Cambler

HCV

Ilustracja anatomii dróg żółciowych

Co to jest zapalenie wątroby?

Wątroba jest jednym z narządów, który pomaga w trawieniu, ale nie znajduje się w przewodzie pokarmowym. Jest największym organem w organizmie i prowadzi wiele ważnych funkcji, takich jak nawiązywanie żółci, zmiany żywności w energię i czyszczenia alkoholu i trucizn z krwi.

Wirusowe zapalenie wątroby typu jest zapalenie wątroby, które często powodują trwałych uszkodzeń. Jest to najczęściej spowodowane przez wirusy, bakterie, niektóre leki, lub alkoholu. Może to być również spowodowane przez pewne choroby, takie jak choroby autoimmunologiczne, chorób metabolicznych i wrodzonych (obecnego w urodzeniu) nieprawidłowości (atrezja dróg żółciowych, chorobą Wilsona). Generalnie, objawy zapalenia wątroby należą gorączka, żółtaczka, oraz powiększenie wątroby. Istnieje kilka typów zapalenia wątroby.

Co to jest wirusowe zapalenie wątroby typu C?

Wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV zwane po zwany nie-A, nie-B zapalenia wątroby typu) jest chorobą wątroby spowodowane wirusem ostatnio zidentyfikowany krwiotwórczego. Odkryte w 1989 roku, ten szczep ostrego wirusowego zapalenia wątroby powoduje około 20.000 nowych zakażeń w Stanach Zjednoczonych każdego roku.

Odzyskiwanie z tego zakażenia jest rzadko - około 75 do 85 procent osób zakażonych się nosicielami wirusa. Około 20 procent osób zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C będzie chory na żółtaczkę lub innych objawów zapalenia wątroby. Sześćdziesiąt do 70 procent z tych osób może iść dalej rozwijać przewlekłe choroby wątroby.

Przewlekłe choroby wątroby z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C powoduje między 8000 i 10000 zgonów i jest wiodącym wskazaniem do transplantacji wątroby każdego roku w Europie. Do roku 2010, przewiduje się, że liczba zgonów z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C rocznie wzrośnie do 38.000.

Co powoduje zapalenie wątroby typu C?

Przekazywanie zapalenia wątroby typu C występuje przede wszystkim kontaktu z zakażoną krwią, ale może również wystąpić z kontaktów seksualnych lub z zakażonej matki na jej dziecko. Transfuzji krwi przed 1992 r. i stosowanie wspólnych igieł są inne istotne przyczyny rozprzestrzeniania się wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

Który jest z ryzykiem zapalenia wątroby typu C?

Poniżej przedstawiono osoby, które mogą być narażone na ryzyko zarażenia zapaleniem wątroby typu C:

  • Dzieci urodzone przez matki zakażone wirusem

  • Osoby, które mają zaburzenia krzepnięcia krwi, takich jak hemofilia i otrzymane czynniki krzepnięcia przed 1987

  • Osoby, które wymagają dializy w niewydolności nerek

  • Osoby, które otrzymały transfuzję krwi przed 1992 r.

  • Osoby, które mogą uczestniczyć w działalności wysokiego ryzyka, takimi jak dożylnie (iv) używania narkotyków i / lub heteroseksualnych lub homoseksualnych bez zabezpieczenia kontaktu seksualnego

Nie ma szczepionki na zapalenie wątroby typu C. Osoby, które są narażone na ryzyko powinny być regularnie sprawdzane dla zapalenia wątroby typu C. Osoby, które mają zapalenie wątroby typu C należy uważnie obserwować pod kątem objawów przewlekłego zapalenia wątroby i niewydolności wątroby.

Jakie są objawy zapalenia wątroby typu C?

Oto najczęstsze objawy dla wirusowego zapalenia wątroby typu C. Jednak każda osoba może wystąpić objawy inaczej. Objawy mogą obejmować:

Objawy mogą występować w dwóch tygodni do wielu miesięcy po ekspozycji. Objawy zapalenia wątroby typu C, może być podobny do innych schorzeń medycznych lub problemów. Zawsze skonsultuj się z lekarzem diagnozy.

Jak diagnozuje się zapalenie wątroby typu C?

Oprócz kompletnego wywiadu i badania fizykalnego, procedury diagnostyczne dla wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą być następujące:

  • Badania krwi

  • Biopsji wątroby - procedury przeprowadzono w celu usunięcia tkanki lub komórek od korpusu do badania pod mikroskopem.

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C

Specyficzne leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C zostanie ustalona przez lekarza na podstawie:

  • W twoim wieku, ogólnego stanu zdrowia i historii medycznej

  • Stopień choroby

  • Twój tolerancji dla określonych leków, procedur lub terapii

  • Przewidywania dotyczące przebiegu choroby

  • Twoja opinia lub preferencji

W chwili obecnej nie jest dostępna szczepionka do zapobiegania zapaleniu wątroby typu C. Leczenie może obejmować terapię biologiczną z interferonem.