Cambler

Zrozumienie gleason wynik i swoją klasę z rakiem prostaty

Rak prostaty działa inaczej w każdym człowieku. Klasa jest słowo lekarze użyć, aby opisać, w jaki sposób komórki rakowe wyglądają pod mikroskopem. Patolog, który spojrzał na komórkach uzyskanych z biopsji określa stopień twojego nowotworu. Najczęstszym system klasyfikacji guzów prostaty jest skala Gleasona.

Co oznacza twoje Gleason score

Lekarze opisują stopień raka prostaty za pomocą skali Gleason. System ten wykorzystuje numery powiedzieć lekarzowi, jak różne wygląda z biopsji tkanki prawidłowej tkanki gruczołu krokowego. Patolog przypisuje numer do dwóch najbardziej popularnych wzorów komórek nowotworowych z biopsji. Dwie liczby są oparte na jak wyglądają komórki nowotworowe i jak są one rozmieszczone. Te dwie wartości są sumowane w celu wytworzenia Gleason. Ten wynik pomaga postać lekarza, jak agresywny nowotwór może być. Nie pokazuje, jak daleko rozprzestrzenił się już raka.

Gleason wyniki w zakresie od 2 do 10. Tkanka nowotworowa, która wygląda podobnie do normalnej prostaty otrzymuje niskiej jakości. Bardzo nieprawidłowe tkanki otrzymuje wyższą ocenę. Raka prostaty o niskich klasach są mniej prawdopodobne, aby rozprzestrzeniać się do innych organów niż te, o wysokich klasach. Nowotwory o wyższym stopniu są uważane za bardziej agresywny. Oto, w jaki sposób zdobywa się załamać.

  • Nowotwory niskiej wynik są te z wynikiem Gleason 2, 3 i 4. Wynik 2 jest najniższy można dostać.

  • Nowotwory pośredniego wyniku są te z wynikiem Gleason z 5, 6 lub 7.

  • Nowotwory o wysokiej wynik to te z wynikiem Gleason z 8, 9, i 10. Nowotwory z wysokim wynikiem są agresywne nowotwory, które są często trudne do wyleczenia.

Zwrócić się do lekarza w celu wyjaśnienia stopień swojego raka, bo to będzie ważne, gdy jesteś podejmowaniu decyzji o leczeniu.