Cambler

Rak prostaty: zakres możliwości leczenia

Jeśli Twój lekarz powiedział Ci, że masz raka prostaty, może wkrótce stanąć przed trudnym wyborem opcji leczenia.

"Jedną z najważniejszych kwestii w tej chwili w raku prostaty jest, że wszyscy ci ludzie mają duży podjąć decyzję po oni zdiagnozowana", mówi David L. Perlow, MD, urolog w Atlancie, który wykonuje głównie "ziarno" zabiegi promieniowania. "Szczerze mówiąc, wielu pacjentów I są rozdarte decyzji."

I mężczyźni często uważają, że specjaliści wykonujący jeden zabieg zazwyczaj opowiadają, że leczenie w stosunku do innych. Ankieta urologów i onkologów opublikowanych w czasopiśmie Europejskiego Stowarzyszenia Medycznego (JAMA) stwierdził, że choć urologów i onkologów promieniowania zgodzić na różnych kwestiach dotyczących wykrywania i leczenia raka prostaty, zazwyczaj zaleca terapię, które oferują.

Jak na ironię, prawie wszyscy specjaliści mogą mieć rację w wielu przypadkach, w zależności od badania, który powiedział, że nie ma jednoznacznych dowodów, obecnie popiera żadnego konkretnego leczenia nad drugim.

Więc w jaki sposób można wiedzieć, jakie leczenie jest dla Ciebie najlepszy?

Zanim wybierzesz leczenie

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, według Europejskiego Towarzystwa Raka (ACS), to zwrócić się do opieki zdrowotnej dostawcy wiele pytań dotyczących stopnia (etap) i klasy (agresywności) swojego raka. Dziedzinie medycyny ma literę i system numeracji dla różnych etapów i zakresu raka prostaty, identyfikując wszystko z jednego plamę na out-of-kontroli rozprzestrzeniania.

Zapytaj o szansach leczenia to skutecznie, co się stanie, jeśli jest nieleczona, a co będzie możliwe skutki uboczne każdej operacji lub innych zabiegów.

Następnie ACS zaleca rozważyć inne czynniki, takie jak wiek, jaki styl życia chcesz mieć, czy można żyć z potencjalnym moczu lub bezpłodność i jakie szanse jesteś gotów podjąć komfortowo. Na przykład, niektórzy starsi ludzie nie mają wyboru do leczenia na wszystko z powodu niebezpieczeństwa pracy i zagadnień żywotność. Innych ludzi z raka stercza (rak w jednym miejscu), może nie czuć potrzebują operacji w ogóle.

"Niestety, mimo, że są coraz dużo bardziej biegły w diagnozowaniu raka prostaty, ale nie są bardzo dobre na odróżnienie nowotworów, które wymagają aktywnego leczenia od tych, które mogą być następnie bez leczenia," mówi George L. Wright, Jr, dr., dyrektor naukowy Virginia Prostate Center.

Zabiegi

Dwa podstawowe sposoby leczenia wczesnego stadium raka prostaty jest prostatektomia, w którym prostaty oraz w niektórych przypadkach tkanek, które go otaczają są usuwane, i radioterapii, w których promieniowanie jest belkami do gruczołu krokowego lub włożona z "nasion" pellet (zwany brachyterapia) w celu zabicia komórek rakowych.

Badanie JAMA i okazało się, że urolodzy zgadzają się, że promieniowanie onkolodzy prostatektomii, radioterapii i brachyterapii są wszystkie skuteczne metody leczenia raka stercza u mężczyzn oczekuje się żyć co najmniej 10 lat więcej.

Inne zabiegi obejmują terapii hormonalnej, chemioterapii i leczenia odroczonego (wyczekiwania). Często jest to rozsądny wybór dla starszych mężczyzn z innych problemów medycznych i wczesnym stadium choroby. Baczna oznacza ściśle monitorować chorobę, ale rozpoczęciem leczenia, dopóki nie pojawią się objawy.

Następujące informacje na temat zabiegów pochodzi z Narodowego Comprehensive Cancer Network (NCCN), która zgromadziła ekspertów z wielu wiodących ośrodków onkologicznych narodu do opracowania wytycznych leczenia raka za pracowników opieki raka.

"Rak uważają specjaliści wytyczne leczenia NCCN jak określającej standardowe leczenie", mówi Louis M. Weiner, MD, onkolog Filadelfia.

Radykalnej prostatektomii

To działanie powoduje usunięcie całego gruczołu krokowego i niektóre tkanki wokół niego i jest używany najczęściej, gdy rak jest uważana nie rozłożone obok prostaty.

Prostatectomies konwencjonalne wymaga nacięcia w pobliżu odbytnicy lub w jamie brzusznej i może prowadzić do nietrzymania moczu (niezdolność do kontrolowania pęcherza) i impotencja (niemożność się penisa, ponieważ nerwy zostały wycięte podczas operacji). Normalna kontrola pęcherza zwykle powraca w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po radykalnej prostatektomii, ale nadal występuje w niektórych mężczyzn. Impotencja może być tak wysokie jak 65 do 90 procent, lecz jest od 25 do 30 procent, gdy operacja nie usuwa nerwów po obu stronach prostaty. Wiele czynników wpływa na ryzyko impotencji, w tym życia człowieka i jego zdolność do uzyskania erekcji przed operacją.

Nowsze "dziurka od klucza" lub laparoskopowa, prostatektomii wykorzystuje cienką, oświetlony rurki z kamerą na końcu i kilka innych długich, cienkich instrumentów. Są wkładane przez kilka mniejszych nacięć brzucha usunięcie prostaty. Mężczyźni zazwyczaj odzyskać szybciej niż oni od standardowych prostatektomii, choć nie jest jeszcze jasne, jak takie podejście porównuje, dotyczących wyników długoterminowych.

Jeszcze nowsza technika wspomaganego robota prostatektomii laparoskopowej. W tym podejściu, chirurg siedzi w centrali i właśnie manewrów długich, cienkich narzędzi chirurgicznych z robota kontrolowanych ramionami. Ponownie, odzysk chirurgiczna wydaje się być krótsza, choć nie ma wyników porównujących długookresowych wyniki ze starszymi i bardziej uznanych metod leczenia.

Radioterapia

Promieni o wysokiej energii (np. promieni X) oraz cząstki (takie jak elektrony i protony) stosuje się do zabijania komórek nowotworowych. To leczenie jest często stosowane do leczenia raka prostaty, który jest nadal ograniczona do gruczołu krokowego lub rozprzestrzeniają się w pobliżu tkanki. Jeśli choroba jest bardziej zaawansowanym, promieniowanie może być stosowany w celu zmniejszenia wielkości guza.

Dwa główne typy radioterapii i brachyterapii (promieniowanie wewnętrzne). Promieniowanie zewnętrzne skupia wiązkę z zewnątrz korpusu, na określonych miejscach. Niewielki odsetek mężczyzn doświadcza stałego moczu, a 40 do 60 procent pacjentów ma jakąś niemoc później.

Brachyterapia używa igieł do wstawienia radioaktywnych granulki o wielkości ziarenka ryżu w prostacie. Promieniowanie gaśnie po kilku tygodni lub miesięcy, i pastylki mogą zapewniać bezpieczne pozostają w prostacie. Terapia ta jest coraz bardziej popularne. Lekarze, którzy wspierają ten zabieg powiedzieć, że ma dużo niższe stawki moczu i impotencja. Krytycy tej metody twierdzą, że nie ma wystarczającej badania zostały przeprowadzone w celu potwierdzenia jego skuteczności.

Hormonalna terapia

Obróbka ta jest często stosowana na ludzi, których ma się raka prostaty lub poza nawrót po leczeniu. Jego celem jest zmniejszenie poziomu androgenów (męskich hormonów), takich jak testosteron, który powoduje komórek raka prostaty do wzrostu.

Skutki uboczne tej terapii obejmują zmniejszenie lub brak popędu płciowego, impotencja i uderzenia gorąca. Niektórzy mężczyźni mają również tkliwość piersi i wzrost tkanki piersi. Aby w znacznym stopniu obniżają poziom androgenu, niektórzy lekarze zalecają wycięcie jądra, co jest usunięcie jądra. Skutki uboczne są podobne do innych rodzajów terapii hormonalnej.

Chemoterapia

Jest to opcja dla ludzi, których nowotwór rozprzestrzenił się poza gruczoł krokowy i dla których terapia hormonalna nie powiodło się. Chemioterapia nie zniszczyć wszystkie komórki nowotworowe, ale może spowolnić wzrost nowotworu i zmniejszyć ból. Jednym efektem ubocznym tego procesu jest to, że może to zmniejszyć liczbę komórek krwi, co prowadzi do zwiększenia szansy zakażenia lub krwawienie.

Terapia odroczony (Baczna)

Najlepszą strategią dla niektórych ludzi jest po prostu "zegarek i czekać," z uważnej obserwacji, ale bez natychmiastowego leczenia. Podejście to może być zalecane, jeśli nowotwór prostaty nie powoduje żadnych objawów, szczególnie gdy jest bardzo mały i ograniczony do jednego obszaru krokowego i oczekuje się powoli wzrasta. Ponadto, jeśli człowiek jest w podeszłym wieku, słaby lub ma poważne problemy zdrowotne, w tym leczenie może być opcja. Niektórzy mężczyźni mogą zdecydować, że skutki uboczne bardziej agresywnych metod leczenia przewyższają korzyści z operacji.