Cambler

Badanie: bezdech senny zwiększa ryzyko udaru mózgu

Obturacyjny bezdech senny może zwiększać ryzyko udaru mózgu, stwierdza nowe badanie. Efekt był najsilniejszy u mężczyzn. Badanie koncentruje się na 5400 osób, które były w wieku 40 lub więcej lat. Wszystkie były testowane, aby zobaczyć, czy mają bezdech senny i jak ciężka choroba była. W ciągu 9 lat, 85 mężczyzn i 108 kobiet miały uderzeń. Mężczyzn z umiarkowanym do ciężkiego bezdechu sennego były trzy razy większe szanse na wylew, jak te z łagodnym lub bez bezdechu sennego. Damska skok ryzyko wzrasta, jeśli ich bezdech senny był ciężki. Naukowcy twierdzą, że różnica płci może być dlatego, że ludzie mają tendencję do rozwijania bezdechu sennego w młodszym wieku. Badanie zostało opublikowane online w European Journal of Respiratory i Critical Care Medicine. HealthDay Aktualności pisał o nim 8 kwietnia.

Jaka jest reakcja lekarza?

Bezdech senny jest poważną chorobą medycznej. To wpływa nie tylko na to, jak dobrze spać, ale ogólny stan zdrowia.

Osób z ciężką bezdechu sennego, nawet tych bez innych poważnych chorób, są bardziej narażone na śmierć niż osoby bez bezdechu sennego. Nieleczona bezdech senny może zwiększać ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i chorób serca. Osób z bezdechem sennym są również około siedem razy bardziej narażone na wypadek samochodowy. A teraz to badanie sugeruje, że bezdech senny może zwiększać ryzyko dla mieć wylew.

Co to jest bezdech senny? Jest to zaburzenie, które powoduje przerwy w oddychaniu i płytkie oddychanie podczas snu. Wstrzymuje zazwyczaj trwać od 10 do 30 sekund. Mogą wystąpić wiele razy co godzinę. Po chwili oddech zaczyna ponownie, często z głośnym dźwiękiem snort lub zadławienia. Proces ten zakłóca normalnego snu, i prowadzi do senność w ciągu dnia.

Większość ludzi, którzy mają bezdech senny nie wie. Zwykle członek rodziny najpierw zauważa oznaki problemu.

Najczęstszym rodzajem bezdechu jest znany jako obturacyjny bezdech senny. Gdy ktoś ma bezdechu obturacyjnego, dróg oddychania zostanie zablokowane lub wielokrotnie upada podczas snu. Nadwaga sprawia, że ​​to bardziej prawdopodobne. Duże migdałki mogą być uszkodzone.

Gdy zapada lub dróg oddechowych dostaje zablokowane, ludzie często mają głośne chrapanie. Zazwyczaj jest to najgłośniejszy, gdy śpisz na plecach. (Nie każdy, kto chrapie ma bezdech senny.) Poziom tlenu w kropli krwi, a tam jest nagromadzenie dwutlenku węgla. To w końcu powoduje, że mózg zacznie oddychać ponownie. Ale te częste spadki poziomu tlenu i przerwanego snu może prowadzić do innych problemów. Problemy zdrowotne związane z bezdechu sennego m.in. wysokie ciśnienie krwi, choroby serca i udaru mózgu.

Jakie zmiany mogę zrobić teraz?

Nie ma żadnych badań krwi na bezdech senny. To często jest zdiagnozowana. Nieprawidłowe wzorce oddechowe występują tylko w czasie snu. Dlatego też, większość ludzi nie wie, że ma go. Często bedmate lub inny członek rodziny dostrzega nieregularny oddech, głośne chrapanie lub senność w ciągu dnia.

  • Jeśli uważasz, że masz bezdech senny, skonsultować się z lekarzem. Zastanów się o badania snu.

  • Staraj się nie przytyć. Przyrost masy ciała może mieć bezdech senny gorzej. Utrata masy ciała może pomóc.

  • Unikaj alkoholu i leków, takich jak środki uspokajające, które mogą powodować senność. To może sprawić, bezdech senny gorzej.

  • Jeśli masz bezdechu sennego, spróbuj spać na boku. Pomaga to utrzymać dróg oddechowych otwarte. Wypróbuj specjalne poduszki lub koszul nocnych, które są zaprojektowane, aby utrzymać cię od spania na plecach.

  • Nie palę.

  • Jeśli masz objawy bezdechu sennego i są zaplanowane na operację, upewnij się, aby poinformować lekarza lub znieczulenia lekarza. Lekami uspokajającymi może czasem prowadzić do problemów u pacjentów z bezdechem podczas snu.

Jeśli zdiagnozowano bezdechu sennego, zgodnie z zaleceniem lekarza za leczenie. Zazwyczaj leczenie umiarkowaną lub ciężką bezdechu sennego jest specjalne urządzenie do oddychania z maską. Zmusza drogi oddechowe otwarte i zapobiega upadkowi podczas snu. Jest on znany jako dodatnim urządzenia ciśnienia w drogach oddechowych.

Czego mogę się spodziewać patrząc w przyszłość?

Bezdechu sennego nie jest rzadkim problemem w Europie. Prawdopodobnie ponad 12 milionów osób dotkniętych. Przy obecnej otyłości epidemii, podejrzewam, że ten problem będzie rosnąć. I w większości przypadków nie są jeszcze rozpoznane lub leczone.

Programy edukacyjne będą nadal poszerzać naszą wiedzę na ten problem medyczny. Edukacja będzie również pomóc pacjentom i ich rodzinom oraz lekarzom rozpoznać problem wcześniej.

Myślę, że zobaczymy także bardziej rozległe badania na bezdechu sennego wśród ludzi, którzy będą mieć operację. To może zmniejszyć problemy spowodowane przez znieczulenia i sedacji podczas zabiegu.

Zabiegi wydają się zmniejszyć objawy, takie jak chrapanie. Zabiegi te obejmują zmiany w stylu życia, urządzenia oddechowe i operację. Leczenie wydaje się również do poprawy bezsenności w ciągu dnia.

Jednak nie wiem jeszcze, czy leczenie zmniejsza ryzyko związane z bezdechu sennego, w tym udaru mózgu. Musimy dalsze badania w celu zbadania, czy leczenie rzeczywiście zmniejsza ryzyko dalszych problemów zdrowotnych.