Cambler

Badanie jest za cichy STD, chlamydia

Chlamydia jest chorobą przenoszoną drogą płciową (STD) spowodowane przez bakterie Chlamydia trachomatis. Chlamydia jest najczęściej zgłaszanym STD bakterii w Europie, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Jest znany jako "cichy" choroby, ponieważ rzadko ma objawy.

Jeśli nie traktuje się jednak, chlamydia może powodować poważne komplikacje i infekcje zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.

Chlamydia może być przekazywana z jednej osoby na drugą poprzez seks oralny, pochwy lub odbytu z zakażonym partnerem. Re-infekcji może wystąpić, jeśli partnerzy seksualni są zakażone i nie leczone.

Chlamydia jest powszechne wśród liceum i na studiach, w wieku kobiet, a mniej wśród średnim wieku i starszych kobiet. CDC mówi, że to dlatego, że kobiety w wieku 30 i starszych zwykle osiadł z jednym partnerem.

Objawy

Około trzy czwarte zakażonych kobiet i około połowy zakażonych mężczyzn nie ma żadnych objawów, CDC mówi. Jeśli objawy nie występują, zwykle pojawiają się w ciągu jednego do trzech tygodni po ekspozycji.

U kobiet, bakterie początkowo zakażają szyjki i cewkę moczową. Objawy mogą obejmować nietypowe upławy, krwawienie podczas stosunku lub między miesiączkami, pieczenie podczas oddawania moczu, pleców lub ból brzucha i ból przy stosunku. Mężczyźni mogą mieć również ból podczas oddawania moczu, lub mogą zauważyć pieczenie i swędzenie w okolicy, lub wydzielina z, penisa, lub ból i obrzęk jąder.

Zakażenie może się przemieszczać wewnątrz korpusu, jeśli nie jest leczona, i spowodować dwie poważne dolegliwości. U kobiet, może powodować choroby zapalne miednicy (PID). U mężczyzn, może spowodować zapalenie najądrza, zapalenie rury, która przenosi plemników z jądra. Oba te choroby mogą prowadzić do bezpłodności.

Bakterie mogą powodować zapalenie odbytnicy z seksem analnym, zapalenie błony śluzowej oka ("różowe oko"), jeśli bakterie są obecne w czasie porodu, a infekcja gardła od seksu oralnego z zakażonym partnerem.

Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, należy porozmawiać z lekarzem.

Leczenie i zapobieganie

Aktualne wytyczne medyczne zalecają wszystkie aktywne seksualnie kobiety w wieku poniżej 25 są kontroli rocznie na chlamydia. Dla kobiet w wieku powyżej 25 lat, opiera się na badania przesiewowe ogólnego ryzyka i ekspozycji. Twój lekarz będzie pierwszym ekranie dla chlamydia z kulturą podczas miednicy egzaminu, badania wymazu (dla mężczyzn) lub badania moczu. Jeśli są zakażone Chlamydia trachomatis, lekarz da ci receptę na antybiotyk. Kobieta w ciąży może być również traktowane na zakażenie chlamydią antybiotykami. Najbardziej powszechnie stosowane leki są pojedyncze dawki azytromycyny lub tygodni doksycykliny, chociaż nie jest to przewidziane dla kobiet w ciąży. Ponowne zakażenie jest powszechna i może nastąpić w ciągu kilku miesięcy leczenia. Z tego powodu, rutynowe badania nadal zalecane po traktowaniu.

Aby zapobiec chlamydia, eksperci oferują te zalecenia:

  • Podczas pochwy, odbytu i jamy ustnej współżycia / seksu mężczyzna zawsze używać prezerwatyw lateksowych poprawnie.

  • Nie angażują się w seks bez zabezpieczenia, chyba że obie strony miały dokładne badanie STD i testowanie.

  • Znać historię choroby swojego partnera seksualnego.

Zakażonych mężczyzn i kobiet, którzy nie mają objawów można przejść bakterie na swoich partnerów seksualnych, nie znając go, zgodnie z National Institutes of Health (NIH). NIH zaleca, że ​​jeśli mają wielu partnerów seksualnych, zwłaszcza jeśli jesteś kobietą w wieku poniżej 25, powinny być regularnie testowane pod kątem chlamydii, nawet jeśli nie ma żadnych objawów.

Pierwsze regularne sprawdzanie jest jednym z głównych sposobów, możesz pomóc uniknąć poważnych problemów z chlamydia.