Cambler

Przegląd rak skóry

Raka skóry jest chorobą, w której złośliwe rakowe, lub komórki formują się w tkankach skóry.

Leżak i wygrzewanie się na słońcu może sprawić, że skóra wygląda świetnie jesteśmy, ale te działania zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry. Przebywanie na słońcu, odzież ochronna i krem ​​do opalania są najlepsze metody zapobiegania rakowi skóry.

Trzy rodzaje raka skóry

Istnieją trzy główne typy raka skóry: rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy, rak komórek oraz czerniaka złośliwego.

Rak komórek podstawnych kont dla około 80 procent wszystkich nowotworów skóry. Ten nowotwór bardzo leczyć zaczyna w naskórku (górną warstwę skóry) i rośnie bardzo powoli. Rak podstawnokomórkowy pojawia się zazwyczaj jako małe, błyszczące guz lub guzek na skórze. Dotyczy to przede wszystkim te obszary narażone na słońce, np. głowy, szyi, rąk i twarzy. To powszechnie występuje u osób z jasnymi oczami, włosami i cerą.

Rachunki raka płaskonabłonkowego do około 20 procent wszystkich przypadków. Chociaż bardziej agresywne niż rak podstawnokomórkowy, rak ten jest bardzo leczyć. Rak płaskonabłonkowy może pojawić się jako guzki lub czerwonych łuszczących się plam na skórze. Można je znaleźć na powierzchni, uszu, warg i jamy ustnej. Ale może rozprzestrzeniać się do innych części ciała. Ten typ raka skóry jest zwykle w jasną karnacją ludzi.

Stanowi czerniak złośliwy dla niewielkiego odsetka wszystkich nowotworów skóry, ale to powoduje najwięcej zgonów na raka skóry. Nowotwór czerniak rozpoczyna się melanocytów, które są komórki produkujące pigment w skórze. Złośliwe czerniaki zwykle zaczynają jako mol, które następnie zamienia rakowe. Ten nowotwór może się szybko rozprzestrzeniać. Dotyczy to ludzi z wszystkich rodzajów skóry, ale najczęściej pojawia się na jasną karnacją mężczyzn i kobiet.

Zapobieganie

Aby uniknąć raka skóry, ważne jest, aby zbadać swoją skórę w sposób regularny. Zapoznać się z moli i innych chorób skóry, aby lepiej zidentyfikować zmiany. Znalezienia podejrzanych moli lub raka skóry wcześnie jest kluczem do leczenia raka skóry skutecznie. Skóra własny egzamin jest zazwyczaj pierwszym krokiem w wykrywaniu raka skóry.

Niektóre moli są na większe ryzyko zmiany na czerniaka złośliwego. Mola, które są obecne w chwili urodzenia i nietypowych moli mają większą szansę stać się złośliwe. Dostrzegając zmiany moli jest kluczowy w wykrywaniu czerniaka złośliwego w jego najwcześniejszym stadium. Czerniaki różnią się znacznie pod względem wyglądu. Zawsze skonsultuj się z lekarzem diagnozy.

Rak skóry jest bardziej powszechne w jasną karnacją ludzi - szczególnie tych z blond lub rudych włosach, którzy mają jasne oczy. Rak skóry jest rzadko u dzieci. Jednak nikt nie jest bezpieczny na raka skóry. Inne czynniki ryzyka to: czerniaka w rodzinie, ilość czasu spędzonego na słońcu bez ochrony, wczesnych oparzenia słoneczne w dzieciństwie, wiele piegów, wielu zwykłych moli (ponad 50), i dysplastyczne (nietypowe łagodne moli, które mogą przypominają czerniaka).

Leczenie

Istnieje kilka rodzajów zabiegów na raka skóry, w tym chirurgii, chirurgii laserowej, radioterapii, immunoterapii i chemioterapii. Immunoterapia jest złożony rodzaj leczenia obejmujących różne podejścia do wzmocnienia systemu odpornościowego organizmu, co pomaga to spowolnić wzrost nowotworu.

Można zapobiec raka skóry, wykonując następujące kroki:

  • Nosić odzież ochronną, w tym kapeluszu z cztery-calowy brzegi i okulary.

  • Zastosuj krem ​​do opalania całego ciała i uniknąć południowego słońca od 10 rano do 4 po południu

  • Regularnie stosować szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej z SPF 15 lub wyższy, nawet w pochmurne dni.