Cambler

Skutki uboczne leczenia raka tarczycy

Jest to trudne do ograniczenia skutków leczenia raka, aby tylko komórki nowotworowe są usuwane lub zniszczone. Ponieważ leczenie raka może wpływać zdrowych komórek i tkanek, często powoduje działania uboczne. Lekarze i pielęgniarki mogą wyjaśnić ewentualne skutki uboczne leczenia. Mogą również zaproponować sposoby, aby zapobiec lub zarządzasz te skutki uboczne. Ważne jest to, że pacjenci niech lekarz lub pielęgniarka wiedzieć, czy mają jakieś skutki uboczne.

Skutki uboczne operacji

Operacja może powodować dyskomfort i ból w okolicach chirurgicznego nacięcia (cięcia). Pacjenci często są niewygodne w ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu, ale ból może być kontrolowany za pomocą leków. Pacjenci powinni omówić bólu z lekarzem lub pielęgniarką.

Pacjenci czasem czujesz się zmęczony lub słaby na chwilę po zabiegu. Długość czasu potrzebnego pacjentowi odzyskać od operacji zmienia. Chirurgia dla raka tarczycy może powodować u pacjentów być zachrypnięty lub stracić głos. To nie może odejść, jeśli występuje trwałe uszkodzenie nerwów podczas operacji. Inne możliwe działania niepożądane to zakażenie, krwawienie i zmniejszone stężenie wapnia we krwi. Niskie stężenia wapnia we krwi może wystąpić, ponieważ gruczoły, które kontrolują poziom wapnia we krwi może być usunięte w sposób niezamierzony, gdy tarczyca jest usuwana.

Skutki uboczne radioaktywnym jodem

Radioaktywne leczenie jodem zwykle nie powodują natychmiastowych skutków ubocznych. Niektórzy pacjenci mogą mieć ból karku, nudności i suchość w ustach. Rzadko, ludzie mogą stać się bezpłodne. Wielu lekarzy zaleca, aby kobiety, które zostały poddane terapii radioaktywnego jodu nie powinna zajść w ciążę przez okres sześciu miesięcy do roku po leczeniu. Terapia ta może również zawierać niewielkie ryzyko białaczki w późniejszym życiu.

Skutki uboczne terapii hormonalnej tarczycy

Pacjenci potrzebują terapii hormonalnej tarczycy regularne badanie krwi, aby nie podejmować zbyt mało hormonu (co spowoduje niedoczynność tarczycy) lub przy zbyt dużej ilości hormonu (co skutkowałoby nadczynności tarczycy). Objawy niedoczynności tarczycy m.in. niskie zużycie energii, zmęczenie, senność, zwiększenie masy ciała, uczucie zimna przez cały czas, wypadanie włosów i wysuszenie skóry. Nadczynność tarczycy może powodować nerwowość, drżenie, utrata masy ciała bez diety, biegunki, szybkiego bicia serca, i nadmierne pocenie się.

Skutki uboczne radioterapii

Radioterapia obejmuje prawidłowe komórki, jak i komórki nowotworowe. Typowe skutki uboczne promieniowania na raka tarczycy może to zmęczenie, trudności w przełykaniu, chrypka, utrata apetytu, niskie morfologii krwi i nudności. Skóra osoby mogą czuć się i wyglądać opalony, ale zazwyczaj jest to tymczasowe.

Działania niepożądane chemioterapii

Chemioterapia oddziałuje na zdrowe komórki, jak również komórki nowotworowe. Efekty uboczne pacjent może mieć zależy od rodzaju i ilości leku, która została podjęta. Częste działania niepożądane chemioterapii to nudności, wymioty, wypadanie włosów, owrzodzenia jamy ustnej, biegunka, niskie morfologii krwi i zmęczenie. Rzadziej, mogą wystąpić ciężkie skutki uboczne, takie jak infekcje, krwawienie i uszkodzenie serca.