Cambler

Testosteron, starzenie się, a umysł

Kiedy ludzie (i, z tego względu, kobiety), że o kompetencji testosteronu, nie mogą one rozważyć procesy umysłowe. Rzeczywiście, męski hormon ma o wiele bardziej oczywiste role w organizmie człowieka. Mimo to, nowe badania sugerują, że testosteron może mieć zaskakujące rolę w męskiej mentalności.

Przed rozważyć, jak testosteron wpływa na umysł - i zanim nawet zacząć myśleć o terapii hormonalnej - należy wiedzieć, w jaki sposób testosteron jest produkowany, jak wpływa na organizm, jak zmienia się z wiekiem, a jak to jest mierzone.

Połączenie testosteronu

Chociaż testosteron jest najsilniejszym hormonem męskim (androgen), to jest tylko jedną z wielu. Gdy starożytni Grecy pod nazwę, wybrali również: "androgenów" pochodzi od słów dla "man-maker", i rzeczywiście, androgeny czyni człowieka, a przynajmniej jego charakterystycznych cech męskich.

Produkcja androgenów wymaga skomplikowanego łańcucha zdarzeń (patrz rysunek poniżej). Wszystko to rozpoczyna się w mózgu, gdzie podwzgórze wytwarza hormon uwalniający gonadotropiny (GnRH, znany również jako hormon luteinizujący uwalniający hormon LHRH). Hormony to substancje chemiczne, które są produkowane w jednej części ciała, a następnie udać się do innej części, gdzie wykonują swoją pracę. GnRH jest prawdziwy hormon, ale nie mają długą dojazdy; działa na pobliskiej części mózgu, przysadki mózgowej. Z kolei przysadki wydziela dwa dodatkowe hormony, hormon folikulotropowy (FSH) i hormon luteinizujący (LH). FSH i LH zostały nazwane na ich wpływ na jajniki kobiet, ale są tak samo ważne dla ludzi, ponieważ działają one na jądrach: LH wyzwala produkcję testosteronu i FSH, działając z testosteronu, stymuluje produkcję spermy.

Androgenów kaskady

Androgenów kaskady

Testosteron jest produkowany przez komórki Leydiga jąder. Punktem wyjścia jest cholesterol, znany jego wpływ na serce, ale decydujące znaczenie dla jego roli jako budulec wszystkich hormonów płciowych, zarówno płci męskiej i żeńskiej. Po kilku pośrednich kroków, cholesterol jest przekształcany androstendionu, hormonu wytwarzanego niesławny Mark McGwire jako nieuregulowanych "suplement diety" andro. Niezależnie androstendionu jest z korpusu lub z butelki, jest on szybko przekształcany na testosteron.

Testosteron ma wiele bezpośredni wpływ na męskiej anatomii i metabolizmu. Jest odpowiedzialny za głębokim głosem, wzrost masy mięśniowej i mocnych kości, które charakteryzują płci. To stymuluje produkcję krwinek czerwonych w szpiku kostnym przez. Hormon ten ma również istotny, jeśli w pełni zrozumiały, wpływ na zachowanie męskiej: To przyczynia się do agresywność i jest ona niezbędna do libido (popędu płciowego), jak również do normalnej erekcji i sprawności seksualnej. Testosteron stymuluje wzrost genitaliów w okresie dojrzewania, a jest odpowiedzialna za produkcji spermy całej dorosłym życiu. Wreszcie wpływ cholesterolu metabolizm, ale naukowcy wciąż nie są pewni, w jaki sposób wpływa na zdrowie.

Chociaż testosteronu działa bezpośrednio na wielu tkanek, co najmniej niektóre z jego pożądanych skutków nie występuje dopóki nie zostanie przekształcona w inną androgenu, dihydrotestosteronu (DHT). DHT działa na skórę, czasami produkcji trądzik, i mieszków włosowych, stawiając włosy na klatce piersiowej, ale często biorąc go z głowy. Mężczyzn łysienie to jedno, ale zupełnie inna choroba prostaty: DHT stymuluje również wzrost komórek prostaty, produkcji normalnego wzrostu u młodzieży, ale przyczynia się do łagodnego rozrostu gruczołu krokowego i raka prostaty w wielu starszych ludzi.

Około 95% testosteronu męskim jest wytwarzany w jądrach pod kontrolą LH. Pozostałe 5% jest wytwarzany w jego nadnercza. Kobiety także testosteronu w ich nadnerczy. W obu płci, produkcja hormonów nadnerczy nie zależy od LH i FSH, a w obu płci, ważne jest prekursorem testosteronu dehydroepiandrosteronu (DHEA), innego hormonu, który jest bardzo popularny w nonprescription "suplement diety".

Metabolizm testosteronu posiada końcową złożoności. W swoich ostatnich ferworze, to kwintesencja męski hormon jest przekształcany do estradiolu, głównego hormonu żeńskiego. Większość tej ostatecznej konwersji odbywa się w komórkach tłuszczowych, co jest, dlaczego otyłe kobiety i mężczyźni mają wyższy poziom estrogenu niż szczupłych mężczyzn i kobiet.

Testosteron i cykl życia

U samców testosteron produkcji rzeczywiście zaczyna się bardzo wcześnie, zwykle na początku siódmego tygodnia rozwoju embrionalnego. Pozostaje wysoki poziom testosteronu w ciągu całego życia płodowego, ale wchodzą one tylko przed urodzeniem, więc są tylko nieznacznie wyższe w nowonarodzonych chłopców niż dziewcząt. Chłopcy doświadczyć blip w produkcji testosteronu od trzech do sześciu miesięcy życia, ale przez lata ich poziomy są z powrotem w dół. Od sześciu do ośmiu lat, nadnerczy produkcja androgenów wzrasta, powodując przejściowe spektakularny wzrost i trochę włosów na ciele, ale bez rozwoju seksualnego.

W okresie dojrzewania, wzrost w GnRH i LH odpalić produkcję testosteronu, a testosteron przechodzi do stymulowania wzrostu kości i mięśni, wytwarzanie krwinek czerwonych, powiększenie krtani, wzrost włosów na twarzy i ciała, powiększenie narządów płciowych, a przebudzenie funkcje seksualne i zdolności reprodukcyjnej. W większości młodych ludzi, produkcji testosteronu osiąga maksimum w wieku około 17, a poziomy pozostają wysokie na najbliższe dwa do trzech lat. Średnio, zdrowych młodych mężczyzn produkować około sześć miligramów testosteronu dziennie.

W niektórych mężczyzn, wysoki poziom testosteronu pozostanie przez całe życie, ale w większości zaczynają spadać na około 40 lat. W przeciwieństwie do nagłego spadku hormonów, że kobiety doświadczają w okresie menopauzy, jednak spadek mężczyzn jest stopniowe, średnio nieco ponad 1% rocznie. Spadek ten jest niezauważalny na początku, ale przez 70 lat, produkcja testosteronu przeciętnego człowieka wynosi 30% poniżej szczytu. Mimo to, poziom testosteronu pozostanie w granicach normy w co najmniej 75% starszych ludzi, dlatego wielu mężczyzn może ojciec dzieci w ich 80s i poza nią. I starsi mężczyźni, którzy martwią się o spadku testosteronu może mieć pewność, że o badaniu nie stwierdzono związku między niskim poziomem testosteronu a ryzykiem zaburzeń erekcji, jak również przez inne, które nie wykazały zależności pomiędzy poziomem testosteronu starszego mężczyzny i jego śmiertelności.

Co jest normalne?

To proste pytanie ze złożoną odpowiedzią. Zamiast pojedynczego normalnego poziomu testosteronu normalne mężczyzn wykazują w szerokim zakresie, z poziomami testosteronu pomiędzy 270 i 1070 ng na decylitr (ng / dl). Ale, jak wiele funkcji biologicznych, woski produkcji testosteronu i ubywa w cyklu 24-godzinnym; produkcja jest najwyższa na 8 rano, a najniższy na 9 pm do pomiarów, aby mieć znaczenie, należy je uzyskać w standardowym czasie, zazwyczaj pierwsza rzecz, w rano. Pasek jest szczególnie ważne podczas testowania starszych mężczyzn, bo wiek zajmuje większą piętno na produkcji szczytowej rano niż po południu płaskowyżu, poziom późno dzień może wyglądać normalnie, ale słabe rano wzrost może jeszcze opuścić produkcję 24-godzinny mężczyzny niska.

Proces starzenia przedstawia końcową złożoności. Testosteron przemieszcza się do krwi w jeden z dwóch sposobów, albo związane z jednym z dwóch białek lub wolne i niezwiązany. Hormon wiąże się ściśle z wiążąca hormony płciowe globuliną, ale tylko słabo z drugiego białka, albuminy. Tylko wolne i związanego z albuminą formy testosteronu są biologicznie aktywne, łącznie, są znane jako biodostępnego testosteronu. Białko wiążące hormony seks wzrasta z wiekiem, więc starszy mężczyzna może mieć normalne całkowite stężenie testosteronu, ale nadal niski, gdzie liczy się w biologicznie dostępnego testosteronu.

Człowiek nie może znać wszystkie tajniki metabolizm testosteronu, ale powinien zrozumieć, że te zawiłości stanowią istotnych wad w dużo badań testosteronu terapii zastępczej. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie stoisz, powinieneś poprosić o całkowity testosteron i darmowych lub poziomów dostępnego biologicznie testosteronu zmierzono, najlepiej wcześnie rano. Poniższa tabela przedstawia poziom testosteronu obserwowane w jednym badaniu z udziałem zdrowych kobiet między 40 do 79 lat.

Tabela 1: poziom testosteronu (ng / dl) u zdrowych mężczyzn

Wiek

Całkowity testosteron

Wolny testosteron

Biologicznie testosteronu

40-49

252-916

5.3-26.3

101-499

50-59

215-878

4.2-22.2

80-420

60-69

196-859

3.7-18.9

69-356

70-79

156-819

2.2-14.7

41-279

Mars i Wenus

Zarówno mężczyźni jak i kobiety są Earthbound, ale czasami wydaje się, że tak naprawdę są z różnych planet. Model biologiczny tożsamości płci przypisuje różnicy hormonów i genów, podczas gdy model społeczny bada wpływy kulturowe, edukacyjne i rodzinnych. W rzeczywistości oba te czynniki przyczyniają się do zachowania różnic, które pozostają wyraźne nawet nasze społeczeństwo staje się bardziej egalitarne.

Z reguły, mężczyźni mają tendencję do mniej więcej niezależnych społeczna i mniej komunikacyjna bardziej aktywne. Mężczyźni podejmują większe ryzyko i są bardziej agresywne. Mężczyźni mogą podziękować za te cechy dominacji politycznej i sukcesu gospodarczego, ale również przyczynić się do wypadków przy pracy, wypadków, uzależnień i przemocy, które kosztują tak wielu ludzi na ich życie. Problem ten jest szczególnie dotkliwy w młodych mężczyzn. Wśród 15 - i 24-letnich ludzi, na przykład, śmiertelność mężczyzn jest trzy razy większy niż samic. Wypadków drogowych i zabójstw stanowią bardzo różnicy, ale samobójstwo jest również bardziej powszechne w nastoletnich chłopców niż dziewcząt.

Oczekiwania i presja rówieśników kulturalnych z pewnością stanowią dla wielu behawioralnych różnic między płciami. Ale hormony również odgrywać rolę, w szczególności testosteron przyczynia się do agresywnego zachowania, szczególnie w dużych dawkach. Neurolodzy również zaczynają gromadzić dane wskazujące na strukturalne i funkcjonalne różnice w mózgach mężczyzn i kobiet. Na przykład, naukowcy w Niemczech poinformował, że mężczyźni i kobiety używają różnych części mózgu, aby przejść drogę z labiryntu - i że mężczyźni są o 28% szybciej w nawigacji. To ciekawa obserwacja, ale naukowcy nie oferuje żadnych wyjaśnień dla legendarnego męskiej niechęci pytać o drogę, gdy ich umiejętności nawigacyjne nie. Mężczyźni mają tendencję do wykonywania niektórych zadań lepiej przestrzennych, ale kobiety przodują w niektórych ręcznych zadań wymagających precyzji. Mężczyźni przewyższają kobiety na testach rozumowania matematycznego, ale kobiety lepiej na testach arytmetycznych obliczeń. Mężczyźni mają tendencję do wysokich umiejętności muzycznych i matematycznych, kobiety, ulepszone umiejętności werbalnych.

Wyróżnienia te, oczywiście, są dalekie od absolutnej, i to jest jasne, czy zależą od biologii i hodowli, charakter lub wychowania. Mimo to, nowe badania sugerują, że testosteron może odgrywać ważną rolę w funkcji poznawczych.

Testosteron i umysł

Wszystkie atrybuty organizmu zmienia się z wiekiem, a funkcja psychiczna nie jest wyjątkiem. Pamięć jest najbardziej krucha funkcji umysłowych. Wraz z wiekiem, nowa nauka jest wolniejsza, nowe informacje są przetwarzane mniej starannie i szczegóły często poślizgu. Pamięć krótkotrwała zazwyczaj osłabia, ale pamięć długoterminowa jest dobrze zachowany. Zmiany te powodują "starszego chwili" u zdrowych starszych oraz zaburzeń poznawczych i otępienia u tych, którzy nie mają tyle szczęścia.

Poziom testosteronu spada wraz z wiekiem, tylko gdy pamięć zaczyna zwalniać. Może stanowić spadające poziomy hormonów dla niektórych problemu?

Być może. Dane są daleko od rozstrzygające, ale niektóre badania sugerują, link:

  • 2005 badania wśród 565 weteranów II wojny światowej okazało się, że wyższy poziom testosteronu w średnim wieku związane były z lepszego zachowania tkanki mózgu w niektórych, ale nie wszystkich, regiony mózgu pod koniec życia.

  • 2004 badania wśród 400 mężczyzn w wieku od 40 do 80 okazało się, że wyższy poziom testosteronu było związane z lepszą wydajność poznawczych u starszych mężczyzn. Nie wykazano u młodszych osób obserwuje.

  • Raport z Baltimore Longitudinal Study of Aging 2004 oceniano 574 ludzi w ciągu 19 lat. Niski poziom testosteronu darmowe przewiduje zwiększone ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, nawet po innych czynników ryzyka demencji zostały uwzględnione.

  • 2002 badania wśród 310 mężczyzn o średniej wieku 73 lat stwierdzono, że wyższe poziomy biodostępność testosteronu było związane z lepszymi wynikami na trzech testach funkcji poznawczych.

  • 2002 badania wśród 407 mężczyzn w wieku od 51 i 91 wykazały, że mężczyźni z wyższym poziomem wolnego testosteronu osiągnąć wyższe wyniki na czterech testach funkcji poznawczych, w tym pamięci wizualnej i werbalnej.

  • 1999 badania wśród 547 mężczyzn w wieku od 59 i 89 stwierdzono, że wysoki poziom testosteronu u starszych mężczyzn były związane z lepszą wydajność w kilku testach funkcji poznawczych.

Jeśli wysoki poziom testosteronu są rzeczywiście związane z lepszych funkcji umysłowych, będą zabiegi, które zmniejszają poziom hormonów prowadzi do zaburzeń poznawczych? Terapia androgenowa pozbawienie jest skuteczna w leczeniu zaawansowanego raka prostaty i użytecznym dodatkiem do radioterapii miejscowo zaawansowanego raka prostaty. Trzy badania opublikowane w 2005 i 2006 roku związane androgenów z zaburzeniami wydajności na różnych testach funkcji poznawczych. Efekty były skromne, jednak i na pewno nie powinna zniechęcać ludzi, którzy potrzebują androgenów od otrzymania.

Teraz za 47770€ pytanie: Czy terapia testosteronem poprawy funkcji umysłowych u starszych mężczyzn, którzy są zdrowe lub u osób z zaburzeniami funkcji poznawczych? Tylko kilka małych, badania krótkoterminowe zbadali tę kwestię. Subtelne udoskonalenia na testach funkcji poznawczych zostały zgłoszone, ale próby 2006 znaleziono żadnych korzyści dla zdrowych ludzi starszych lub pacjentów z chorobą Alzheimera. I w doświadczeniach laboratoryjnych, wysokie poziomy testosteronu może wywołać apoptozę, proces komórkowy samozniszczenia. Dopóki dostępna jest więcej badań, mężczyźni nie powinni używać testosteronu lub innego androgenów w celu poprawy funkcji umysłowych.

Testosteron i nastrój

Badania testosteronu i nastroju są w powijakach. Niektóre badania sugerują, że ludzie z wyjątkowo niskim poziomem testosteronu, albo z powodu hipogonadyzmu (patrz poniżej) lub androgenów, mają zwiększoną częstość występowania depresji, ale w innych badaniach nie zgadzam. Małe, krótkoterminowe badania sugerują, że terapia testosteronem może pomóc złagodzić objawy depresji u niektórych ludzi, ale że bardzo duże dawki mogą sprzyjać agresywną lub maniakalnego zachowania. W sumie, w dolnej linii jest znany: Potrzebne są dalsze badania.

Terapia testosteronem

Mężczyźni, którzy są naprawdę niedoborem testosteronu powinny otrzymywać terapię zastępczą. Instytut Medycyny szacuje, że 4:56 milionów mężczyzn są w tej kategorii, ale to tylko 5% z nich otrzymują testosteronu.

Niedobór testosteronu nazywa hipogonadyzmu. Przyczyny obejmują uszkodzenie jąder wywołane błędów genetycznych, świnki ciężkim urazem, alkoholizm i chemioterapii i radioterapii nowotworów. W innych przypadkach, problem powstaje w przysadce mózgowej mózgu; przyczyny to nowotwory łagodne (prawie wszystkie), uraz głowy, operacji mózgu, różne leki, niektóre zaburzenia dziedziczne, ciężkie niedożywienie i choroby przewlekłe.

Jak lekarze zdiagnozować niedobór testosteronu? Według Towarzystwa Endokrynologii, mężczyźni powyżej 50 roku życia, którzy mają całkowity poziom testosteronu 200 ng / dl lub mniej są hypogonad; wymagają oceny funkcji przysadki przed rozpoczęciem leczenia testosteronem. Mężczyźni z poziomem testosteronu między 200 a 400 ng / dl są na granicy i powinien mieć dodatkowe testy przed uwzględnieniem leczenia, a mężczyźni z poziomu powyżej 400 ng / dl nie potrzebują dalszych badań lub leczenia.

Do niedawna ludzie, którzy potrzebowali zastrzyków testosteronu wymaga tego hormonu co jeden do trzech tygodni. To radykalnie zmieniło. Obecnie, większość ludzi stosować plastry skórne (TESTODERM, ANDRODERM), żele (AndroGel ®, Testim) lub tabletki, które są umieszczone na powierzchni żywicy, gdzie tworzą żel, który uwalnia hormon, więc może być wchłaniany przez błony w jamie ustnej (Striant). Wszystkie te produkty wymagają recepty i, oprócz zastrzyków, wszystkie są drogie. Bezpieczny testosteron pigułka nie został jeszcze opracowany.

Testosteron majsterkowanie

Jeśli szacunki Instytutu Medycyny są poprawne, około 250.000 ludzi w Europie otrzymują testosteronu do hipogonadyzmu, jedynej choroby, dla których hormon jest zatwierdzony. Ale niektórzy 1,75 mln recept na produkty testosteronu zostały napisane przez lekarzy europejskich w 2002 roku, kosztem 300 mln€ - i numery nadal szybować. Dlaczego wszystkie te ludzie biorą testosteron? I powinni?

Pamięć nie jest jedyną rzeczą, która zmniejsza się z wiekiem. Mężczyźni tracą również masy mięśniowej i gęstości kości, liczba krwinek czerwonych dryfuje w dół; zapał seksualna maleje, a rośnie tłuszczu. Teoretycznie przynajmniej leczenie testosteronem może łagodzić lub do tyłu każdej z tych zmian.

Niestety, lekarze nie wiedzą, czy teoretyczne korzyści z testosteronu mogą być realizowane w praktyce, dobrze zaprojektowane, długoterminowe badania nie zostały przeprowadzone. A ponieważ federalne agencje finansujące że potencjalne ryzyko terapii testosteronem może przewyższać potencjalne korzyści, badania te mogą być długo czekać.

Najpoważniejsze ryzyko długoterminowych terapii testosteronem są choroby prostaty, łagodny przerost gruczołu krokowego jak i raka prostaty. Inne potencjalne skutki uboczne to czerwienica (nadmierna liczba krwinek czerwonych), bezdech senny (przerwy oddychania podczas snu, które mogą zwiększać ryzyko nadciśnienia tętniczego, zawału serca i udaru mózgu ) ginekomastię (łagodne powiększenie piersi), trądzik, i choroby wątroby. Zaburzenia cholesterolu i choroby serca były kiedyś na tej liście, ale teraz wydaje się mniej prawdopodobne.

Lekarze będą musieli zacząć od początku, z małych, krótkoterminowych badaniach testosteronu u starszych mężczyzn. Jeśli wydaje się, aby korzyści przeważają nad ryzykiem, następnym krokiem będzie większe, dłuższe próby w młodszych mężczyzn. Dopiero wtedy będzie wiadomo, czy mężczyzna jest skuteczna terapia testosteronem lub bezpieczne.

To zajmie czasu. Tymczasem ludzie, którzy są naprawdę hypogonad powinni otrzymywać testosteron, ale inni ludzie nie powinni. Doświadczenie milionów europejskich kobiet, które wzięły hormonalnej terapii zastępczej przed Badania wykazały, że zrobił więcej złego niż dobrego powinna pomóc mężczyznom oprzeć pokusie.

Ale to nie znaczy, trzeba po prostu usiąść i czekać na naukę, aby powiedzieć, co zrobić. Trzymaj swój umysł młoda i elastyczna z aktywności umysłowej, fizycznej, dobrego odżywiania i regularnej opieki medycznej. I można również uzyskać wiele rzekomych korzyści z testosteronu w organizmie bez żadnej z jego zagrożeń. Wraz ze zdrową ilości białka w diecie, ćwiczeniach oporowych i innych form treningu siłowego pomoże zachować masę mięśniową i siłę, gęstość kości i funkcji układu mięśniowo-szkieletowego. Rozsądne spożycie wapnia (1200 mg dziennie) i witaminy D (800 jednostek międzynarodowych na dobę), pomaga zapobiegać osteoporozie. Przede wszystkim, być może, program regularnych ćwiczeń i niskiej zawartości tłuszczu, bogate w błonnik, warzywa i owoce bogate dieta pomoże zapobiec miażdżycy, nadciśnienia i cukrzycy - trzy główne przyczyny choroby, niepełnosprawności i zaburzeń erekcji w starszych mężczyzn. A ponieważ choroba i otyłość przyspieszenia związanego z wiekiem spadku poziomu testosteronu, zdrowy tryb życia może rzeczywiście zrobić poziom testosteronu o 10 lat młodziej.

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć myśleć młody i życia młodych - i nigdy nie jest za wcześnie, albo.