Cambler

Rozpoznać objawy udaru mózgu

Lee Dresser, MD, ma ciekawą wiadomość od swojego ojca w zeszłym roku. To był tylko list łańcuch, ale to zwróciło jego uwagę, ponieważ wymienione znaki ostrzegawcze udaru.

Jako neurolog w Wilmington, Delaware, który traktuje uderzenie pacjentów, Dr Kredens był zadowolony, aby zobaczyć światło na uderzenie objawy. "Im więcej osób wie o objawy, lepiej," mówi.

Im szybciej, tym lepiej

Dobra wiadomość o skoku jest, że może być z powodzeniem leczone. Ale jest haczyk. Dla najlepszego rezultatu, skok musi być diagnozowane i leczone w ciągu około trzech godzin od pojawienia się objawów. Jedynie około 3 do 5 procent pacjentów z udarem dojść do szpitala w ciągu trzech godzin od wystąpienia objawów.

"Oznacza to, że ponad 95 procent ludzi, którzy mają w [ udar ] przybyć za późno na skuteczne leczenie ", mówi Kiwon Lee, MD, neurolog Filadelfia. "W przeciwieństwie do 10 lat temu, teraz mamy terapie medyczne i interwencyjnej w leczeniu pacjentów. Ale jeśli się w dzień po tym, jak miał wylew, nie możemy wiele zrobić."

Czas to mózg

Udar mózgu ma miejsce, gdy naczynie krwionośne, które prowadzi do mózgu tlenu i substancji odżywczych jest zablokowane przez zakrzep lub wybuchy. Bez krwi i tlenu tkanka mózgowa zaczyna umierać.

"Większość ludzi wie, że do serca zator powoduje atak serca, który niszczy mięśnie sercowe. Ale oni nie wiedzą, że blokada do mózgu powoduje [skok], które niszczy tkanki mózgowej, "Dr Lee wyjaśnia.

"Uderzenie jest jak mała część mózgu tonie," dodaje Dr Kredens "i jeśli nie przywrócenia przepływu krwi w bardzo krótkim okresie czasu, część mózgu jest nieodwracalnie uszkodzony."

Przesłanie jest jasne: Czas to mózg. Jeśli zauważysz objawy udaru, zadzwoń 911 natychmiast.

Zwracaj uwagę na znaki często bezbolesne

Jeśli czas jest niezbędny, dlaczego ludzie wahaj się szukać pomocy podczas skoku? "Często zminimalizować objawy i nadzieję, że znikną," mówi Dr Lee. "Ludzie, wezwanie pomocy, gdy doświadczają bólu w klatce piersiowej, i powinni zrobić to samo dla [udar] objawów. "

"Większość [uderzeń] nie są bolesne, a ból jest raczej duży kierowcy w uzyskaniu ktoś iść na pogotowie," mówi Dr Dresser. "Naturalna tendencja jest być zaprzeczeniem i po prostu założyć, że drętwienie w ramieniu jest, bo "spali na nim zabawne."

Rozpoznawaniu objawów udaru i traktowanie go jako ratownictwa medycznego są kluczowe. Mimo to, jeszcze lepiej jest zapobiegać. Czynniki ryzyka, w tym nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, choroby serca i cukrzyca zwiększa ryzyko udaru mózgu. Tak jak przemijające ataki niedokrwienne lub TIA. TIA są "mini-udarów" z tymi samymi objawami udaru mózgu, ale które trwają zaledwie kilka minut.

Udar mózgu może wystąpić w dowolnym momencie, lecz ryzyko wzrasta z wiekiem. Mieszkańcy Afryki mają większe ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu. Po części dlatego, że czarni mają większe ryzyko nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i otyłości.

"Wysokie ciśnienie krwi jest zdecydowanie numerem jeden modyfikowalny czynnik ryzyka [uderzenie], więc jeśli masz nadciśnienie, dostać się to pod kontrolą ", mówi dr Dresser.

Objawy udaru

W skoku, liczy się każda sekunda. Znać te objawy i zadzwonić pod numer 911, jeśli widzisz lub którykolwiek z nich:

  • Nagłe drętwienie lub osłabienie twarz, ramię, nogę lub, w szczególności z jednej strony korpusu

  • Nagła dezorientacja, kłopoty z mówieniem lub rozumienia

  • Nagłe kłopoty widząc w jednym lub obu oczach, lub nagłe wystąpienie podwójnego widzenia

  • Nagłe problemy z chodzeniem, zawroty głowy lub utrata równowagi lub koordynacji

  • Nagły, silny ból głowy bez znanej przyczyny