Cambler

Zapobieganiu raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów kobiet i mężczyzn łącznie. Kiedy mężczyźni i kobiety są traktowane oddzielnie, rak jelita grubego jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci w obu płci, według Europejskiego Towarzystwa Raka (ACS). (Dla mężczyzn i kobiet, rak płuca jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów, rak prostaty jest drugą najczęstszą przyczyną dla mężczyzn i rak piersi jest drugą najczęstszą przyczyną dla kobiet.)

Twoje ryzyko rozwoju raka jelita grubego wzrasta z wiekiem, ale inne czynniki stylu życia i genetyka również odgrywać rolę w zwiększaniu ryzyka.

Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta po 40 roku życia. Ryzyko wzrasta gwałtownie zaczynają w wieku około 50 i nadal rośnie z każdym mijającym dziesięcioleciu.

Ponieważ rak jelita grubego rozwija się powoli, ACS podkreśla przesiewowych dla wczesnego wykrywania przedrakowych polipów. Wczesne wykrywanie i skupia się na znalezieniu usuwania polipów w typ okrężnicy gruczolak nazwie, który jest prekursorem dla raka jelita grubego w większości przypadków. Jeżeli występują one wczesne i usunięciu nowotworu można zapobiec.

Zmniejszenie ryzyka

Naukowcy twierdzą, że dieta wydaje się mieć wpływ na ryzyko dla rozwoju raka jelita grubego. Osoby, których dieta jest bogata w tłuszcze (szczególnie tłuszcze zwierzęce) i wędlin są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Obecnie nie wiadomo, czy przy kwas foliowy lub witamina D zmniejsza ryzyko raka odbytnicy. Chociaż włókna Uważano, aby pomóc w zapobieganiu raka jelita grubego, badania wykazały sprzeczne wyniki.

Otyłość może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, a więc może palenie i nadużywanie alkoholu, zgodnie z ACS i National Cancer Institute.

Siedzący tryb życia jest związana ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego. ACS zaleca się co najmniej 30 minut, a nawet lepiej, od 45 do 60 minut aktywności fizycznej na pięć lub więcej dni w tygodniu, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Niektóre badania wykazały, że użycie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym aspiryny, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego. Nie jest to przyjęte w odniesieniu do ich wykorzystania w tym czasie ze względu na ich potencjalne efekty uboczne. Nie zacząć brać te leki, aby zapobiec raka jelita grubego bez uprzedniej konsultacji z lekarzem na temat tych leków, szczególnie dla długotrwałego stosowania.

Badania przesiewowe

ACS zaleca badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego rozpoczyna się w wieku 50 lat dla osób w średnim ryzykiem. Jeśli są na zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego (na przykład, masz w rodzinie raka jelita grubego ), porozmawiaj z lekarzem o tym, które metody przesiewowej jest właśnie dla Ciebie, kiedy należy rozpocząć badania przesiewowe i jak często trzeba go.

Tutaj jest więcej informacji na temat badań, które są dostępne:

 • Badanie kału krwi, zwane badanie krwi utajoną w kale (FOBT) lub kału immunohistochemiczne na próbę (kompetencje), wygląda na małych ilości krwi w stolcu. Badania te wykonywane są w domu, a one wymagają, aby osoba ma kilka próbek. Co najmniej jedna próbka powinna być wykonane na trzech różnych dni. Dla FOBT, badanie powinno być wykonane po dwóch dniach na diecie wolnej od mięsa, aspiryna, witaminy C i żelaza. Próbki te są następnie wysyłane do laboratorium w celu badania. Jeżeli we krwi znajduje się dodatkowe badania z kolonoskopii będą potrzebne, aby znaleźć źródło krwi. Chociaż badania te prowadzą do wczesnej diagnozie raka okrężnicy lub polipami istnieje znaczna występowania fałszywych alarmów "" (test jest dodatni, lecz nie mają polipy lub rak) oraz "fałszywie ujemne" (test jest ujemne, ale masz polipa lub raka, który nie został wykryty).

 • Na test DNA kału, można złożyć całą wypróżnienia się do laboratorium, w którym bada się go na nieprawidłowych zmian genów w komórkach jelita grubego w żadnej próbce. To jest drogie, aby zrobić badania. Bo to jest tak nowy, eksperci nie są jeszcze pewni, jak często to należy zrobić.

 • Z Sigmoidoskopia, lekarz używa cienkiej, oświetlony rurkę zwaną sigmoidoscope zajrzeć do odbytnicy i około połowy okrężnicy dla polipów. Test ten jest często niewygodne, ale nie powinno być bolesne, ACS mówi. Najnowsze badania wykazały, że dlatego, że kobiety mogą być bardziej narażone na raka jelita grubego występuje w części okrężnicy nie badanego przez sigmoidoskopii, sigmoidoskopia może nie być tak skuteczne badanie przesiewowe dla kobiet.

 • W kolonoskopii, lekarz wykorzystuje dłuższy wersji sigmoidoscope zbadania całej długości okrężnicy. Urządzenie pozwala również na lekarza, aby usunąć polipy, które mogą zostać znalezione. Te są testowane pod kątem raka. Jak sigmoidoskopii, ten test może być niewygodne. Lek ten jest dostępny, aby był spokojny i zminimalizować dyskomfort.

 • Lewatywa baru z kontrastem powietrza pozwala lekarzowi na podjęcie rentgenowskie jelita grubego, aby znaleźć polipy. W tym teście, baru częściowo wypełnia jelita i powietrze jest pompowane w celu rozszerzenia okrężnicy, ACS mówi. Ten test jest przydatny dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą mieć kolonoskopię i jest niezawodny, gdy wykonywana przez wykwalifikowanego i doświadczonego radiologa diagnostycznego lub gastroenterologa. Ale jeśli coś nienormalne jest widoczne na teście, będą potrzebne kolonoskopia.

 • Wirtualna kolonoskopia, nowa metoda badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, tworzy obrazy 3-D z okrężnicy. Tomografia komputerowa, czasami nazywana tomografię, służy do tworzenia obrazu. Chociaż badanie to nie jest inwazyjny, jak kolonoskopia, nadal wymaga oczyszczenia jelita uprzednio z lewatywy i / lub środki przeczyszczające. W przypadku wykrycia aa masa, tradycyjny kolonoskopia czy konieczna jest operacja, aby ją usunąć.

Wszystkie te badania, z wyjątkiem FOBT, FIT i testów DNA kału, wymagają, aby przejść przez proces oczyści stołek z okrężnicy i odbytnicy dzień przed badaniem. Twój lekarz daje instrukcje, jak to zrobić.

ACS mówi, że są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, jeżeli:

 • Rodzic, brat, siostra lub dziecko miało go. Ryzyko to jest tym większe, jeśli rak rozwinął przed 60 lat.

 • Masz wadę genetyczną zwaną Rodzinna polipowatość gruczolakowata lub jeden o nazwie dziedziczny rak nonpolyposis jelita grubego.

 • Miałeś raka jelita grubego.

 • Masz osobistą historię polipów jelita grubego.

 • Masz lub miał wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Crohna.

 • Masz typ 2 cukrzycy.

 • Jesteś otyły.

 • Jesteś alkoholikiem.

 • Palisz.

Wytyczne ACS dla ludzi średniego ryzyka powiedzieć, że zarówno mężczyźni jak i kobiety powinny otrzymać jedną z następujących czynności. Porozmawiaj z lekarzem o tym, które metody przesiewowej jest odpowiedni dla Ciebie.

 • Rocznie FOBT lub FIT, lub

 • Elastyczne Sigmoidoskopia co pięć lat, lub

 • Wirtualna kolonoskopia raz na pięć lat, lub

 • Podwójny kontrast baru lewatywa raz na pięć lat, lub

 • Kolonoskopia co 10 lat

 • Badanie DNA stołek (najlepszy przedział pewności)

Objawy

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, należy porozmawiać z lekarzem - mogą być spowodowane rakiem jelita grubego lub choroby nie-nowotworowych. Według ACS objawy raka jelita mogą obejmować:

 • Zmiana rytmu wypróżnień, to może być biegunka, zaparcia, lub zwężenie stołku, który trwa dłużej niż kilka dni

 • Kontynuując poczucie, że trzeba mieć wypróżnienia

 • Krwawienie z odbytnicy, ciemne stolce lub krew w stolcu

 • Skurcze lub stały ból brzucha

 • Osłabienie lub zmęczenie