Cambler

Zapobiegania udarowi

Możesz to zrobić - jeśli znasz swoje ryzyko i podjąć kroki w celu ich zmniejszenia.

Udar mózgu jest nagłe przerwanie tlenu do części mózgu - spowodowanych przez zablokowanie tętnicy zasilającego (niedokrwienny udar mózgu) lub krwawienia w mózgu z powodu pęknięcia naczynia krwionośnego (krwotoczny udar). Ponad trzy miliony kobiet w Europie miał udar. Jest to trzecia najczęstsza przyczyna śmierci w Europie, twierdząc, że życie prawie 100 tysięcy kobiet rocznie. To również prowadzi naród przyczyną długotrwałej niepełnosprawności, okradanie wielu ocalałych z ich niezależności i powodując demencję w wysokości do 25% z nich.

Tak jak większość innych chorób przewlekłych, udar spowodowany przez kombinację czynników. Niektóre są poza naszą kontrolą. Na przykład skok ryzyko wzrasta z wiekiem i jest wyższa wśród osób afrykańskich. Wady i słabe naczynia krwionośne, zaburzenia krzepnięcia i migrenowe bóle głowy również zwiększać ryzyko. Tak jak w rodzinie historię, wcześniejszego udaru mózgu, przejściowy atak niedokrwienny (TIA), i zawału serca i inne choroby serca (np. migotanie przedsionków). Ale niektóre z najważniejszych czynników ryzyka - wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, otyłość, cukrzyca, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej - są rzeczy, które możemy zrobić coś.

Jeśli miałeś udar mózgu, można obniżyć szanse na posiadanie innego podejmując niezbędnych lekarstw, jak również przez zmianę diety i inne nawyki zdrowotne. Jeśli nigdy wcześniej nie miał wylew, można znacznie zmniejszyć ryzyko zawsze o jednym prowadząc zdrowy tryb życia i posiadające regularne kontrole w celu wykrycia chorób, które mogą prowadzić do udaru mózgu, a następnie podjęcie działań w celu kontroli tych chorób.

"Czynniki ryzyka tak naprawdę znaczenia, a wiele z najsilniejszych mogą być zmienione. Istnieje wiele można zrobić, aby zapobiec udar mózgu," mówi Dr Tobias Kurth, profesor medycyny przy Brigham i kobieta szpital i Harvard Medical School. W 2006 roku, Dr Kurth współautorem studium życia i ryzyko udaru mózgu u kobiet, opublikowanych w Archives of Internal Medicine (10 lipca 2006 r.). Monitorowanie prawie 38.000 uczestników Studium Zdrowia Kobiet 10 lat, on i jego koledzy stwierdzili, że u kobiet z największą liczbą zdrowych nawyków były 71% mniej prawdopodobne, że udar niedokrwienny - najczęstszy rodzaj - niż osoby z najniższym. Kobiety najrzadziej cierpią udaru byli ci, którzy mieli wskaźnik masy ciała (BMI) mniejszym niż 22, nigdy nie palił, nie wykonał cztery lub więcej razy w tygodniu, miały od czterech do 10 napojów alkoholowych tygodniowo, i zjadł dieta bogata w błonnik, kwas foliowy i omega-3 kwasy tłuszczowe, ale niską zawartość tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, i rafinowanych węglowodanów.

Ustalone przyczyny nie uwzględnia wszystkich udarów. Lekarze podejrzewają, istnieją dodatkowe czynniki ryzyka, które nie zostały zidentyfikowane. Ale jest wiele kroków, które można podjąć, aby zabezpieczyć się na podstawie znanych czynników ryzyka.

Kontrolowania ciśnienia krwi

Wysokie ciśnienie krwi uszkadza wewnętrznych ściankach naczyń krwionośnych, uruchamiając kaskadę problemów (blizny, osadzaniu się kamienia oraz zwężenie naczyń krwionośnych), które może zakończyć się udarem. Po prostu utrzymując ciśnienie krwi pod kontrolą zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 30% do 40%. Normalne ciśnienie krwi poniżej 120/80 mm słupa rtęci (mm Hg). Wysokie ciśnienie krwi wynosi 140/90 mmHg lub wyższe (130/80 lub wyższe u osób chorych na cukrzycę).

Co robić. Czy ciśnienie krwi sprawdzane co ​​dwa lata, czy to jest normalne, a co najmniej raz w roku, jeśli jest podwyższony. Obniżyć ciśnienie krwi poprzez zmiany stylu życia (w tym regularne ćwiczenia, zmniejszenie spożycia soli, i zdrowej diety) i, jeśli to konieczne, za pomocą leków - leki moczopędne, inhibitory konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE), blokery receptora angiotensyny, beta-blokery, lub alfa blokery. Utrata masy ciała - nawet kilka kilogramów - również pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Obniżyć poziom cholesterolu

W 2007 roku naukowcy z wykorzystaniem danych z kobiet zdrowie badania wykazały, że nieprawidłowe stężenia lipidów we krwi tyle co podwoiło ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu u zdrowych kobiet (neurologia, 20 lutego 2007). To badanie jest jednym z pierwszych, którzy wykazują wyraźny związek pomiędzy poziomem cholesterolu i udaru mózgu u kobiet bez żadnych innych chorób układu krążenia. Studium przewiduje również wsparcie dla wyników badań klinicznych wykazujących, że statyny obniżające poziom cholesterolu zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Europejskie Stowarzyszenie Serca zaleca zdrowych kobiet utrzymania całkowitego cholesterolu poniżej 200 miligramów na decylitr (mg / dl), cholesterolu HDL powyżej 50 mg / dl, LDL cholesterolu, poniżej 100 mg / dl, i triglicerydów poniżej 150 mg / dl.

Co robić. Czy poziom cholesterolu sprawdzane co ​​pięć lat, przy użyciu profilu na czczo lipoprotein. Zdrowe odżywianie (patrz "Co jest w zdrowej diety") jest ważne, i tak jest regularne ćwiczenia, które pomaga kontrolować wagę - kolejny czynnik ryzyka udaru mózgu.

Co jest w zdrowej diecie?

Nacisk w tych dniach jest ustanawiającej wzór zdrowego odżywiania w czasie, a nie tylko liczenie kalorii lub demonizować poszczególne pokarmy. Dieta z korzyści sercowo-naczyniowych jest niska zawartość tłuszczów nasyconych, unika tłuszczów trans, i zawiera następujące elementy:

  • Trzech do sześciu porcji dziennie ziaren, co najmniej połowa z nich całe ziarna (np. brązowy ryż, bulgur, 100% pełnoziarniste pieczywo, i całe ziarna zbóż), a nie ziarna, takie jak rafinowany białe pieczywo, biały ryż, i makaron wykonany z rafinowanej mąki.

  • Pięć lub więcej porcji dziennie warzyw i owoców. Całe owoce (w przeciwieństwie do soku) i ciemnozielone i pomarańczowe warzywa wydają się być bogate w błonnik, składniki odżywcze i antyoksydanty.

  • Cztery porcje tygodniowo orzechów, nasion i roślin strączkowych (fasola i groch suszony). Można również korzystać z tych pokarmów jako substytut mięsa i drobiu.

  • Przynajmniej dwie porcje tygodniowo, zwłaszcza ryb bogaty w omega-3, kwasy tłuszczowe, takie jak łosoś i makreli. Jeśli nie lubisz ryb, spróbuj źródeł roślinnych opartych na tłuszcze omega-3, takie jak soja, tofu, orzechy włoskie i siemię lniane gruntowych.

  • Niewielkie ilości zdrowych tłuszczów, takich jak te znajdujące się w oleju z oliwek i rzepaku (tłuszczów jednonienasyconych) i kukurydzy, słonecznika i innych olejów roślinnych (tłuszcz wielonienasycone).

Leki są rozwiązaniem, jeśli (a) nie osiągnęły docelowy poziom cholesterolu i trójglicerydów po upływie trzech miesięcy od zmiany stylu życia, lub (b) stężenie cholesterolu LDL wynosi 190 mg / dl lub wyższy, lub (c), które mają jeden lub więcej z następujących czynników ryzyka: chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy, wysoki poziom triglicerydów lub niski poziom cholesterolu HDL. Kilka leków, w tym statyn, niacyna, i fibraty, może obniżyć poziom LDL i trójglicerydów, a zwiększyć poziom HDL.

W ludzi, którzy mieli udar niedokrwienny lub TIA, statyny zmniejszają ryzyko udaru mózgu nawet poza ich działanie obniżające poziom cholesterolu, więc skok pacjenci często opuszczają szpital z recepty na statyny. Według badania opublikowanego w czasopiśmie Stroke (online, 30 sierpnia 2007), u pacjentów, którzy zaprzestali statyny w ciągu pierwszego miesiąca lub dwóch po absolutorium zwiększyły ryzyko śmierci w pierwszym roku po udarze mózgu.

Do wytycznych dotyczących leczenia niekorzystnych cholesterolu poziomów, odwiedź www.nhlbi.nih.gov / wytyczne / cholesterolu.

Unikaj dymu tytoniowego

Palenie może więcej niż podwoić swoje szanse na udar. Zwiększa też ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu HDL dobroczynny, uszkodzenia ochronnej wyściółki naczyń krwionośnych, i sprawia, że ​​krew bardziej podatne na krzepnięcie - wszystkie czynniki ryzyka udaru mózgu. Nawet jeśli nie palę się, narażenie na dym tytoniowy innych ludzi może zwiększyć ryzyko.

Co robić. Rzuć palenie i nie wdychać dymu innych. W Nurses Health Study ", kobiety, którzy zaprzestali palenia obniżyły ryzyko udaru mózgu o 25% w ciągu jednego do dwóch lat, po pięciu lub więcej lat, ich ryzyko było o samo jak ktoś, kto nigdy nie palił. Eksperci zalecają trzytorowej podejście do rzucenia: Nosić plaster nikotynowy lub żuć gumę nikotynową, aby pomóc stłumić chęć palenia, dołącz do grupy wsparcia lub szukać porady, i nauczyć się technik, które mogą kierować się od myśli o paleniu lub działań, które wywołać ją. (Za darmo online zaprzestania palenia programu, który obejmuje te zalecenia, odwiedź www.ffsonline.org.)

Ćwiczenie

Nawet niewielkie ilości ćwiczeń może chronić przed udarem. W Nurses Health Study ", kobiety, które szybkim krokiem co najmniej jedną godzinę w tygodniu, rzadziej mają udar niż kobiety, które nie korzystają w ogóle; szybsze tempo, tym mniejsze ryzyko. Aktywność fizyczna pomaga kontrolować wagę, czyni krew mniej prawdopodobny zakrzep, obniża ciśnienie krwi i zwiększa poziom HDL.

Co robić. Zdobądź co najmniej 30 minut umiarkowanej intensywności aktywności fizycznej przez większość dni. Jeśli ćwiczysz dłużej i bardziej intensywnie, dostaniesz jeszcze większe korzyści zdrowotne. Przykłady umiarkowanej intensywności ćwiczeń jest szybki marsz (3:57 mil na godzinę), jazda na rowerze na 08:55 mil na godzinę, i pływanie. Jeśli miałeś udar mózgu, ćwiczenia mogą pomóc odzyskać, a także zmniejszyć ryzyko dla innego zdarzenia sercowo-naczyniowego. Cel na 20 do 60 minut ciągłego lub zgromadzonego ćwiczenia trzy do siedmiu dni w tygodniu. Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną związanych skoku, pracować fizjoterapeuta zaprojektować program dostosowany do Twojej sytuacji.

Należy wziąć aspirynę, aby zapobiec udar?

Jeśli miałeś udar niedokrwienny lub zawał serca, codziennie niskie dawki aspiryny może obniżyć ryzyko wystąpienia drugiego. Ale dowody do stosowania aspiryny u zdrowych kobiet jest mieszany. W 2005 r. Studium Zdrowia Kobiet testowane niską dawkę aspiryny podjętej co drugi dzień u zdrowych kobiet w wieku 45 i starszych. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety przyjmujące aspirynę zmniejszone ryzyko udaru niedokrwiennego (najczęściej typu) o 24%, a ich ryzyko dla TIA o 22%, z drugiej strony, ryzyko krwotocznego udaru mózgu wzrosła o 24%. Dla kobiet w wieku 65 lat i powyżej, korzyści sercowo-naczyniowe aspiryny były znacznie wyższe: 34% mniej ataków serca i 30% mniej udarów niedokrwiennych.

U zdrowych mężczyzn w wieku 65 lat, ryzyko regularnego aspiryny stosować ( siniaki, krwawienie z przewodu pokarmowego, a zwiększone ryzyko udaru krwotocznego) mogą przewyższać jego skromne korzyści. Ale zdrowe kobiety w wieku 65 lat i młodszych kobiet z silną rodzinną historią chorób układu krążenia należy omówić stosować kwas acetylosalicylowy (81 mg aspiryny dziennie) dziecko z ich lekarza.

Utrzymać zdrową wagę

Zgodnie z ustaleniami z Kobiet Health Study, otyłe kobiety - te z BMI 30 lub wyższy - wynosi 50% bardziej narażone na udar mózgu niż osoby o masie ciała w zdrowym zakresie (BMI poniżej 25). Ale obecna waga nie jest jedynym problemem: tycia liczy również. W Nurses Health Study ", kobiety, które dodane 22 do 24 funtów, jako dorośli są 70% bardziej narażeni na udar niedokrwienny mózgu, w porównaniu z kobietami, których waga była stabilna.

Co zrobić. Bądź aktywny fizycznie, i jeść zdrową dietę z nie więcej kalorii niż expend. Aby zorientować się, liczby kalorii potrzebnych do utrzymania obecnej masy ciała, należy pomnożyć swoją wagę w kg przez 15 lat. Na przykład, umiarkowanie aktywne 130-kilowa kobieta wymaga 1950 kalorii (130 × 15 = 1950). Jeśli chcesz schudnąć, obniżyć spożycie o 500 kalorii dziennie. Jeśli nie chcesz iść tak daleko, spróbuj jeść 250 kalorii dziennie mniej i uzyskanie dodatkowych 30 minut umiarkowanej intensywności ćwiczeń przez większość dni. Nie wolno dopuścić do całkowite spożycie spadnie poniżej 1200 kalorii dziennie, chyba że jesteś pod nadzorem lekarza.

Powinny być zwężone tętnicy szyjnej traktowana?

Tętnice szyjne po obu stronach kanału szyi krwi do mózgu. Obrys może wystąpić jeżeli przynajmniej jedna z nich jest zablokowany, tak, chirurgiczne usunięcie niedrożność tętnicy, która zwęża się zmniejsza ryzyko nawrotu choroby. Procedura jest wywoływana endarterektomii tętnicy szyjnej. Może być również wykonywany przy USG oznacza znaczne zwężenie tętnicy szyjnej i zmniejszenie przepływu krwi do mózgu, nawet osoby, które nie jest udar lub TIA. Ta operacja niesie poważne zagrożenia, w tym z możliwością wyzwalania zawał serca lub udar mózgu, więc jeśli jesteś powinni przejść procedurę, ważne jest, aby uzyskać drugą opinię.

Kontroli innych czynników ryzyka

Wpływ innych czynników ryzyka może zależeć od stylu życia i historii medycznej.

Ograniczenie alkoholu. Umiarkowane spożycie alkoholu (nie więcej niż jeden drink dziennie dla kobiet) będzie prawdopodobnie obniżyć ryzyko udaru niedokrwiennego, ale sama kwota wzrośnie ryzyko dla udaru krwotocznego (mniej powszechne, ale często bardziej destrukcyjny typ). Mające więcej niż dwa napoje dni zwiększa ryzyko obu typów.

Ważyć ryzyko terapii hormonalnej. Inicjatywa Kobiet Zdrowie próba estrogenów-plus-progestagen została wstrzymana w 2002 roku z powodu problemów sercowo-naczyniowych u kobiet stosujących kombinację hormonów. Terapia hormonalna jest teraz zalecane tylko dla krótkotrwałego złagodzenia objawów i przy najniższej skutecznej dawki. Ale nie wiem jeszcze, czy mniejsze dawki są bezpieczniejsze. Jeśli rozważasz terapii hormonalnej kontroli uderzenia gorąca i inne objawy menopauzy, omówienia zagrożeń i korzyści z lekarzem.

Leczeniu migotania przedsionków. Migotania przedsionków zaburzenia rytmu serca, które mogą prowadzić do tworzenia się zakrzepów w górnych komorach) (przedsionków serca. Jeśli zakrzep wyłamuje i złoży w tętnicy w mózgu, może spowodować udar niedokrwienny. Jeśli masz migotanie przedsionków, Twój lekarz prawdopodobnie przepisać albo warfarynę (Coumadin), antykoagulant lub aspirynę, co sprawia, płytki krwi rzadziej do tworzenia skrzepów. Leki zapobiegające krzepnięciu krwi może zmniejszyć ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu o 68% u osób cierpiących na tę chorobę.