Cambler

Co można zrobić, aby zapobiec miażdżycy

Twoje zdrowie ma wroga: miażdżycy. Miażdżyca jest powszechne, a jej skutki mogą być katastrofalne, powodując udary, ataki serca i śmierć. Dobrą wiadomością jest to, że można podjąć kroki, aby chronić się przed tą chorobą.

Czym jest miażdżyca?

Zdrowe tętnice są jak rury w nowym domu. Ich wewnętrzne ściany są gładkie i czyste, dzięki czemu można łatwo transportować krew organizm potrzebuje. Ale, jak tętnice rur, mogą się zatkać. Substancje tłuszczowe, takie jak cholesterol, klei się do wewnętrznych ścianek arterii. Osady te, zwane tablica, może w końcu zwolnić lub zablokować przepływ krwi. Ta blokada jest miażdżyca, a to może mieć wpływ na każdą tętnicę średniej do dużej wielkości w organizmie. Kiedy miażdżyca tętnic, które wpływa na dopływ krwi do serca, to się nazywa choroba wieńcowa.

Jak mierzy się poziom cholesterolu?

Narodowy Serca, Płuc i Krwi (NHLBI) zaleca, aby wszyscy dorośli w wieku powyżej 20 mają ich poziom cholesterolu sprawdzane co pięć lat. Odbywa się to za pomocą badań krwi wykonane po postu dla dziewięciu do 12 godzin. Badanie powinno obejmować poziom cholesterolu całkowitego, LDL ("złego") cholesterolu HDL ("dobrego") cholesterolu i trójglicerydów. NHLBI mówi, że poziom LDL powinno być mniejsze niż 100 mg / dl, jeśli są w grupie wysokiego ryzyka chorób serca. Całkowity cholesterol powinna być mniejsza niż 200 mg / dl i HDL powinna być większa niż 40 mg / dl.

Jestem zagrożony?

Czynniki te można umieścić na większe ryzyko miażdżycy:

  • Palenie

  • Wysokie ciśnienie krwi

  • Wysoki poziom cholesterolu

  • Historia rodziny miażdżycy i chorób serca

  • Siedzący tryb życia

  • Otyłość

  • Cukrzyca

Mające więcej niż jeden czynnik ryzyka może zwiększyć ryzyko jeszcze bardziej. Można kontrolować większość z powyższych czynników ryzyka. Poniższe wskazówki mogą pomóc w zapobieganiu miażdżycy i poprawy ogólnego stanu zdrowia. W rzeczywistości, podejmując kroki, może być w stanie zatrzymać postęp, jeśli masz miażdżycę.

Palenie

Jeśli palisz, przestań. Naukowcy uważają, że palenie może powodować miażdżycę, ponieważ uszkodzenia ścian tętnic, co sprawia, że ​​łatwiej tablica budować. Palenie stwarza ryzyko jeszcze bardziej niebezpieczny, gdy masz inne czynniki ryzyka, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca. Rzucić palenie już dziś. Jeśli chcesz pomóc w rzuceniu palenia, porozmawiaj z lekarzem. On lub ona ma informacje na temat leków i programów, aby pomóc rzucić łatwiejsze. Należy także unikać miejsc, w których jest dym papierosowy. Badania wskazują, że dym z innymi może zwiększyć ryzyko miażdżycy.

Dieta

Dokonać zmian w swojej diecie. Dieta bogata w tłuszcze nasycone i cholesterol może podnieść poziom cholesterolu. Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, więcej płytki nazębnej jest dostępny do linii ścian tętnic i zawężenie tętnic. Europejskie Stowarzyszenie Serca zaleca zmniejszenie ilości cholesterolu i tłuszczów nasyconych w diecie. Cholesterol i tłuszcze nasycone występują głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby, jaja, mleko i inne produkty mleczne. Sprawdź etykiety żywności znaleźć ilość tłuszczów nasyconych w produkcie. Należy także unikać dużych ilości soli i cukru. Bądź ostrożny z przetworzonej żywności, takich jak mrożone obiady. Mogą one być w wysokim tłuszczu, cukier, sól i cholesterolu. Wybierz dużo świeżych lub mrożonych owoców i warzyw, mniejszych porcji chudego mięsa oraz ryb i produktów pełnoziarnistych, takich jak owies i całe pszenicy. Wybrać nienasycone oleje roślinne, takie jak olej rzepakowy, zamiast nasyconych tłuszczów, takich jak masło.

Ćwiczenie

Regularnie ćwiczyć. Regularne ćwiczenia aerobowe może pomóc walczyć miażdżycy poprzez zmniejszenie ilości tłuszczu we krwi, obniżenie ciśnienia krwi i cholesterolu, i kontrolowania wagi. Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć ćwiczenia. Szybki marsz, pływanie i jazda na rowerze to dobry wybór. Jest OK, aby zacząć powoli i pracy do 30 minut przez większość dni. Ale zanim zaczniesz, poprosić o radę lekarza, o jaki rodzaj programu ćwiczeń jest właśnie dla Ciebie.

Badania kontrolne

Należy regularnie kontrolować. Czy lekarz sprawdzić ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Wysokie ciśnienie krwi może jeszcze bardziej skomplikować miażdżycy tętnic, powodując ścian tętnic do utwardzenia i zagęszczenia, chorobę o nazwie stwardnienie tętnic. Dyskusja na temat swojego zdrowia i swoich czynników ryzyka miażdżycy u lekarza.

Cukrzyca

Kontrolować cukrzycę z pomocy lekarza. Ludzie, którzy mają cukrzycę szybciej rozwijać miażdżycy. Jeśli masz cukrzycę, kontrolować poziom cukru we krwi starannie.

Czy ja wiem, czy mam go?

Prawdopodobnie nie. Miażdżyca jest chorobą, która rozwija się powoli w czasie i może się rozpocząć już w swoich nastolatków. W początkowej fazie, nie będzie miał żadnych objawów. Ale w jej zaawansowanym stadium, kiedy drogi są ​​prawie lub całkowicie zablokowane, może mieć takie objawy, jak drętwienie, osłabienie, ból w klatce piersiowej lub skurcze. Albo, może nie zauważyć objawy, aż masz udar lub zawał serca.

Ponieważ objawy pojawiają się dopiero po szkoda nie została wykonana, nie czekaj na objawy rozwijać zanim coś z tym miażdżycy. Zacząć od dokonywania zmian w stylu życia przedstawionych powyżej, nawet jeśli czuje się dobrze.

Razem, ty i twój lekarz decyduje, jakie kroki należy podjąć, aby wygrać walkę.