Cambler

Przegląd raka okrężnicy

Raka jelita składa się z komórek nowotworowych występujących w okrężnicy i odbytnicy.

Jelita grubego i odbytnicy są częściami jelita grubego, który jest częścią układu pokarmowego. Ponieważ rak okrężnicy oraz rak odbytu mają wiele wspólnych cech, są niekiedy określane wspólnie jako rak jelita grubego.

Z wyjątkiem nowotworów skóry, rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym rakiem u mężczyzn i kobiet. Liczba zgonów z powodu raka jelita grubego zmniejszyła się, co przypisuje się zwiększonej przesiewowych i usunięciu polipów.

W gruczolakoraka, rodzaj nowotworu, który stanowi ponad 95 procent raków jelita grubego, wczesnych gruczolakoraka lub guzów, zaczynają jako małe polipy, które nadal się rozwijać i przekształcić się w nowotwory złośliwe.

Czynniki ryzyka

Dokładna przyczyna większości raka jelita grubego jest nieznana, ale jest kilka czynników ryzyka. Dwa, że ​​nie można kontrolować to wiek i rasa: większość ludzi, którzy mają raka jelita grubego są starsze niż 50, a Afro-ludzie mają najwyższe ryzyko. Niektóre choroby medyczne mogą zwiększać ryzyko tego nowotworu: polipy, które są łagodne przerosty na ścianie jelita grubego i odbytnicy; wrzodziejące zapalenie okrężnicy lub choroba Crohna; cukrzycę typu 2, a dziedziczne zespoły takie jak rodzinną gruczolakowatą polipowatością lub dziedzicznego niepolipowatego raka jelita grubego. Historia zdrowia robi różnicę, jak również, że ryzyko jest większe dla ludzi, którzy mieli raka jelita grubego lub polipów i ludzi z silną rodzinną historią raka jelita grubego lub polipów. Ostatni, ale nie najmniej, niektóre nawyki mogą zwiększać ryzyko. Rak jelita grubego jest często związane z dieta bogata w czerwone i przetworzone mięso. Otyłość, brak aktywności fizycznej, ciężki alkoholu i palenia wszystkim odgrywać rolę.

Procedury

Procedury diagnostyczne dla raka jelita grubego mogą być następujące:

  • Badanie palpacyjne (DRE): służby zdrowia wkłada palec w rękawiczce do odbytu, aby czuć się do niczego niezwykłego. Ten test może wykryć raka odbytnicy, ale nie jelita grubego.

  • Krew utajona w kale testu: Ten test sprawdza ukrytej krwi w stolcu.

  • Sigmoidoskopia: krótki, elastyczny, oświetlony rura, zwana sigmoidoscope jest włożony do jelita cienkiego przez odbytnicę.

  • Kolonoskopia: Ten test polega na włożeniu colonoscope, długie, elastyczne, oświetlony rurki, przez odbyt się w okrężnicy. Lekarz może zobaczyć wyściółki okrężnicy, usunąć tkankę do badania i ewentualnie leczeniu niektórych problemów, które są odkryte.

  • Baru lewatywy: płyn o nazwie baru dodaje się w odbytnicy, aby częściowo wypełnić okrężnicę. RTG brzucha pokazy zwężone obszary, blokady i inne problemy.

  • Biopsja: próbki tkanek są usuwane do badania w celu określenia, czy rak lub inne nieprawidłowe komórki są obecne.

  • Morfologia krwi: Ten test sprawdza, niedokrwistości, wynikiem krwawienia z guza.

Zapobieganie i leczenie

W przypadku raka jelita grubego jest diagnozowany, badania określa ile rak jest obecny i jeżeli został przeniesiony do innych części ciała. Nazywa się to inscenizacja i jest ważnym krokiem w kierunku planowania programu leczenia, który może obejmować operację, radioterapię lub chemioterapię.

To jest możliwe, aby zapobiec wielu raka jelita grubego poprzez przesiewanie. Znalezienie te nowotwory wcześnie jest najlepszym sposobem, aby zwiększyć szansę na skuteczne leczenie. Lekarz może wyjaśnić, jakie możliwości badań przesiewowych jest właśnie dla Ciebie.