Cambler

RTG zatok

(Sinus Films)

Procedura

Co to jest prześwietlenie zatok?

RTG zatok jest rodzaj rentgenowskie wykorzystywane w celu uzyskania zdjęć z zatok. Zatok są wypełnione powietrzem wnęki wyłożone śluzówkę znajdujących się w obrębie kości czaszki.

Podczas RTG zatok, rentgenowskie przechodzą przez zatok i tworzą obraz na specjalnym rodzaju folii. Zatok zwykle wypełniona powietrzem, która wydaje się czarny na kliszy rentgenowskiej. Nieprzezroczysty (wybielony) teren na inny normalnego filmu może wskazywać na obecność zapalenia zatok (zapalenie błony śluzowej zatok), krwotok, guz lub inne problemy.

Jak tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI) technologie są często w stanie zapewnić lepszą obrazowanie zatok, stosowanie tych skanów może zastąpić rentgenowskie zatok w pewnych okolicznościach.

Inne związane z procedurami, które mogą być wykorzystane do oceny problemów zatok obejmują rentgenowskie czaszki, tomografii mózgu i MRI mózgu i kręgosłupa. Proszę zobaczyć te procedury, aby uzyskać więcej informacji.

Co to jest x-ray?

Rentgenowskie używać niewidzialne promienie elektromagnetyczne produkować obrazy wewnętrznych tkanek, kości i narządy na film. Rentgenowskie wykonane są przy użyciu zewnętrznego promieniowania do wytwarzania obrazów ciała, jej narządów i innych struktur wewnętrznych w celach diagnostycznych. Rentgenowskie przechodzą przez struktury ciała na specjalnie traktowane płytki (podobne do filmu z kamery) i "negatywne" obraz jest typu (bardziej solidny struktura jest, bielsze wydaje się na filmie).

Jakie są zatoki?

Ilustracja zatok, dla dorosłych

Zatok, lub ubytki są wypełnione powietrzem kieszenie, które są w pobliżu przejścia do nosa. Istnieją cztery różne rodzaje zatok:

 • sitowy zatok - znajduje się wewnątrz twarzy, wokół mostu nosa. Ten zatok jest obecna od urodzenia, i nadal rośnie.

 • zatok szczękowych - znajduje się wewnątrz twarzy, wokół policzków. Ten obecny jest również zatokowego po urodzeniu, i nadal rośnie.

 • przedni zatok - znajduje się wewnątrz powierzchni w obszarze czoła. Ten zatok nie rozwija, aż około siedmiu lat.

 • zatoki klinowej - znajduje się głęboko w twarz, za nos. Ten zatok nie rozwija aż dojrzewania.

Wyściółka zatok jest podobna do błony śluzowej nosa.

Przyczyny postępowania

RTG zatok mogą być wykonywane w celu wykrycia szkody lub inne problemy w zatokach, w celu oceny stanu zapalnego lub infekcji, lub do określenia lokalizacji i wielkości guza lub innej masy. Procedura ta może być również stosowany do oceny pacjentów po operacji zatok.

Zalety RTG zatok jest to, że jest proste, szybkie, nieinwazyjne, stosunkowo niedrogie, a może dać lekarzowi przydatnych informacji. Jednak wadą jest to, że prześwietlenie zatok może ustalić jedynie, że problem istnieje, a nie konkretnej przyczyny problemu.

Mogą być też inne powody, dla lekarza polecić zatokowego rentgenowskie.

Ryzyko związane z procedurą

Możesz poprosić lekarza o ilość promieniowania stosowanego w trakcie postępowania i zagrożeń związanych z danej sytuacji. To jest dobry pomysł, aby zachować zapis swojej przeszłości narażenia na promieniowanie, takich jak poprzednie skanowanie i inne rodzaje promieniowania X, tak aby można było poinformować lekarza. Ryzyko związane z ekspozycją na promieniowanie może być związana z łączną liczbę badań rentgenowskich i / lub terapii w długim okresie czasu.

Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży, powinna poinformować o tym swojego lekarza. Narażenie na promieniowanie w czasie ciąży może prowadzić do wad wrodzonych. Jeśli jest to konieczne, aby mieć sinus x-ray, specjalne środki ostrożności zostaną wykonane w celu zminimalizowania narażenia na promieniowanie dla płodu.

Mogą być też inne ryzyka w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Przed zabiegiem

 • Lekarz wyjaśni procedury do ciebie i oferują możliwość zadawania pytań, które mogą mieć na temat procedury ci.

 • Nie na czczo lub sedacji jest wymagane przed zabiegiem.

 • Powiadomić radiologicznej technolog jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży.

 • Powiadomić radiologicznej technolog jeśli masz protezę oka (sztuczna), ponieważ proteza może stworzyć mylące cieniem na RTG zatok.

 • Na podstawie swojej choroby medycznej, lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Podczas procedury

RTG zatok mogą być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych lub jako część pobytu w szpitalu. Procedury mogą się różnić w zależności od choroby i lekarz praktyk jest.

Generalnie, RTG zatok następuje ten proces:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć biżuterię lub inne przedmioty, które mogą kolidować z testu.

 2. Zostanie umieszczony na stole rentgenowskim, że starannie umieszcza część głowy, która ma być prześwietlona między urządzenia rentgenowskiego i kasety zawierającej RTG. Twoja głowa zostanie umieszczony w stałej pozycji w imadło imadło pianki (nie boli), aby trzymać głowę z ruchu.

 3. Części ciała nie są sfotografowane mogą być pokryte ołowiem fartuch (ekran), aby uniknąć narażenia na promieniowanie rentgenowskie.

 4. Radiologiczne technolog poprosi trzymać nadal w pewnej pozycji przez kilka chwil, podczas ekspozycji rentgenowskiej jest.

 5. Jeśli x-ray jest wykonywana w celu określenia szkody, będzie zachować szczególną ostrożność, aby zapobiec dalszym szkodom. Na przykład Kołnierz ortopedyczny może być stosowany w przypadku złamania kręgosłupa szyjnego podejrzewa.

 6. Niektóre badania rentgenowskie zatok może wymagać kilku różnych pozycjach. Jest niezwykle ważne, aby w pełni pozostają jeszcze podczas ekspozycji jest, jak każdy ruch może zniekształcić obraz, a nawet nałożyć na prześwietlenie do zrobienia, aby uzyskać jasny obraz części ciała, o którym mowa.

 7. Wiązki rentgenowskie będą koncentrowały się na obszarze zostać sfotografowany.

 8. Radiologiczne technolog będzie krok za oknem ochronnym podczas zrobienie zdjęcia.

Podczas procedury rentgenowskie sam nie wywołuje bólu manipulowanie części korpusu są badane może powodować dyskomfort i ból, szczególnie w przypadku aktualnego uszkodzenia lub zabiegiem chirurgicznym, takie jak chirurgia. Radiologiczne Technolog użyje wszelkich możliwych środków, komfort i zakończyć procedurę jak najszybciej, aby zminimalizować jakikolwiek dyskomfort lub ból.

Po zabiegu

Generalnie, nie ma szczególnego rodzaju opieki po zatok rentgenowskiego. Jednakże, lekarz może dać Ci dodatkowe lub alternatywne instrukcje po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Proszę skonsultować się z lekarzem z jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne, ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejska Akademia Otolaryngologii

Europejskie społeczeństwo raka

Europejskie Kolegium Radiologii

National Institutes of Health (NIH)

National Library of Medicine