Cambler

Reumatoidalne zapalenie stawów przegląd

Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą, która powoduje zapalenie stawów, najczęściej w rękach, nadgarstków, stóp i kostek.

Choroba ta charakteryzuje się bolesne i sztywnych połączeń po obu stronach korpusu, które mogą stać w powiększeniu i zdeformowane. Zapalenie może być tak poważne, że działanie i wygląd rąk i innych części ciała mogą zostać dotknięte. W rękach, reumatoidalne zapalenie stawów może powodować deformacje stawów palców, przez co trudno jest przenieść na palce. Bryły, znane jako reumatoidalne zapalenie grudek, mogą tworzyć się małe stawy rąk i nadgarstka.

Reumatoidalne zapalenie stawów dotyka kobiet niż mężczyzn. Choroba występuje najczęściej w wieku pomiędzy 30 i 50 lat. Jej dokładna przyczyna nie jest znana.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że układ odpornościowy atakuje własne zdrowe komórki i tkanki. Reakcja korpusu powoduje zapalenie i wokół stawów. Choroba może niszczyć układ kostny. Reumatoidalne zapalenie stawów może również uszkodzić inne narządy, takie jak serce i płuca. Badacze wierzą pewnych czynników, takich jak dziedziczność, mogą przyczyniać się do wystąpienia choroby.

Reumatoidalne zapalenie stawów powoduje zwykle symetrycznie w korpusie. Oznacza to, że takie same wpływa na stawy po obydwu stronach ciała. Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów może rozpocząć się nagle lub stopniowo. Mogą przypominać inne choroby lub problemy medyczne, więc diagnoza lekarza jest bardzo ważne.

Diagnostyka i procedury

Diagnozowanie reumatoidalne zapalenie stawów może być trudne we wczesnych etapach, ponieważ objawy mogą być bardzo subtelne. Oprócz kompletnego wywiadu i badania fizykalnego, lekarz może korzystać z następujących procedur w celu zdiagnozowania go:

  • X-ray: test diagnostyczny, który wykorzystuje niewidzialne promienie elektromagnetyczne produkować obrazy wewnętrznych tkanek, kości i narządy na film.

  • Wspólne dążenie: a procedury, które wyklucza zakażenia lub dny jako możliwe przyczyny.

  • Biopsja: Procedura, w której próbki tkanek są usuwane (z igłą lub w trakcie zabiegu) od korpusu do badania pod mikroskopem w celu określenia, czy rak lub inne nieprawidłowe komórki są obecne.

  • Badania krwi: do wykrywania określonych przeciwciał, zwanych czynnikiem reumatoidalnym i innych wskaźników na reumatoidalne zapalenie stawów.

Leczenie

Ważne jest, aby zdiagnozować reumatoidalne zapalenie stawów wcześnie, aby uniknąć poważnych uszkodzeń stawów i nerek. Leczenie może być w zakresie od prostych terapii, takich jak dieta i odpoczynku, bardziej agresywnych terapii, w tym leków i chirurgii. Zamknij obserwacji z lekarzem jest wymagane w zarządzaniu choroby.