Cambler

Jak duża jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Jeśli masz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (UC), to zapewne wiesz, że choroba dotyka wszystkich trochę inaczej. Być może mamy do czynienia z mniejszą liczbą objawów niż inne z chorobą. A może przybierać różne leki. Jak każda osoba odczuwa UC tym co wystąpieniu objawów i jak jest on traktowany, w zależności od stopnia nasilenia choroby.

Trzy kategorie UC

W ogóle, UC jest podzielone na trzy kategorie ciężkości: łagodną, ​​umiarkowaną i ciężką. To może być pomocne wiedzieć, jak lekarze scharakteryzować swoją chorobę, ale to nie zawsze jest łatwe do zrobienia na własną rękę. Na przykład, w jaki sposób można stwierdzić, czy łagodne zapalenie jelita grubego jest skradanie się w bardziej umiarkowanym stadium? Jakie opcje leczenia można rozważyć, jeśli choroba jest zakwalifikowane jako ciężkie?

Objawy śledzenia

Najprostszym sposobem na określenie nasilenia UC jest śledzić, ile masz wypróżnienia każdego dnia. Na przykład, osoby z łagodnym UC mieć do czterech stolce dziennie. Osób z umiarkowanym form choroby mają od czterech do sześciu stolce dziennie. I tych z ciężką wrzodziejące zapalenie jelita grubego ma więcej niż sześć codzienne wypróżnienia.

Bez względu na sposób ich choroba cechuje większość osób UC również krew w kale, co może zwiększać się wraz z ciężkością choroby. Osób z umiarkowanym lub ciężkim UC może również wystąpić ciężka biegunka, nudności, gorączka i przyspieszenie czynności serca.

Współpracować z lekarzem

Niektóre mniej oczywiste markery mogą pomóc lekarzowi określić nasilenie choroby. Na przykład, badania krwi mogą wykazywać wysoką białych ciałek krwi, które sygnalizuje stan zapalny gdzieś w ciele. Mogą również wykryć anemię, co może być spowodowane krwawienie z odbytnicy lub okrężnicy.

Niezależnie od tego, w jaki sposób łagodne lub ciężkie Twój UC jest, ważne jest, aby utrzymać się z lekarzem, o jakichkolwiek objawów wystąpić. Objawy stanowią niezbędne informacje, które pomogą zrozumieć, w jaki lekarz choroba postępuje twój. Która umożliwia mu opracować plan leczenia, który jest odpowiedni dla Ciebie.

Główne dania na wynos

  • Jak każda osoba odczuwa-wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, w tym jego opcje leczenia, w zależności od stopnia nasilenia choroby.

  • UC jest podzielone na trzy kategorie ciężkości: łagodną, ​​umiarkowaną i ciężką.

  • Najprostszym sposobem oceny nasilenia jest śledzić, ile masz wypróżnienia każdego dnia.

  • Niektóre testy mogą pomóc lekarzowi określić nasilenie choroby.