Cambler

Co należy wiedzieć o terapii jodem radioaktywnym raka tarczycy

Radioaktywny jod terapia

Tarczycy jest tylko część ludzkiego ciała, które pochłania jod. Po po operacji raka tarczycy, może być leczenie jodem radioaktywnym (I-131). Celem tego zabiegu jest do celu i zabić wszystkie pozostałe komórki tarczycy lub komórek raka tarczycy w dowolnym miejscu ciała. Radioaktywny terapii jod stosuje się w leczeniu wolno rosnące zróżnicowanego raka tarczycy, zwany również papillary pęcherzykowy rak tarczycy. Nie jest on zwykle stosowany do leczenia rdzeniowego lub anaplastycznego raka tarczycy, które rosną szybciej i rozłożone bardziej agresywny.

Radioaktywny jod a ciąża leczenie

Radioaktywny jod może zniszczyć tarczycę w rozwijającego się płodu. Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi, jeśli może być w ciąży przed masz ten zabieg. Lekarz może zalecić czekać sześć miesięcy, rok po terapii jodem radioaktywnym przed próbą zajścia w ciążę.

Co dzieje się podczas terapii

Radioaktywny jod jest najbardziej terapia efffective jeśli masz wysoki poziom TSH we krwi, co powoduje komórki tarczycy w organizmie do podjęcia jod. Po operacji tarczycy, może otrzymać lek o nazwie Thyrogen (tyreotropiny), aby podnieść poziom TSH przed leczeniem. Stężenia TSH może być również podniesiona przez nie biorąc hormonów tarczycy po zabiegu przez kilka tygodni, ale może to spowodować uciążliwe skutki uboczne, takie jak uczucie zmęczenia i depresji.

Podczas terapii jodem radioaktywnym w raku tarczycy, jod radioaktywny można brać jako pigułka lub cieczy. To podróż przez całe ciało i jest spożywana przez wszystkich pozostałych komórek tarczycy i ich zabija. Może masz skany tarczycy po ten rodzaj promieniowania, aby pokazać, czy masz więcej raka.

Czego się spodziewać po terapii

Musisz podjąć kilka środków ostrożności, po tego typu leczeniu. Na przykład, należy trzymać się z dala od innych ludzi przez kilka dni po zażyciu jodu radioaktywnego. Być może trzeba będzie zostać w szpitalu w tym czasie. Lekarz może również sugerować, że pijesz dużo płynów. Płyny pomoże wypłukać jod radioaktywny z systemu. Lekarz może również sugerować, że spłukiwania toalety kilka razy po oddawaniu moczu. To pomaga pozbyć toalety materiałów promieniotwórczych. Większość promieniowania z I-131 jest już w około tydzień. Zapytaj swojego lekarza o inne środki ostrożności należy podjąć po zakończeniu leczenia i jak długo trzeba je brać. Musisz też wiedzieć, że wysokie dawki I-131 zabija normalnych komórek tarczycy, które sprawiają, że hormon tarczycy. Po terapii jodem radioaktywnym, trzeba będzie wziąć tabletki hormonów tarczycy w celu zastąpienia naturalnego hormonu, że organizm nie może zrobić na własną rękę.

Skutki uboczne radioaktywnym jodem

Radioaktywne leczenie jodem zwykle nie powodują natychmiastowych skutków ubocznych. Niektórzy pacjenci mogą mieć ból szyi, nudności, suchość oczu i suchość w ustach. Rzadko, ludzie mogą stać się bezpłodne. Wielu lekarzy zaleca, aby kobiety, które zostały poddane terapii radioaktywnego jodu nie powinna zajść w ciążę przez okres sześciu miesięcy do roku po leczeniu. Terapia ta może również zawierać niewielkie ryzyko białaczki w późniejszym życiu.