Cambler

Podjęcie decyzji o operacji na raka jelita grubego

Lekarz może usunąć polipy za pomocą instrumentu, zwanego colonoscope, wkładany przez odbytu. To się nazywa polipektomii. Jeśli masz stopień 0 lub czasem Etap I na raka jelita grubego, lekarz może zaproponować usunięcie guza przez odbyt. W przeciwnym razie, lekarz może zalecić operację, jeśli którykolwiek z następujących sytuacji zastosowania.

  • Miałeś kolonoskopię, ale lekarz nie mógł całkowicie usunąć polipa. Wtedy konieczna jest operacja w celu usunięcia reszty polipa. To dlatego, że może on zawierać komórki nowotworowe, które mogą rozprzestrzeniać się do węzłów chłonnych. Jedynym sposobem, aby wiedzieć, czy polip jest nowotworowy jest usunięcie wszystkich jej i zbadać pod mikroskopem.

  • Miałeś polip całkowicie usunięte, a polip ma inwazyjnych komórek nowotworowych w nim. Lekarz będzie w stanie powiedzieć o tym, patrząc na polipa pod mikroskopem. Konieczna jest operacja, bo rak może się rozprzestrzenić do węzłów chłonnych. Jeśli lekarz uważa, że ​​rak nie rozprzestrzenił, może nie trzeba operacji.

  • Ty miał polip częściowo usunięty podczas kolonoskopii, i jest nowotworowy.

  • Masz etap I nowotworu jelita grubego, który znajduje się w pobliżu górnej części odbytnicy, blisko miejsca, gdzie łączy się z okrężnicy.

  • Masz etap II, III lub IV raka jelita grubego.

Jeśli masz raka odbytu, może masz chemioterapii lub radioterapii przed operacją. Pomoże to zmniejszyć guz i pozwalają chirurg go wyjąć bez usuwania mięśni zwieracza. To się nazywa oszczędność zwieracza chirurgia. Zwieracza odbytu jest okrągły mięśni, które pozwala trzymać stołki wewnątrz, dopóki nie są gotowe do wypróżnienia. Oszczędność zwieracza chirurgia będzie można wznowić normalne nawyki jelit po zabiegu. Zabiegi przed zabiegiem są nazywane neoadiuwantowej terapii.

Jeśli potrzebujesz innego leczenia po operacji, to się nazywa leczenie uzupełniające. Być może trzeba chemioterapii lub radioterapii. Można mieć obu. Celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się raka i zwiększyć swoje szanse na przeżycie. Te inne zabiegi, choć nie są   substytuty usunięcie guza z operacją.