Cambler

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego przegląd

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest zapalna choroba jelit (IBD), w którym wyściółka jelita (okrężnicy lub jelita grubego i odbytu), stanu zapalnego.

Zapalenie zazwyczaj rozpoczyna się w odbytnicy i jelicie grubym i rozciąga się na całej okrężnicy. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego rzadko wpływ na jelito cienkie, za wyjątkiem części dolnej, w jelicie krętym.

Zapalenie wywołane przez wrzodziejące zapalenie jelita grubego prowadzi do biegunki, albo częste opróżnianie jelita grubego. Jak komórki na powierzchni błony śluzowej jelita grubego umrze i opadają, wrzody (otwarte rany) formę i może spowodować uwolnienie ropy i śluzu, oprócz krwawienia. Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego mogą przypominać inne choroby lub problemy medyczne, więc upewnij się, aby skonsultować się z lekarzem w celu diagnozy jeśli pojawiają.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego wymaga długoterminowej opieki medycznej. Nie może być remisji-okresy ustąpienia objawów-że przez miesiące lub nawet lata. Zwykle jednak objawy powracają końcu.

Przyczyna

Przyczyna wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest nieznana. Jedna z teorii sugeruje, że wirus lub bakteria współdziała z niezwykłego systemu immunologicznego organizmu do wywołać reakcję zapalną w ścianie jelita.

Chociaż wiele dowodów naukowych wskazuje, że osoby z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego mają zaburzenia układu immunologicznego, lekarze nie wiedzą, czy te zaburzenia są przyczyną czy skutkiem choroby. Istnieje niewiele dowodów, że wrzodziejące zapalenie okrężnicy spowodowane przez emocjonalne i wrażliwości na pewne spożywczych lub produktów żywnościowych, czy wynikiem nieszczęśliwym dzieciństwie Inne teorie sugerują.

Czynniki ryzyka

Dzieci i osoby starsze czasami rozwijać wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ale najczęściej rozpoczyna się w wieku od 15 do 30 lat. Dotyczy to w równym stopniu mężczyzn i kobiety i wydaje się działać w niektórych rodzinach.

Diagnoza

Diagnostyka obejmuje dokładne badanie fizykalne, w tym badania krwi w celu określenia, czy choroba anemiczny istnieje, lub jeśli liczba białych krwinek jest podwyższony (znak zapalenia). Ponadto, procedury diagnostyczne dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego mogą obejmować kulturę stolca, górną endoskopię, kolonoskopię, biopsję lub baru lewatywa.

Zapobieganie

Choć nie ma specjalnej diety dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ludzie mogą być w stanie kontrolować łagodne objawy po prostu unikanie pokarmów, które zakłócić ich jelita.

Leczenie

Obecnie nie ma sposobu leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, z wyjątkiem usunięcia jelita grubego. Leczenie może obejmować terapii lekowej, okresy hospitalizacji lub operacji, i osoba w trakcie leczenia mogą wymagać emocjonalne i psychologiczne wsparcie.

Choroba jest śmiertelna tylko w rzadkich przypadkach, w których rozwijają się powikłania. Jeśli tylko odbytnicy i okrężnicy zaangażowane są mniejsze, ryzyko wystąpienia raka nie większe niż normalnie. Jednak ryzyko raka okrężnicy jest większy niż normalny u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego szeroko.