Wzmacniacze trójglicerydów

Tłusta żywność nie są jedyną przyczyną wysokich poziomów trójglicerydów we krwi. Inni uczestnicy m.in.

  • jedzenia dużo szybko trawione węglowodany

  • niedoczynność tarczycy

  • choroby nerek

  • cukrzyca

  • nadprodukcji hormonów aldosteronu lub kortyzolu

  • Nadmiar masy ciała, zwłaszcza dodatkowych kilogramów w pasie

  • bezczynność

  • palenie

  • leki, takie jak wysokie dawki diuretyków tiazydowych lub beta-blokery, estrogenów, tamoksyfenu, steroidy, izotretynoiny i niektórych leków anty-HIV.

Dziedziczenie odgrywa również rolę. Niektórzy ludzie mają wysoki poziom triglicerydów z powodu chorób genetycznych, takich jak rodzinną mieszaną hiperlipidemią i rodzinna hipertriglicerydemia.

Bardzo wysoki poziom trójglicerydów

Gdy triglicerydy na czczo strzelać powyżej 500 mg / dl, ponad serca i tętnic może być zagrożone. Zapalenie trzustki jest często postrzegane z poziomu trójglicerydów powyżej 1000 mg / dl. W pobliżu 2000 mg / dl mogą wywoływać szkodliwe ilości tłuszczu w wątrobie i siatkówki. Mogą też wywołać erupcję swędzenie, jak pryszcz żółtaka (zan-THOE-Muhs) na rękach, stopach, rękach, nogach i pośladkach.

Jeśli zdiagnozowano bardzo wysoki poziom triglicerydów, poszukiwanie przyczyn związanych z genów, choroby lub leków jest w porządku. Sterowanie takie wysokie poziomy zwykle obejmuje dietę bardzo niskiej zawartości tłuszczu (poniżej 15% kalorii pochodzi z tłuszczów), a nie alkohol, leki obniżające poziom triglicerydów.

Jakie jest ryzyko?

Jednym z powodów, trójglicerydy dawna przerzucane w tle jest to, że ich dokładne połączenie z chorobą serca jest niepewna - niektóre badania wykazały związek, inne nie. Najnowsza metaanaliza, opublikowana w 2007 roku w obiegu, w połączeniu wyniki 29 badań z ponad 260.000 uczestników. W tym sprawozdaniu, osoby z wysokim poziomem triglicerydów były 70% bardziej prawdopodobne, aby rozwijali choroby serca w ciągu średnio 10 lat, niż z normalnego poziomu. Część tego wzrostu zniknął, ale kiedy wysoki LDL, HDL i inne czynniki ryzyka serca były brane pod uwagę.

Że zniknięcie oddaje duże kontrowersje trójglicerydów: Czy są szkodliwe same w sobie, czy też są one stand-in dla innych problemów? To trudne pytanie, ponieważ wysoki poziom trójglicerydów są zwykle częścią pakietu problemów, które obejmuje również niski poziom HDL, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, oraz duży talii. Te biegną razem tak często, że w grupie, są one nazywane zespół metaboliczny.

W innych ludzi, wysoki poziom trójglicerydów są samotny wilk. Nawet wtedy, gdy stoją samodzielnie, jednakże zwiększać predyspozycję osoby do choroby serca.

Kierowanie trójglicerydów

Gdy wysoki poziom trójglicerydów towarzyszy wysoki LDL i niskie stężenie HDL - zwykle scenariusz - nie są one głównym celem terapii. Wytyczne zalecają dzieje po wysokim LDL pierwszy, zwykle z statyn. Następnie nadszedł czas, aby pracować na triglicerydów i HDL. Chyba, że ​​triglicerydy są niezwykle wysokie, zmiany stylu życia są najlepszym miejscem, aby rozpocząć. Mogą one prowadzić do imponujących redukcji trójglicerydów.

Strzeż się złych tłuszczów. Cięcia z powrotem na tłuszcze nasycone (w czerwone mięso i pełne tłuszczu produktów mlecznych) oraz tłuszczów trans (smażone jedzenie w restauracji i handlu przygotowane wypieki) może obniżyć poziom triglicerydów.

Idź do dobrych węglowodanów. Łatwo przyswajalne węglowodany (białe pieczywo, biały ryż, płatki kukurydziane, cukrem i soda) dać trójglicerydów określony impuls. Jeść pełnoziarniste i ograniczania wydatków na słodzone napoje gazowane mogą pomóc trójglicerydów kontroli.

Sprawdź alkoholu. Umiarkowane picie jest dobre dla serca. Ale u niektórych osób, alkohol drastycznie zwiększa stężenie triglicerydów. Jedynym sposobem, aby wiedzieć, czy jesteś jednym z tych "ratowników" jest unikać alkoholu przez kilka tygodni i mają testowany ponownie swoje trójglicerydy.

Idź ryby. Tłuszcze Omega-3 w łososia, tuńczyka, sardynek i innych tłustych ryb może obniżyć stężenie triglicerydów. Mając ryby dwa razy w tygodniu jest w porządku.

Dążyć do zdrowej wagi. Jeśli masz nadwagę, tracąc 5% do 10% masy ciała może pomóc obniżyć poziom triglicerydów. Tracąc więcej jest jeszcze lepiej.

Ruszajmy. Ćwiczenie obniża stężenie triglicerydów i zwiększa stężenie HDL.

Rzucić palenie. To nie jest dobre dla poziomu trójglicerydów lub cokolwiek innego.

Leki obniżające poziom triglicerydów

Rodzina narkotyków

Wpływ na trójglicerydy

Inne działania

Najczęstszym działaniem niepożądanym

statyny (Crestor, Lescol Lipitor, Mevacor, PRAVACHOL, Zocor, ogólne)

zmniejszyć o 10% -50% *

zmniejszyć poziom LDL

Ból mięśni

niacyna (Niaspan, over-the-counter produktów)

zmniejszyć o 20% -35%

zmniejszyć poziom LDL, zwiększają HDL

Flushing

fibraty (Lopid, Tricor, ogólne)

zmniejszyć o 25% -50%

zwiększyć lub zmniejszyć poziom LDL, zwiększają HDL

Rozstrój żołądka

olej rybny (Lovaza, over-the-counter produktów)

zmniejszyć o 20% -50%

zmniejszyć poziom LDL, zwiększają HDL

Rybi smak / beka

* W zależności od dawki i statyny

Co w apteczce?

Mimo, że zmiany stylu życia są pierwszą linią obrony przed wysokim poziomem trójglicerydów, niektórzy ludzie potrzebują więcej pomocy. Cztery główne leków są statyny, fibraty, niacyna oraz olej rybny (patrz "leki obniżające triglicerydy").

Ponieważ wysoki poziom triglicerydów zazwyczaj pojawiają się z wysokim LDL, wielu lekarzy zaleca łączenie statyny z jednej z pozostałych trzech. Każdy lek ma swoją wadę lub ograniczenie. Niektórzy ludzie nie tolerują niacyny, ponieważ to sprawia, że ​​kolor skóry; Niaspan, raz na dobę, o przedłużonym uwalnianiu, wersja na receptę, może ograniczyć ten problem. Biorąc fibrat statyną może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów mięśniowych. Olej z ryb (2 do 4 gramów na dobę) może zwiększać ryzyko krwawienia, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania przez każdy przyjmujących warfarynę.

Liczba trwających badaniach klinicznych są patrząc na wpływ tych kombinacji na trójglicerydy i choroby serca.

Nie należy ignorować

Ciało potrzebuje triglicerydów, aby funkcjonować poprawnie. Zbyt wiele z nich może przechylić się w kierunku chorób serca i było jeszcze gorzej. Znalezienie równowagi może być trudne.

Niektórzy lekarze przymykają oko na trójglicerydy, chyba że są bardzo, bardzo wysokie. To nie jest dobry pomysł. Jeśli trójglicerydy są w strefie zagrożenia, powyżej 200 mg / dl, starają się doprowadzić je przez zmianę diety, coraz więcej ćwiczeń, a biorąc leki obniżające poziom triglicerydów w razie potrzeby. Wypłat z tych środków jest zdrowsze serce.