Cambler

Bądź mądry o lekach OTC

Naprawdę można mieć za dużo, to niezdrowo. Over-the-counter (OTC) leki są przykładem. Niektórzy ludzie nie biorą te leki tak poważnie, jak te na receptę. W rezultacie, mogą czuć się swobodnie używać więcej niż zalecana dawka.

"Jeśli pole mówi, żeby przyjąć jedną tabletkę, niektórzy myślą, dwa muszą być lepiej", mówi Linda Garrelts MacLean, R.Ph., rzeczniczka Stowarzyszenia Europejskich farmaceutów. "Albo, jeśli mówi się stosowanie leku co cztery do sześciu godzin, mogą czuć się co dwie do trzech godzin jest w porządku. "

Jednak produkty OTC są silne lekarstwo. W rzeczywistości, wiele z dzisiejszych najbardziej popularnych rynkach pozagiełdowych były sprzedawane tylko na receptę, nie tak dawno temu. A kiedy nadużywać leków OTC, ryzykujesz robi więcej szkody niż pożytku. Dlatego tak ważne jest, aby używać ich z rozwagą.

Zbyt dużo bólu

Łatwo jest popaść w zwyczaju przyjmowania leków OTC często. Są łatwe do zakupu, i oferują wiele ulgi. Rozważ przeciwbólowe, w tym aspiryna, paracetamol (Tylenol), ibuprofen (Advil, Motrin) i naproksen (Aleve).

2006 Badanie opublikowane w Annals of Emergency Medicine na ile osób korzysta z tych leków. Z 546 osób poszukujących opieki w pogotowiu, o 6 procent mówi, że miały więcej niż zalecanej dziennej dawki na lek przeciwbólowy OTC w ciągu ostatnich trzech dni. Wiele również uzyskanie podwójnej dawki lub więcej, biorąc nie tylko lek przeciwbólowy OTC, ale także produkt skojarzone, takie jak zimno oraz preparatu FLU, który zawierał taką samą substancję czynną.

"Leki bez recepty, takie jak leki przeciwbólowe są uważane za bezpieczne i skuteczne w zalecanych dawkach, ale kiedy idziesz na tej dawce, nie zawsze tak samo bezpieczna, jak myślisz", mówi Kennon Heard, MD, autor badań i profesor chirurgii na University of Colorado School of Medicine.

Stosuje się w nadmiarze, przeciwbólowe mogą spowodować poważne efekty uboczne. Dla przykładu, w zbyt dużej ilości ibuprofen lub naproksen zwiększa ryzyko wystąpienia wrzodów. Połączenie tych leków z aspiryną zwiększa ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Ponadto, intensywne użycie paracetamolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Ryzyko jest szczególnie duże w produktach zawierających mieszankę przeciwbólowe składniki, takie jak acetaminofen i ASA.

Przesadza innych rynkach pozagiełdowych

Nadużywanie wielu innych leków OTC może również prowadzić do skutków ubocznych lub maska ​​bardziej poważne problemy zdrowotne:

  • Środki przeczyszczające. Niektórzy ludzie nadużywają środków przeczyszczających, ponieważ uważają, że to ważne, by mieć wypróżnienia każdego dnia. Inne nadużywać tych leków w wysiłku, aby schudnąć. Z biegiem czasu, mogą uzależnić się od środków przeczyszczających, z coraz większych dawkach potrzebnych do stymulacji wypróżnienia. Ostatecznie, jelito może przestać działać prawidłowo na własną rękę. Przeczyszczające mają być używane tylko przez krótki czas. Jeśli masz zaparcia często, porozmawiać z lekarzem. Może to być skutkiem ubocznym innego leku lub objawu choroby, takie jak zespół nadwrażliwości jelita grubego, zaburzenia hormonalne, lub uszkodzenia nerwu.

  • Spray do nosa. Mogą pomóc złagodzić zatkany nos spowodowane przez zimno, grypa, alergie lub zapalenie zatok. Nie powinny one być używane dłużej niż trzy do czterech dni z rzędu, jednak. Gdy stosuje się poza tym, może wystąpić efekt odbicia, co przekrwienie gorsze. Jeśli twój nos jest nadal duszno po kilku dniach, należy przerwać stosowanie sprayu i porozmawiać z lekarzem. Możesz potrzebować leczenia choroby podstawowej.

  • Środki zgaga. Leki zobojętniające kwas OTC i reduktory mogą pomóc złagodzić dyskomfort okazjonalnego zgaga. Ale ludzie z ciężkimi lub częstych objawów mogą mieć bardziej poważny problem, który może się pogorszyć, jeśli nie są odpowiednio traktowane. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli używasz leków OTC na zgagę więcej niż dwa razy w tygodniu. Ponadto, przerwać leczenie i skontaktować się z dostawcą, jeśli masz ból brzucha, który pozostaje taki sam lub pogarsza się po wykonaniu leku.

  • Snu pomoc. OTC snu aparaty mają pomóc tylko okazjonalnie bezsennej nocy. Działania niepożądane mogą obejmować senności dziennej, zmniejszona czujność, bóle głowy i zawroty głowy. "Dla osób starszych, w szczególności mogą one zwiększać ryzyko upadków," mówi MacLean. Jeżeli często masz problemy z uzyskaniem resztę trzeba, porozmawiaj z lekarzem. On lub ona może zaproponować inne sposoby na poprawę snu, takie jak wycinanie kofeiny, po regularny harmonogram snu, a regularne ćwiczenia.

Dawka ostrożności

Pamiętaj, aby podać leków OTC szacunek zasługują. Zawsze czytać etykiety produktów całkowicie i dokładnie trzymać się instrukcji. W razie wątpliwości na temat tego, czy produkt jest odpowiedni dla Ciebie lub bezpiecznie brać razem z innymi lekami, porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą.