Cambler

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego powinny być traktowane agresywnie?

Zwykle podejście do leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (UC) jest zacząć starych gotowości lekami, a następnie stopniowo krok do bardziej agresywnych zabiegów w zależności od potrzeb. Ale co, jeśli odwrócenie tego podejścia do góry nogami, począwszy od najbardziej agresywnych leków? To pytanie więcej lekarze pytają ostatnio.

Średnia: step-up podejście

Standardowe podejście jest stworzenie planu leczenia dla UC krok po kroku, w oparciu o jak poważne objawy są.

Pierwszym krokiem do łagodnych i umiarkowanych objawów jest zwykle aminosalicylan-rodzaj leku, który pomaga zmniejszyć stan zapalny. Aminosalicylany mogą być skuteczne w leczeniu łagodniejszych zaostrzenia i mogą pomóc przedłużyć okresy wolne od objawów pomiędzy. Są niedrogie wyborem dla wielu ludzi, a niektóre preparaty mają stosunkowo niewiele skutków ubocznych. Ale te leki mogą być dopasowane do ciężkich objawów.

Kolejnym krokiem, gdy potrzebne jest silniejsze zapalenie wojownik, jest często kortykosteroid. Kortykosteroidy mogą uzyskać zaostrzenia pod kontrolą w ciągu kilku dni. Ale dlatego, że mogą one potencjalnie powodować skutki uboczne-w tym ostre, wysokie ciśnienie krwi, wysoki osłabione kości cukru we krwi, zaćmy i choroby-Oni psychiatrycznego zazwyczaj stosowanego jedynie w krótkich okresach czasu.

Następny etap, w razie potrzeby, może być dodanie środka immunomodulującego-rodzaj leku, który hamuje układ odpornościowy. Immunomodulatory mogą być łączone z kortykosteroidów do leczenia zaostrzenia. Mogą również być kontynuowane długoterminowych w celu utrzymania okresy bezobjawowe. Są dobrym wyborem dla ludzi, którzy mają problemy z działań niepożądanych kortykosteroidów. Ale oni mają swoje własne ryzyko, w tym zapalenie wątroby, zapalenie trzustki, i zwiększa ryzyko infekcji. Plus, są powolne działania i może wymagać miesięcy odniosły skutek.

Następny etap, w razie potrzeby, może być infliksymab ( Remicade ) lub adalimumab (Humira) leki ukierunkowane białko zwane TNF, która promuje zapalenia w jelitach. W przeciwieństwie do innych leków, te inhibitory TNF pójść prosto do źródła zapalenia. Mogą pomóc niektórym osobom z UC, nawet wtedy, gdy inne leki nie.

Infliksymab musi być podjęta przez IV w szpitalu lub klinice co sześć do ośmiu tygodni. Adalimumab może być podawany we wstrzyknięciach w domu. Możliwe skutki uboczne zarówno obejmują zwiększone ryzyko ciężkich zakażeń, w tym gruźlicy i zwiększone ryzyko guzów nowotworowych.

Alternatywa: Podejście top-down

Niektórzy lekarze uważają, że teraz niektóre osoby z UC może korzystać z rozpoczęciem infliximab i immunomodulatory na początku, a nie czekać na objawy gorzej. W tym podejściu top-down, kortykosteroidy i aminosalicylany później wprowadzane są tylko w razie potrzeby. Takie podejście jest bardziej powszechne do leczenia choroby Leśniowskiego i Crohna, chorobę zapalną jelit innego. Ale to coraz częściej omawiane na UC, jak również.

Na plus, podejście top-down może zmniejszyć zapotrzebowanie na kortykosteroidy, a zatem ryzyko ich skutki uboczne. Może również promować gojenie tkanek, lepiej utrzymać okresy wolne od objawów, a nawet zapobiegać niektórym powikłaniom choroby.

Po stronie minusów, lekarze nadal nie są pewni, kto potrzebuje wczesnego agresywnego leczenia, a kto nie. Potencjalnymi kandydatami są osoby młodsze niż 40, a te z określonych objawów UC, takich jak utrata masy ciała. Potrzebne są dalsze badania, zanim leczenie odgórne jest akceptowane jako step-up w leczeniu UC.

Główne dania na wynos

  • Standardowe podejście do wrzodziejącego zapalenia okrężnicy jest stworzenie plan leczenia krok po kroku, w oparciu o ciężkości objawów.

  • Niemniej jednak, niektóre osoby mogą korzystać z rozpoczęciem bardziej agresywnych leków wcześnie.

  • To podejście "top-down" może mieć kilka zalet, ale lekarze wciąż nie są pewni, kto potrzebuje wczesnego agresywnego leczenia, a kto nie.