Cambler

Możliwości leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (UC) jest dokuczliwie trwała choroba. Jej objawy, takie jak skurcze brzucha i biegunka z krwią lub ropą w nim, może odejść na chwilę, tylko wrócić później. Nie ma lek wyleczy UC stałe. Ale są leki, które mogą pomóc w zarządzaniu objawy i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

UC wpływa na każdego inaczej, więc leczenie, które działa dobrze dla kogoś innego może nie być skuteczne. Oznacza to, że leczenie musi być dostosowane do Twoich potrzeb. Na szczęście, istnieje kilka opcji dla Ciebie i Twojego lekarza do wyboru.

Lek

Cechą charakterystyczną UC zapalenie wewnętrznej wyściółki jelita grubego, który składa się z grubego i odbytu. Lek może zmniejszyć ten stan zapalny tkanek i daje szansę, aby uzdrawiać. Może to doprowadzić na-okres remisji, kiedy objawy ustąpią. Gdy Twoja choroba jest w remisji, leczenie może zmniejszyć przyszłe flare-ups.

Cztery główne rodzaje leków są stosowane w leczeniu UC:

1. Aminosalicylany: balsalazyd (Colazal), mesalamina (Apriso, Asacol, Canasa, Lialda, Pentasa, Rowasa), olsalazyna (Dipentum), sulfasalazyna (Azulfidine)
Doustnie lub doodbytniczo. Leki te, które zmniejszają stan zapalny, może pomóc uzyskać łagodne do umiarkowanych objawy pod kontrolą. Mogą również pomóc w utrzymaniu remisji.

2. Kortykosteroidy: metylprednizolon (Medrol), prednizolon (Pediapred Oral Ciecz), prednizon (Deltasone)
Brane doustnie, doodbytniczo lub przez IV. Te silne leki, które zmniejszają stan zapalny, może pomóc kontrolować bardziej poważne zaostrzenia. Aby zminimalizować skutki uboczne, są zazwyczaj przepisywane wyłącznie do użytku ograniczony okres.

3. Immunomodulujące: azatiopryna (Azasan, Imuran), cyklosporyna (Gengraf, Neoral, Sandimmune), 6-merkaptopuryna (Purinethol)
Przyjmowany doustnie lub przez IV. Leki te, które tłumić układ odpornościowy, może pomóc niektórym ludziom, którzy nie reagują na aminosalicylany i kortykosteroidami. Oni zwłoczny, biorąc trzy do sześciu miesięcy, aby być w pełni skuteczne.

4. Biologiczne: infliksimab ( Remicade ), adalimumab (Humira)
Podjęte przez IV raz na sześć do ośmiu tygodni, lub przez wstrzyknięcie w domu w przypadku adalimumab. Ten nowszy typ leków zapalenie skierowany białko o nazwie TNF-promowanie. Ze względu na jej innym trybie działania, to działa na ludzi, którzy nie reagują na inne terapie. Może to być pomocne w utrzymaniu remisji lub odzwyczajać się kortykosteroidy.

Dieta i odżywianie

Zmiany w diecie często są częścią planu leczenia dla UC. Takie zmiany nie eliminują choroby podstawowej, ale mogą złagodzić objawy i wspomagania gojenia. Dokładna dieta zalecana przez zespół opieki zdrowotnej zależy od objawów i reakcji na żywność.

Na przykład, niektórzy ludzie uważają, że odpowiednia dieta o małej zawartości błonnika zmniejsza objawy i diety o niskiej zawartości tłuszczu mogą być szczególnie przydatne w czasie rozbłysków. Inni odczuwają mniejszy dyskomfort po jedzeniu, jeśli ma kilka małych posiłków w ciągu dnia zamiast trzech dużych.

Gdy masz chorobę przewlekłą, takie jak UC, dobre odżywianie jest niezbędne dla zdrowia. Jeszcze skurcze brzucha może zap apetyt i biegunka może obrabować twój organizm minerałów i płynów. Tak więc wraz z zrównoważonej diety i picie dużej ilości wody, zespół opieki zdrowotnej może sugerować, że podjęcie pewnych suplementów.

Chirurgia

Większość osób z UC jest w stanie skutecznie kontrolować swoje objawy z leków i diety. Jednak około 10 do 40 procent końcu potrzebują proktokolektomii-operację usunięcia odbytnicy i część lub całość okrężnicy. Mimo, że operacja nie jest niczyim pierwszym wyborem, to ma srebrną podszewkę: Po jelita grubego nie ma, tak jest choroba.

Operacja może być zalecane, gdy inne metody leczenia nie działają dobrze. Ponadto, zabieg chirurgiczny może być konieczne do leczenia poważnych powikłań, takich jak krwawienie masywnej, ciężkiej choroby, rozerwania okrężnicy lub przedrakowych zmian w jelicie grubym.

Wiele osób może nadal mieć wypróżnienia po operacji UC, dzięki operacji nazywa ileoanal zespolenia etui ("chirurgia torebka"). W operacji tej, w odbycie i mięśnie w nim transportowane zostawiane są w miejscu. Dolna część jelita cienkiego jest następnie kształtowana w torebce i rozebrany dołączyć do odbytu. Gdy wszystko leczy odpadów jest przechowywany w woreczku i przepuszczono przez odbyt w zwykły sposób.

Zarządzanie UC nie jest jeden rozmiar dla wszystkich propozycją. Ale w oparciu o charakter i nasilenie objawów, lekarz może pomóc znaleźć plan leczenia, który pasuje do Ciebie.

Główne dania na wynos

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego wpływa na każdego inaczej, więc leczenie, które działa dobrze dla kogoś innego może nie dla ciebie.

  • Cztery główne rodzaje leków są stosowane w leczeniu UC: aminosalicylany, kortykosteroidy, immunomodulatory i środki biologiczne.

  • Pewne zmiany diety mogą złagodzić objawy i wspomagania gojenia.

  • Może być konieczna operacja, czy inne zabiegi nie działają lub jeśli poważne komplikacje.