Cambler

Drugie nowotwory wynikające z leczenia chemioterapią lub promieniowania

Zdjęcie człowiek oparł brodę

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mogą być narażeni na ryzyko uzyskania kolejnego raka po skutecznie leczonych w pierwszej. To ryzyko jest niskie, jednak. W jednym badaniu stwierdzono, że wysoki odsetek osób, które przeżyły raka nie rozwijają drugi nowotwory. Ryzyko jest realne, jednak i istnieją sposoby, aby zmniejszyć ryzyko.

Nawrót raka vs Second

Niektórzy ludzie mylą drugie nowotwory z nawrotami.

Nawrót jest rak, który jest taki sam lub przebudowa rozprzestrzeniać (zwany także przerzuty). Nawrót nigdy nie został wyleczony, był tam jeszcze i ponownie wystąpił. Drugi nowotwór jest zupełnie inny guz. To będzie jak w przypadku raka piersi i opracowany szpikową.

Istnieje wiele powodów, że ktoś, kto już miał raka mogą iść dalej rozwijać inny rodzaj raka. Są to: leczenie z pierwszego raka, zmiany genetyczne, czy dziedziczone lub nie, oraz narażenie na rzeczy, które mogą powodować raka, takich jak palenie tytoniu. Ocaleni nowotworów dziecięcych i osób, które zostały poddane szpiku kostnego i komórek macierzystych przeszczepów mają również zwiększone ryzyko rozwoju drugiego raka.

Historia Gary

Gary Johnson (nie jego prawdziwe imię) jest przykładem kogoś, kto miał chemioterapię i przeszczep szpiku kostnego o wcześniejszej raka, który jest teraz na ryzyko rozwoju drugiego raka. Gary, web developer Boston-obszar, z powodzeniem walczył z chorobą Hodgkina więcej niż 10 lat temu. Niedawno jego lekarz powiedział mu, że ma zespołu mielodysplastycznego (MDS), poważnej choroby krwi, które mogą rozwinąć się w białaczkę.

"Moi lekarze uważają, że chemioterapia i / lub przeszczep szpiku kostnego, które przeszedłem w chorobie Hodgkina spowodowane moją zespołu mielodysplastycznego," powiedział Gary. "Moi lekarze odkryli również, że mój siódmy chromosom w moich komórkach nowotworowych były niszczone, chorobę zwaną" skreślenie siódemki ". Choroba ta, wraz z mielodysplazji, to oznacza, że ​​moja choroba będzie postępować agresywnie. "

Nawet jeśli mielodysplazja Gary nie rozwija się białaczka, to jest poważne samo w sobie. Na szczęście, lekarze złapał chorobę wcześnie i Gary'ego zalecają, że przeszczep szpiku kostnego. Gary ponieważ znalazł dawcę szpiku kostnego, że jego lekarze wzywającą "idealne dopasowanie."

Drugi raka, jako skutek uboczny

Chemioterapia i promieniowanie pomogły wielu ludzi przetrwać raka. Zabiegi te mogą zawierać silne leki i silne dawki promieniowania. W rzadkich przypadkach, mogą one również powodować drugie nowotwory. Ponieważ coraz więcej osób przeżyć swoje nowotwory, dowiemy się więcej o długim okresie i późnych skutków choroby nowotworowej i jej leczenia.

Rozwój nowotworu w wyniku drugiego leczenia może zależeć od wielu czynników. To może zależeć od rodzaju raka i leczenie trzeba było, i, w niektórych przypadkach, w twoim wieku, kiedy byli leczeni na raka. Typowe pierwsze raki, które mogą rozwinąć się drugi nowotwory spowodowane chemioterapią, naświetlaniem lub ich kombinacji obejmują mięsaki tkanek miękkich, chorobę Hodgkina, choroby nie-Hodgkina, rak jąder, rak piersi, rak jajnika i nowotwory wieku dziecięcego.

Chemioterapia może powodować białaczkę i guz lity drugie nowotwory. Ogólnie nowotwory związane z krwią, mogą rozwijać się jako raki drugim pierwsze kilka lat po chemioterapii pierwszego końcach nowotworowych. Guzy nowotworowe mogą rozwijać jako drugie nowotwory 10 do 30 lat po zakończeniu chemioterapii.

Promieniowanie jest głównie odpowiedzialny za drugim raków w postaci guzów litych, szczególnie w kości i tkanki miękkie w traktowanym obszarze. Generalnie, guzy lite może się rozwijać jako drugie nowotwory do 20 lat po radioterapii na pierwszych stronach raka.

Pokazy nowotworowe są ważne

Ważne jest, aby pamiętać, że kiedy już miał raka, aby porozmawiać z lekarzem o tym, co typu obserwacji pokazów i wytycznych są najlepsze dla Ciebie. Mimo, że Gary nie myśleć, że istnieje możliwość, że będzie rozwijać drugi nowotwór, jego lekarz miał oko na niego, tylko w przypadku.

"I bardzo na szczęście, miał się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (który nie jest specjalistą rak), który wiedział, czego szukać," powiedział Gary. "Zawsze miał bardzo niski próg niczym niezwykłym ze mną. On zawsze zachęcał mnie do mojego onkologa, jeśli kiedykolwiek myślałeś coś było nie tak."

Gary regularnie zobaczyłem jego lekarza, a ostatnie badania krwi wykazały, że miał zarodkuje czerwonych krwinek we krwi, która dotyczyła jego lekarzem. Jest tak, ponieważ normalne erytrocyty tracą rdzeń przed wejściem do krwiobiegu. Doktor Gary zamówił biopsję szpiku kostnego w celu ustalenia, czy coś jest nie tak i odkrył zespołu mielodysplastycznego.

Wielu lekarzy zaleca regularne projekcje na całe życie i samo egzaminy dla osób z historią raka. Gary zgadza.

"Jedną z rzeczy, ludzie mogą zrobić, to być regularnie sprawdzane przez lekarzy, nawet jeśli są one od wielu lat w remisji, lub są uważane za" wyleczyć "raka", powiedział. "Nie sądzę, że kiedykolwiek można być zbyt ostrożne. Idź i się sprawdził."

Drugi nowotwór obawy

Korzyści z leczenia raka znacznie przewyższają rzeczywistą, ale małe, ryzyko zachorowania na kolejny nowotwór. Dlatego ważne jest, aby nie pozwolić obawy rozwój drugiego raka z leczenia bo przerwanie leczenia raka w początkowej.

Jeśli inny rak nie rozwija później będzie traktowana podstawie dostępnych zabiegów w tym czasie. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem na temat innych metod leczenia, aby sprawdzić, czy nie ma opcji, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na drugi nowotwór.

Na przykład, ktoś z rakiem piersi może mieć możliwość wyboru pomiędzy operacją w porównaniu z zabiegiem konserwującym piersi i promieniowania. W tym przypadku pacjent powinien zadać pytania na temat długoterminowej i późnych efektów leczenia, w porównaniu do każdej szansy na wyleczenie. Leczenie może obejmować zarówno ryzyko, ale pacjent ma opcji. Nowotwory dzieci, na przykład, mogą mieć różne opcje leczenia.

Kobiety, które miały napromieniania piersi, dzieci i młodzieży są na ryzyko rozwoju raka piersi w późniejszym życiu.

Bo przeżyli nowotworów u dzieci mają tak wiele lat przed nimi, muszą być wykształceni na znaczenie zdrowego stylu życia i regularnych i bieżące pokazy raka.

Postępy leczenia

Postępy w medycynie i badaniach naukowych są poprawa chemioterapię i radioterapię zabiegi. Oczekuje się, że te osiągnięcia i ulepszenia mogą pomóc zmniejszyć liczbę związanych z leczeniem raka drugiego, a także zwiększa ryzyko leczenia nowotworu podczas obniżania skutków ubocznych leczenia. Naukowcy przekonują się, które leki mogą powodować chemioterapii drugiego raka. Są one również odkrywanie nowych sposobów dostarczania radioterapii.

"W ciągu tych 10 lat, kiedy został" dobrze ", że byli w stanie opracować inne zabiegi (nowotworowych), które są mniej szkodliwe," powiedział Gary. "Chemioterapia jest mniej dotkliwe (dzisiaj), i rodzaj przeszczepu szpiku kostnego mam mieć będzie mniej szkodliwe dla mojego ciała."

Ponadto, naukowcy badają nowe metody leczenia raka, z których niektóre są wciąż w fazie eksperymentalnej, w nadziei na znalezienie lepszych i bezpieczniejszych metod leczenia raka. Na przykład, formy leczenia biologicznego w walce z rakiem stosując układ odpornościowy organizmu. Terapia genowa walczy z rakiem poprzez zmianę genetycznego komórek. Związki hamujące rozwój naczyń może zmniejszenie się guzów poprzez zatrzymanie nowych naczyń krwionośnych z uprawy. To zajmie czasu i doświadczenia, aby zrozumieć, co będzie ich długoterminowe lub późne skutki i czy drugie nowotwory są jednym z nich.

Zapobieganie

Chociaż nie można całkowicie kontrolować ryzyko rozwoju drugiego raka, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na jeden. Ryzyka, takich jak palenie tytoniu, styl życia, dieta i ćwiczenia mogą być łatwiejsze do opanowania niż x-ray lub typu chemioterapii. Badania wykazały, że palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu może powodować raka. Badania pokazują, że poprawa diety, ćwiczeń, i chronić siebie od ekspozycji na słońce lub zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Po leczeniu raka może również chcesz dowiedzieć się i uczestniczyć w badaniach naukowych o długim okresie i późniejsze skutki raka i jej leczenia. Zapytaj lekarza lub pielęgniarkę, aby uzyskać więcej informacji na temat tych badań.