Cambler

Choroby ze swoimi zwierzętami, zarówno wspólne i egzotycznych

SARS, małpią, i wiele chorób trafiły do ​​ludzi od zwierząt. Prawda jest taka, prawie każdy może nam Critter zainfekować.

Tak ogromny wzrost popularności egzotyczne zwierzęta - węże, jaszczurki, małpy, ptaki - jest powodem do niepokoju.

"Piętnaście lat temu, może być tylko osoba w Twojej okolicy z fretka", mówi Karen L. Rosenthal, DVM, lekarz weterynarii, który koncentruje się na specjalnego gatunku medycyny w Filadelfii. "Te dni, jeśli mieszkasz w budynku mieszkalnym, istnieje duża szansa, kilka osób właścicielem fretki."

Uchwyt z opieki

Szacuje 3 procent amerykańskich domów dom gada. Może jak żółwie, węże i jaszczurki, ale należy obchodzić się z nimi ostrożnie. CDC mówi gady zainfekować około 70.000 osób rocznie z bakterii salmonelli. U ludzi, salmonella może spowodować poważne zapalenie żołądka i jelit i sepsę. Gady mogą również prowadzić Edwardsiella Tarda i shigelloides Plesiomonas, oba również powodować zapalenie żołądka i jelit u ludzi. Węże mogą być nosicielami shigelloides Aeromonas, pasożyta wormlike i Armillifer, pasożyta wormlike stawonogi, które to mogą stać się pasożytami człowieka.

Małpy powinny "nigdy nie być trzymane jako zwierzęta domowe," Dr Rosenthal mówi. "Niektóre małpy nosicielami wirusa opryszczki B, co jest bardzo poważne i mogą być śmiertelne dla ludzi. Małp niemowlęce są słodkie, ale nie zawsze jesteśmy czyste i mogą zrobić wiele szkód."

Niektóre ptaki nieść poważne infekcje też w tym Chlamydophila psittaci, która powoduje ciężkie zapalenie płuc, grypy ptaków; aspergilozie płuc i zakażenia zatok, Cryptococcus neoformans, które mogą spowodować zapalenie opon mózgowych; histoplazmozie, zakażenia płuc, a blastomykoza, infekcji płuc.

Inne choroby zwierząt domowych

Oto inne zwierzęta i niektóre z chorób, które mogą przechodzić na ludzi:

  • Koty. Koty mogą przejść na toksoplazmozę, zakażenia pasożytnicze, że uszkodzenia rozwijającego się płodu, jeśli kobieta w ciąży kontraktów IT; Sporotrychoza, grzybicy skóry i węzłów chłonnych, wścieklizna, choroba kociego pazura, kotów retrowirusy pieniste, Microsporum canis, który powoduje grzybicy, Pasteurella multocida, które mogą spowodować poważne zakażenia skóry, Toxocara cati, pasożyt, który może spowodować utratę wzroku, Campylobacter jejuni, które powoduje poważne zapalenie żołądka i jelit.

  • Gryzonie. Gryzonie mogą zakażać ludzi z choriomeningitis limfocytowej, typu zapalenie opon mózgowych czy zapalenie mózgu, które mogą powodować uszkodzenia płodu, jeśli kobieta w ciąży kontraktów IT; hantavirus, które powodują śmiertelne choroby układu oddechowego, salmonella, Trichophyton mentagrophytes, które powodują Grzybica i inne infekcje skóry; Pasteurella multocida, które mogą spowodować poważne zakażenia skóry; moniliformis Streptobacillus lub spirillum minus, co powoduje szczur-Bite gorączkę; Leptospira interrogans, co powoduje objawy grypopodobne; Hymenolepis nana, karzeł tasiemiec, Hymenolepis diminuta, tasiemiec szczur i salmonelli.

  • Ryby akwariowe. Słonej wody, a niektóre ryby słodkowodne zbiorniki mogą zawierać Mycobacterium marinum, które mogą powodować zakażenia skóry. Egzotyczne ryby słodkowodne mogą przenosić Pseudomonas pseudomallei, który powoduje infekcję płuc i salmonelli.

  • Piesków preriowych. Te zwierzęta mogą zakażać ludzi z monkeypox, krewnego ospy.

  • Świnki morskie i chomiki. Zwierzęta te mogą prowadzić salmonelli; limfocytowa choriomeningitis; Yersinia pseudotuberculosis, która powoduje infekcję, która naśladuje wyrostka robaczkowego, Campylobacter, Trichophyton mentagrophytes, Hymenolepis nana; Trixacarus caviae, pasożytnicze zakażenie skóry, że szczególnie u świnek morskich.

  • Civets. Civets urodzone za granicą może przenosić wirusa, który powoduje ciężki ostry zespół oddechowy (SARS). W 2003 CDC zakaz importu wszystkich civets.

Zmniejszając ryzyko

Mimo to, szanse zakażenia z egzotycznym zwierzakiem są niskie, tym bardziej, jeśli dbasz. "Jeżeli zwierzę było hodowane w Europie jest mniej prawdopodobne, aby przenoszą choroby, które uczynią cię źle", mówi E. Paul J. Gibbs, DVM, Ph.D., wirusolog w Gainesville na Florydzie "Nie powinieneś być boi się iść do czyjegoś domu, że ma takiego zwierzaka, ale nie poradzić. "

CDC sugeruje zachować gady z obszarów, w których można przygotować i jeść. Sprawdź, umywalki i wanny używane przez ludzi, gadów strefy wolne, zbyt. Po pracy lub jest w pobliżu gadów i innych zwierząt, można udać się wiele infekcji, jeśli dokładnie umyć ręce ciepłą wodą i mydłem.

"Najważniejsze jest, aby kształcić się przed kupnem zwierzaka wszelkiego rodzaju", mówi dr Rosenthal. "Najbardziej egzotyczne zwierzęta mają kluby można skontaktować. Członkowie powie dobre i złe."