Cambler

Przegląd procedury kolonoskopia

(Dolna endoskopia)

Procedura

Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia jest postępowanie diagnostyczne, które umożliwia lekarzowi bada się na całej długości jelita grubego. Kolonoskopia mogą pomagać w identyfikacji problemów z jelitem, tak jak na początku objawów raka, tkanki w stanie zapalnym, owrzodzenia i krwawienia. Kolonoskopia jest również wykorzystywane do raka jelita grubego, drugą z kolei przyczyną zgonów związanych z rakiem w USA i czwartym najczęstszym nowotworem u mężczyzn i kobiet.

Endoskop - długi elastyczny oświetlony rury (zwanej także colonoscope) jest włożony przez odbytnicę do okrężnicy. Oprócz umożliwiając wizualizację wewnętrznej okrężnicy, colonoscope pozwala lekarzowi do nawadniania, ssania, wstrzyknąć powietrze, a dostęp do jelita z narzędzi chirurgicznych. Podczas kolonoskopii, lekarz może usunąć tkanki i / lub polipy do dalszego badania i ewentualnie leczeniu wszelkich problemów, które są odkryte.

Inne związane z tym procedury, które mogą być wykorzystane do oceny problemów okrężnicy obejmują brzucha rentgenowskie, tomografia komputerowa (CT) skanowania na brzuchu, USG jamy brzusznej, baru lewatywa i sigmoidoscopy. Proszę zobaczyć te procedury uzyskania dalszych informacji.

Anatomia jelita grubego:

Ilustracja anatomii układu pokarmowego, dorosłych

Jelita grubego lub okrężnicy, cztery sekcje:

 • okrężnicy wstępującej - rozciąga się do góry po prawej stronie brzucha

 • poprzecznicy - wystaje z okrężnicy wstępującej po drugiej stronie korpusu do lewej

 • malejącej okrężnicę - wystaje z poprzecznicy dołu po lewej stronie

 • esicy - nazwany z powodu jego kształtu litery S, rozciąga się od okrężnicy zstępującej do odbytnicy

Odbytnicy dołącza do odbytu lub otwór, gdzie kwestia odpadów przechodzi z ciała.

Wytyczne dotyczące badań przesiewowych raka jelita grubego:

Rak jelita grubego wytyczne badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania z Europejskiego Stowarzyszenia Raka zaleca, początek w wieku 50 lat, zarówno mężczyźni jak i kobiety powinny wykonać jedną z harmonogramów badań poniżej:

 • coroczny test na krew utajona w kale (FOBT) lub kału immunochemicznych testów (FIT) i elastyczne sigmoidoskopia (FSIG) co pięć lat

 • FOBT co roku lub FIT

 • FSIG co pięć lat

 • kontrast dwukrotnie lewatywa baru co pięć lat

 • kolonoskopia co 10 lat

Osoby z jednego z następujących czynników ryzyka raka jelita grubego należy rozpocząć procedury kontroli w młodszym wieku i być częściej ekranowane:

 • silny historia rodziny raka jelita grubego lub polipów w pierwszego stopnia w stosunku, w rodzica lub rodzeństwa przed ukończeniem 60 roku życia lub w dwóch krewnych pierwszego stopnia w każdym wieku

 • rodzina z dziedziczną raka okrężnicy i zespołach, takich jak rodzinną gruczolakowatą polipowatością (FAP) i dziedzicznego niepolipowatego raka jelita grubego (HNPCC)

 • osobista historia raka jelita grubego lub polipów

 • indywidualna historii przewlekłej choroby zapalnej jelit

Przyczyny postępowania

Kolonoskopia mogą być stosowane do badania polipów okrężnicy, guzy, owrzodzenia, zapalenie uchyłków, (kieszonki), zwężenia (zwężenie) i ciał obcych w obrębie jelita grubego. Może on być także użyty do określenia przyczyny przewlekłego niewyjaśnione biegunki i krwawienia żołądkowo-jelitowego lub do oceny po leczeniu raka jelita grubego.

Kolonoskopia może być wskazane, gdy wyniki lewatywa baru i / lub sigmoidoskopia uzasadnić dalsze badania jelita grubego.

Mogą być też inne powody, dla lekarza polecić kolonoskopii.

Ryzyko związane z procedurą

Jak w przypadku każdej procedury inwazyjne, mogą wystąpić powikłania. Komplikacje związane z kolonoskopii obejmują, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • uporczywe krwawienie po biopsji lub usunięciu polipów

 • zapalenie otrzewnej (zapalenie błony śluzowej jamy brzusznej)

 • przedziurawienie ściany jelita (rzadkie)

 • nudności, wymioty, wzdęcia lub doodbytniczo podrażnienie spowodowane przez przygotowania jelita oczyścić i / lub procedury

 • niepożądane reakcje na uspokajającego lub leków przeciwbólowych

Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży, powinna poinformować o tym swojego lekarza.

Mogą być też inne ryzyka, w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Niektóre czynniki lub chorób może kolidować z kolonoskopii. Czynniki te obejmują, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • Korzystanie z mydlin lewatywy przed zabiegiem, które drażnią błony śluzowej błony śluzowej

 • Obecność baru z poprzednich badań stosowane do badania jelita grubego (taki jak lewatywa baru )

 • nieodpowiednie przygotowanie jelita przed zabiegiem

 • Problemy, które mogą kolidować z upływem colonoscope, takich jak zwężenia okrężnicy chirurgicznych zrostów lub chorób takich jak przewlekłe choroby zapalne

Przed zabiegiem

 • Lekarz wyjaśni procedury do ciebie i oferują możliwość zadawania pytań, które mogą mieć na temat procedury ci.

 • Zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zgody, który daje uprawnień do tego testu. Przeczytaj uważnie i formy zadawania pytań, jeśli coś nie jest jasne.

 • Zostaniesz poproszony, aby szybko na osiem godzin przed zabiegiem, zazwyczaj po północy. Możesz otrzymać dodatkowe instrukcje o specjalnej diecie dla jednego do dwóch dni przed zabiegiem.

 • Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​jest w ciąży, powinna poinformować o tym swojego lekarza.

 • Powiadom lekarza, jeśli jesteś wrażliwy lub jesteś uczulony na jakieś leki, lateks, taśmy, a środki znieczulające (miejscowych i ogólnych).

 • Powiadom lekarza o wszystkich leków (określonych i ponad-the-counter) oraz ziołowych suplementów, które są z natury.

 • Powiadom lekarza, jeśli masz historii zaburzeniami krzepnięcia lub jeśli pacjent przyjmuje żadnych antykoagulant (rozrzedzające krew), aspiryna, leki ibuprofen lub inne leki, które wpływają na krzepliwość krwi. Może być konieczne, aby zatrzymać tych leków przed zabiegiem.

 • Twój lekarz poinformuje Cię o konkretnych sposobów na przygotowanie jelit do badania. Możesz zostać poproszony o przeczyszczające, przejść lewatywę, użyj odbytu czopek przeczyszczające i / lub wypić specjalny płyn, który pomaga przygotować jelit.

 • Pacjenci z chorobami zastawek serca mogą być podawane antybiotyki przed zabiegiem.

 • Leki uspokajające i ból będą miały zapewnić relaks i senność przed zabiegiem. Będziesz potrzebował kogoś do kierowania do domu później.

 • Oparte na swojej choroby medycznej, lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Ilustracją przedstawiającą kolonoskopii, część 1

Podczas procedury

Kolonoskopia może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych lub jako część pobytu w szpitalu. Procedury mogą się różnić w zależności od choroby i lekarz praktyk jest.

Generalnie, kolonoskopia następuje ten proces:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć biżuterię lub inne przedmioty, które mogą kolidować z procedurą.

 2. Zostaniesz poproszony, aby usunąć odzież i mieć suknię na zużycie. Dla procedury, będzie nanoszone odpowiednio.

 3. Dożylnie (IV) linia może być włożona do ramienia lub dłoni. Uspokajające i / lub środki przeciwbólowe mogą być wstrzykiwane do IV.

 4. Tętno, ciśnienie krwi, częstość oddechów, a poziom tlenu będzie monitorowana w trakcie postępowania.

 5. Zostaniesz poproszony o położenie się na lewym boku z ugiętymi kolanami do klatki piersiowej.

 6. Smarowane colonoscope będzie powoli dodaje do odbytu i lekko przesunięty do odbytnicy i okrężnicy. Colonoscope i powietrze umieszczony w okrężnicy może powodować łagodnego bólu, ciśnienia i / lub skurcze, chociaż uspokajające i środki przeciwbólowe należy zmniejszyć dyskomfort.

 7. Możesz zostać poproszony, aby wziąć wolne, głębokie oddechy, gdy rura jest wkładana do zwiotczenia mięśni brzucha i zmniejszyć dyskomfort. Możesz również zostać poproszony o zmianę pozycji lekko wspomóc przejście colonoscope.

 8. Powietrze może być wstrzykiwany do jelita dla ułatwienia wizualizacji. Podczas tego procesu, powietrze wydostanie się całego urządzenia. Nie należy próbować utrzymać powietrze w. Ponadto, strumień wody może być używany do czyszczenia wyściółki okrężnicy i urządzenie ssące może być stosowany do usuwania krwi i płynie kał.

 9. Lekarz zbada dwukropek i może robić zdjęcia. Jeżeli polip jest widoczne, mogą być usunięte, biopsji lub sam aż kolejna operacja jest wykonywana.

 10. Po procedura została zakończona, colonoscope zostaną usunięte.

Po zabiegu

Po zabiegu zostaniesz przeniesiony do sali pooperacyjnej na obserwacji. Swój proces odzyskiwania będzie zmieniać się w zależności od rodzaju działania uspokajającego, który jest podany. Po ciśnienie krwi, puls i oddech są stabilne i są świadomi, zostaniesz przeniesiony do sali szpitalnej lub zwolniony do domu. Kolonoskopia jest zwykle wykonywane w warunkach ambulatoryjnych.

Możesz zostać poproszony, aby szybko na kilka godzin i unikać żywności o wysokiej zawartości błonnika dla pierwszych 24 godzin po zabiegu.

Mogą wystąpić wzdęcia (oddawanie gazów ) oraz bóle gazu po zabiegu. To jest normalne. Chodzenia i poruszania się może pomóc złagodzić dyskomfort.

Pierwszy ruch jelit po kolonoskopii może zawierać ciemny czerwony lub bordowy kolorze zakrzepy.

Alkohol należy unikać przez co najmniej 24 godzin po sedacji. Możesz być zachęcane do picia dodatkowych płynów w celu uzupełnienia wody utraconej podczas przygotowania do zabiegu.

Powiadomić o tym lekarza zgłosić dowolną z następujących czynności:

Po kolonoskopii, lekarz może zalecić dodatkowe lub alternatywne instrukcje po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Proszę skonsultować się z lekarzem z jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne, ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejskie społeczeństwo raka

Europejskie Kolegium Gastroenterologii

Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologicznej

National Cancer Institute (NCI)

Narodowy Instytut cukrzycy i chorób układu pokarmowego i nerek (NIDDK)

National Institutes of Health (NIH)

National Library of Medicine