Cambler

Starając się oddychać: pielęgniarki wskazówki dotyczące zarządzania duszność

Duszność jest słowo techniczny trudności w oddychaniu. To jest częstym objawem u osób z rakiem płuc lub mają raka, który rozprzestrzenił się na płuca. Ludzie, którzy doświadczają duszności opisać jako trudności w oddychaniu lub duszność. Często porównać do uczucia jak są duszące lub jest głuchy. W wielu przypadkach pacjenci mogą rozwijać niepokoju lub paniki, jeśli czują, że nie może oddychać. Często ich lęk i obawy mogą duszność gorzej. Przez paniki, pacjenci mogą stać się bardziej tchu i rozpocząć cykl, który jest trudny do zatrzymania.

Duszność występuje, gdy pacjenci mają problemy ruchu powietrza do iz płuc. Pacjenci mogą również wystąpić duszność, jeśli ich płuca nie dostają wystarczająco dużo tlenu.

Oto kilka rad od Teresa Knoopa, RN, MSN, AOCN, Specjalista ds. Informacji Cancer Pielęgniarka pacjentów, o tym, jak można pracować z zespołem opieki zdrowotnej w celu leczenia ich duszności i kontrolować lęk może spowodować.

Kto dostaje duszności?

"Pacjenci z nowotworami płuc powszechnie skarżą podstawowej duszności. Więc do pacjentów, którzy mają inny rodzaj raka, takich jak rak piersi, który rozprzestrzenił się na płuca "mówi Knoop. Ale, wyjaśnia, ludzie mogą mieć duszności, jeśli którykolwiek z tych problemów zdrowotnych.

Niektóre leki przeciwnowotworowe, takie jak chirurgia, promieniowanie płuc do płuc i pewnych chemioterapii, może spowodować uszkodzenie płuc i powodować duszności. Inne terapie takie jak odprowadzanie płuc lub umieszczenie cewnika do żyły piersi może powodować pacjentów doświadcza duszności.

Jak jest duszność oceniana?

Duszność jest subiektywne, wyjaśnia Knoop. "Jak pielęgniarki, jesteśmy uzależnieni od pacjenta w celu opisania i oceniać wrażenie. Generalnie, pytamy pacjentów, aby wyjaśnić ich duszności w kategoriach" łagodne "," umiarkowane "lub" dotkliwe ".

"Duszność może zapobiec od zrobienia czegoś, czego normalnie zrobić z łatwością," mówi Knoop, Dlatego często pytają pacjentów, aby opisać, jak ich duszność wpływa na ich codzienne życie i ich jakość życia.

Aby pomóc Ci porozmawiać z lekarzem lub pielęgniarką o duszności, może pomóc śledzić, jak to wpływa na Ciebie. Prowadź dziennik, kiedy masz to, co sprawia, że ​​jest lepiej, a co sprawia, że ​​gorzej.

Jak można duszność traktowane?

Leczenie duszności zwykle skierowana w stronę leczenia choroby. "Na przykład, jeśli płyn zbiera się w płucach, ciecz może być odprowadzana potrzebne do zmniejszenia duszności. Chemioterapia lub radioterapia może kurczyć guz zmniejszyć duszność. Jeśli duszność jest spowodowana przez infekcję, może być wymagana antybiotyki, "mówi Knoop.

Lekarz może leczyć duszności z lekami. Oto kilka opcji do tego.

  • Rozszerzające oskrzela otworzyć drogi oddechowe pacjenta i zmniejszyć ich duszności.

  • Sterydy pomagają zmniejszyć wszelkie obrzęki w płucach, które mogą być przyczyną trudności w oddychaniu.

  • Leki przeciwlękowe może pomóc cykl paniki prowadzące do większej trudności z oddychaniem.

  • Leki przeciwbólowe mogą oddychanie łatwiejsze.

Lekarz może również przepisać tlen. Zapytaj swojego zespołu opieki zdrowotnej o technik oddechowych i relaksacyjnych można spróbować na własną rękę.

Co można zrobić, aby zarządzać pacjenta duszności?

"Ćwiczenia relaksacyjne, medytacja, techniki oddechowe, zachowania energii i ograniczenia aktywności mogą być pomocne w radzeniu sobie z dusznością," mówi Knoop. Techniki te mogą również kontrolować poziom lęku, ważną część leczenia duszności.

Może to również być pomocne, aby zmienić sposób usiąść lub spać. Pacjenci z duszności mogą okazać się pomocne, aby spróbować siedzi wyprostowany na krześle, pochylając się lekko, i odpoczynku swoje przedramiona na poręczach fotela lub kolanach, aby pomóc ich płuca się rozwijać. Spanie z kilkoma poduszkami lub w fotela może również pomóc.

Tutaj są dwa rodzaje ćwiczenia oddechowe do zarządzania duszności. Przed próbą tych technik zawsze porozmawiać z lekarzem lub pielęgniarką. Może być również pomocne, aby porozmawiać z dróg oddechowych lub fizjoterapeuta na wskazówki, jak zarządzać duszności.

  • Przeponowy oddech. Nazywa się także oddychanie brzuszne. Aby zrobić ten rodzaj oddechu, należy najpierw znaleźć membranę. Oto jak to zrobić: Umieść palce tuż poniżej mostka i wdech mięśnia, który porusza się membrana. Może się okazać, że warto leżeć płasko na plecach i umieść książkę na brzuchu, dzięki czemu można oglądać wzorzec oddechowy jako książka wznosi się i opada. Twoim celem jest, aby wzrost i spadek książki z każdym oddechem.

  • Ściągnęła Warga oddychania. Aby zrobić z tego typu oddychania, należy usta mocno wciśnięte razem, z wyjątkiem samego centrum. Weź normalne oddechy. Oddychać przez nos. Następnie dwa razy dłużej oddychać przez centrum ustach.