Cambler

Stwardnienie rozsiane (SM) przegląd

Stwardnienie rozsiane (SM) jest przewlekłą całe życie, chorobą ośrodkowego układu nerwowego, które mogą powodować objawy różnym stopniu.

MS następuje po mieliny jest tracona w wielu dziedzinach, w ośrodkowym układzie nerwowym.

Mieliny jest tkanka tłuszczowa, która otacza i ochrania włókna nerwowe. Utrata mieliny tworzy blizny nazwie rozsiane, znany również jako zmian lub blaszek. Kiedy uszkodzona w ten sposób, że nerwy są w stanie przeprowadzić impulsy elektryczne do i z mózgu. Komunikacja między mózgu i innych części ciała jest zakłócone.

Przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn SM, w tym wirusów, chorób autoimmunologicznych, czynników środowiskowych i genetycznych czynników. MS dotyka głównie kobiety w wieku od 20 do 50.

Diagnoza

Z dzisiejszej medycyny, nie ostateczne badania jest dostępny do zdiagnozowania SM. Ale lekarz może dokonać prawdopodobne rozpoznanie wykonując starannego procesu, który pokazuje wyniki zgodne z MS i tego wykluczyć inne przyczyny i chorób.

W diagnostyce SM, lekarze stosują dwa kryteria:

  • Nie musi być dwa ataki na co najmniej miesiąc od siebie. Atak jest nagłe pojawienie się lub nasilenie objawów MS lub jakiejkolwiek objawy, które trwa co najmniej 24 godziny.

  • Nie może być więcej niż jeden obszar, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, mielinie, które muszą mieć miejsce w więcej niż jednym punkcie w czasie i nie było spowodowane przez inne choroby.

Ocena i rozpoznanie SM wymaga różnych narzędzi w celu wykluczenia innych możliwych zaburzeń i szereg badań laboratoryjnych, które, jeśli dodatni, potwierdza diagnozę. Lekarz rozpocznie kompletną historię choroby i badanie neurologiczne. Mogą również pomóc w diagnostyce SM:

  • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) procedury diagnostyczne, które wykorzystuje połączenie dużych magnesów, częstotliwości radiowych i komputera w celu wytworzenia szczegółowych obrazów narządów i struktur w ciele w celu wykrycia obecności lub bliznowacenie płytek spowodowanego przez MS.

  • Potencjały wywołane: procedury, które zapisują odpowiedzi mózgu na bodźce elektryczne wizualnych, akustycznych i sensorycznych, aby zobaczyć, czy jest spowolnienie wiadomości w różnych częściach mózgu.

  • Analiza płynu mózgowego rdzenia (zwany także Spinal Tap lub nakłucie lędźwiowe): procedura stosowana w celu dokonania oceny czy diagnoza poprzez badanie płynu wycofane z kręgosłupa aby sprawdzić komórkowych i chemicznych nieprawidłowości związanych z SM.

  • Badania krwi: aby wykluczyć inne przyczyny różnych objawów neurologicznych.

Leczenie

Nie ma lekarstwa jeszcze przez MS. Ale można podjąć kroki w celu złagodzenia objawów i poprawy funkcji i mobilności. Lekarz może zalecić następujące w leczeniu chorób związanych z MS: leków, technologii wspierających oraz działań rehabilitacyjnych. Rehabilitacji zależy od zakresu, ciężkości i progresji objawów.