Cambler

Rodzaje udaru mózgu

Jakie są różne rodzaje udaru mózgu?

Według Europejskiego Stroke Association (ASA), udary mogą być podzielone na dwie główne kategorie:

  • 87 procent to udary niedokrwienne. Są uderzeń powodowanych przez zatykanie arterii.

  • 13 procent to udary krwotoczne. Są to udary spowodowane krwawienie.

Co to jest udar niedokrwienny?

Niedokrwiennego udaru mózgu dochodzi, gdy naczynia krwionośne mózgu, który dostarcza zablokowania lub "zablokowany" i utrudnia przepływ krwi do części mózgu. Komórki mózgu i tkanki zaczynają umierać w ciągu kilku minut z powodu braku tlenu i składników odżywczych. Powierzchnia śmierci tkanek nazywa sercowego. Około 87 procent udarów mózgu należą do tej kategorii. Niedokrwiennych udarów mózgu dzielą się na dwie grupy, w tym następujące:

  • Zakrzepowe uderzeń. Są one wynikiem powstania zakrzepu krwi, który rozwija się w naczyniach krwionośnych w mózgu.

  • Zatorowe uderzeń. Te są spowodowane przez zakrzep lub łysinki zanieczyszczeń, które rozwijają się w organizmie, a następnie przemieszcza się do jednego z naczyń krwionośnych mózgu przez układ krwionośny.

Co to jest udar z zakrzepem?

Zakrzepowe kreski uderzeń powodowanych przez skrzeplinę (skrzepu krwi), który przebiega w tętnicach zaopatrujących krwi do mózgu. Ten typ udaru mózgu jest zwykle u osób starszych, zwłaszcza tych z wysokim poziomem cholesterolu i miażdżycą tętnic (gromadzenie się tłuszczu i lipidów wewnątrz ściany naczyń krwionośnych).

Czasami objawy zakrzepowego udaru może wystąpić nagle i często w czasie snu lub we wczesnych godzinach porannych. W innych przypadkach, może się zdarzyć się stopniowo w ciągu kilku godzin lub nawet dni. To się nazywa skok-w-ewolucji.

Zakrzepowe uderzeń może być poprzedzone jedną lub więcej "mini-udarów", zwany przemijające ataki niedokrwienne lub TIA. TIA mogą trwać kilka minut lub do 24 godzin, a często są sygnałem ostrzegawczym, że może wystąpić udar. Chociaż zwykle łagodne i przejściowe objawy wywołane przez TIA są podobne do tych wywoływanych przez uderzenie.

Inny rodzaj udaru, który występuje w drobnych naczyniach krwionośnych mózgu nazywa zawał lakunarne. Słowo lakunarne pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego "dziury" lub "jamy". Zawały lakunarne często znajdują się w ludzi, którzy mają cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze (wysokie ciśnienie krwi).

Co to jest udar zatorowy?

Zatorowe uderzeń są zazwyczaj spowodowane przez czop zatorowy (skrzepu krwi, który tworzy się w organizmie i przechodzi do krwioobiegu do mózgu). Zatorowe uderzeń wynikają często z chorobami serca lub operacji serca i szybko i bez żadnych znaków ostrzegawczych występują. O 15 procent zatorowych udarów występuje u osób z migotaniem przedsionków, typu zaburzenia rytmu serca, w którym górne jamy serca nie skutecznie pokonać.

Co to udary krwotoczne?

Krwotocznych udarów mózgu występuje, gdy naczynie krwionośne, które dostarcza pęknięcia mózgu i krwawienia. Gdy krwawienie z tętnicy do mózgu, komórki mózgowe i tkanki nie otrzymują tlenu i substancji odżywczych. Ponadto, wzrasta ciśnienie w otaczającej tkanki i podrażnienie i obrzęk występują. Około 13 procent udarów mózgu są spowodowane krwotokiem (10 procent to krwotok śródmózgowy i 3 procent to krwotok podpajęczynówkowy uderzeń). Udary krwotoczne są podzielone na dwie główne kategorie, w tym następujące:

  • Krwotok śródmózgowy. Krwawienie jest z naczyń krwionośnych w obrębie mózgu.

  • Krwawienie podpajęczynówkowe. Krwawienie jest w przestrzeni podpajęczynówkowej (przestrzeni pomiędzy mózgiem i błon pokrywających mózg).

Co krwotok śródmózgowy jest?

Krwotok śródmózgowy jest zwykle spowodowane przez nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), a krwawienie pojawia się nagle i szybko. Zwykle nie ma znaków ostrzegawczych i krwawienia mogą być na tyle poważne, aby spowodować śpiączkę lub śmierć.

Co to jest krwawienie podpajęczynówkowe?

Wyniki podpajęczynówkowy krwotok, gdy występuje krwawienie między mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych (błony, która obejmuje mózgu) w przestrzeni podpajęczynówkowej. Ten typ krwawienia jest często z powodu tętniaka lub malformacji tętniczo-żylnej (AVM).

  • Tętniak jest osłabiony, rozrósł się obszar na ściany tętnicy i ma ryzyka przerwania. Tętniaki mogą być wrodzona (występuje przy urodzeniu), może rozwinąć się w późniejszym okresie życia z powodu takich czynników, jak nadciśnienie i miażdżyca tętnic.

  • AVM jest wrodzone zaburzenie, które składa się z niekontrolowanej splątana sieć tętnic i żył. Przyczyną AVM jest nieznany.

Jakie są nawracające udary?

Nawracające udary występują u około 25 procent ofiar udaru mózgu w ciągu pięciu lat po pierwszym skoku. Ryzyko jest największe zaraz po udarze mózgu i zmniejsza się z czasem. Prawdopodobieństwo ciężkiego kalectwa i śmierci zwiększa się z każdym nawrotowego udaru. O 3 procent pacjentów po udarze mózgu mają drugi udar w ciągu 30 dni od ich pierwszego skoku, a około jedna trzecia mieć drugi udar mózgu w ciągu dwóch lat.