Cambler

Przesiewowych raka prostaty i PSA

Jeśli można znaleźć test przesiewowy w stanie wykryć potencjalnie śmiertelnego raka, to być okrzyknięty ratownik i szeroko polecane, czy nie? Niekoniecznie. Fakt, że specyficzny antygen gruczołu krokowego (PSA) badanie krwi wykrywa raka prostaty we wczesnym stadium jest bezsporne. Ale czy powinien on być stosowany jako rutynowego narzędzia przesiewowego jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień zdrowia ludzi dzisiaj.

Gruczoł krokowy wielkości orzecha zlokalizowany pod pęcherzem i obok odbytu. Zapewnia o jedną trzecią płynu, który napędza plemniki przez cewkę moczową i z penisa podczas seksu. Według Europejskiego Stowarzyszenia Raka, ponad 192.000 ludzi w Europie zdiagnozowano raka prostaty każdego roku. To sprawia, że drugim najczęstszym nowotworem u mężczyzn (po raku skóry ). Około 27.000 ludzi umiera co roku na choroby, raka prostaty, który plasuje się na drugim miejscu po raku płuc w europejskich zgonów z powodu nowotworów wśród mężczyzn.

PSA jest białko wytworzono w komórkach raka prostaty. PSA pomiaru poziomu PSA we krwi.

Pokaz PSA zrewolucjonizował sposób lekarze diagnozowania raka prostaty w ciągu ostatnich dwóch dekad. PSA może znaleźć raka prostaty wcześniej niż egzamin odbytnicę, innego głównego testu dla choroby. Ze względu na popularność testu PSA, liczba ludzi, u których zdiagnozowano raka prostaty wspinał się dramatycznie, ale eksperci nie zgadzają się, czy jest to korzystne.

Oto przegląd kontrowersji. Rak prostaty zwykle rośnie powoli i najczęściej dotyka osoby starsze. Oznacza to, że wykrywa się na początku nie musi prowadzić do dłuższego życia. Wielu ludzi zginie lat później z innych przyczyn, często nawet nie zdając sobie sprawę, że nigdy nie miał raka prostaty. Fakt ten może sprawić, że trudno wybrać leczenie, które mogą mieć skutki uboczne, które obejmują impotencję, nietrzymanie moczu, lub obu. Problemem jest to, że nie istnieje niezawodny sposób, aby wiedzieć, czy człowiek będzie cierpieć z powodu raka prostaty, czy też nie.

Jak lekarze używać PSA, by znaleźć raka prostaty

Lekarz może rozważyć poziom PSA, jak poziomy zmiany w czasie, a swój wiek w podejmowaniu decyzji, czy zalecić biopsję. Biopsja to usunięcie małej ilości tkanki prostaty. Jeśli testy na raka biopsji dodatni, tkanki są ocenie w celu określenia stopnia zaawansowania raka jest, jakie jest prawdopodobieństwo, aby szerzyć i jakie leczenie jest najlepsze. Mimo, że badania te dostarczają wiele informacji, Niedostępne dziś może zapewnić ostateczne odpowiedzi na ile prawdopodobne jest, że zwłaszcza rak rozprzestrzeni się konkretnej osoby.

Do wykorzystania jako narzędzie do badań przesiewowych, badanie PSA ma wady. Pierwszy test nie zawsze jest dokładne. Nie udaje się znaleźć na raka prostaty w niektórych mężczyzn, którzy mają choroby. Ponadto nie wszystkie nowotwory prostaty PSA powoduje zwiększenie. Po trzecie, wyższe niż średnie wyniki zwykle powodować kolejne badania i próbki z biopsji. Ale wiele z wyników okazuje się nie być rak. Najczęściej, wysoki poziom PSA jest z powodu chorób nienowotworowych, które są powszechne w starszych mężczyzn. Choroby te obejmują Łagodny przerost prostaty (BPH) i gruczołu krokowego, zapalenie prostaty. Nawet w przypadku wykrycia raka, często nie jest jasne, czy to wymaga natychmiastowego leczenia. Ale wiedząc, że ma raka i nie traktowanie wywołuje lęk u większości mężczyzn. Z powodu tych różnych wyników, test nie oznacza dobrej kondycji, jeśli jest ujemna i często mogą budzić obawy, czy to pozytywne.

Co mówią eksperci o badania PSA

"Ja siedziałem w konferencji specjalistów nowotworowych, gdzie został gorącej debaty, a potem ankieta została podjęta, kto chciałby się kontroli, a pokój był podzielony," mówi Harmon Eyre, MD, dyrektor ds. medycznych przeszłości dla Europejskie Stowarzyszenie Raka (ACS).

Większość organizacji naukowych i medycznych, takich jak US Preventive Services Task Force, Europejskiego Kolegium Lekarzy, National Cancer Institute, Centrum Kontroli i Prewencji, Europejskiego Stowarzyszenia Lekarzy Chorób, rodzinne i Europejskiego Kolegium Medycyny Prewencyjnej nie polecam rutynowe badania dla wszystkich ludzi.

Jednak, Europejskie Stowarzyszenie rozpoczynające urologiczny zaleca badania przesiewowe w wieku 40 lat dla mężczyzn, którzy są dobrze poinformowani o ryzyku i korzyściach badań i którzy mają co najmniej długość życia 10 lat. Krajowa Sieć Onkologii (NCCN) zaleca badania przesiewowe oferowane zaczynają w wieku 40 lat dla mężczyzn, którzy mają co najmniej długość życia 10 lat. ACS nie zaleca badania przesiewowe, ale zaleca lekarze oferują testy PSA po omówieniu wad i zalet z mężczyzn, zaczyna w wieku 50 lat dla osób w średnim ryzykiem, a począwszy od 45 roku życia do Europy afrykańskich kobiet i osób z silną historią rodziny.

William Catalona, ​​MD, profesor urologii, który był pionierem badań PSA, uważa rutynowo przesiewowe powinno się rozpocząć w wieku 50 lat i być oferowane do mężczyzn w wieku 30 lat i starszych, którzy mają bardzo silne rodziny historii choroby.

"Rak prostaty jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów u mężczyzn. A jednym z głównych problemów jest wykrywanie go za późno. Wolałbym zrobić kilka bardziej niepotrzebne biopsje, aby ratować życie," mówi.

Steven Woolf, MD, MPH, profesor praktyki rodzinnym i nauka doradca amerykańskiego zapobiegawcze Services Task Force, nie zgadza się.

"Jeśli leczenie ratuje ludzkie życie, to uzasadnione. Ale co, jeśli pacjent nie będzie cierpiał żadnych problemów zdrowotnych, a kończy się z trwałych powikłań, które wpływają na jego funkcje seksualne i moczu?"

Zwolennicy regularnych badań PSA pamiętać, że śmiertelność z powodu raka prostaty zmniejsza się. Ci przed nim powiedzieć, nie ma niezbitych dowodów na to przypisać przesiewowych PSA.

Aby dowiedzieć się, czy badania przesiewowe ratuje życie, prostaty, płuc, jelita grubego i raka jajnika Screening Trial został ustanowiony. Wyniki, opublikowane w 2009 roku, okazało się, że roczny przesiewanie z PSA i DRE wykryte więcej nowotwory prostaty, ale nie obniżyć umieralność na raka prostaty. Podobne badanie przesiewowe europejskiego stwierdzono, że zmniejszają ryzyko śmierci nieznacznie, ale około 1400 mężczyzn musiałyby być wyświetlony (i 48 pacjentów), w celu uniknięcia śmierci jednej z rakiem prostaty.

Jak zdecydować, czy należy uzyskać test PSA

Jeśli podejmowaniu decyzji, czy mają badania przesiewowe PSA, ważą swoje uczucia na temat konieczności test z tego, jak się czujesz na temat możliwych skutków leczenia. Nie należy zapominać, że badania przesiewowe PSA odbywa się znaleźć na raka prostaty przed objawy rozwijają. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, należy skonsultować się z lekarzem:

  • Zmiana w regularny wzór oddawania moczu

  • krew w moczu

  • impotencja

  • ból w miednicy, kręgosłupa, biodra lub żebra

Objawy te mogą występować także z chorób nienowotworowych i powinny być kontrolowane przez lekarza.

Również zważyć czynniki ryzyka, aby zdecydować, czy mają pokaz PSA. To są czynniki ryzyka raka prostaty:

  • Wiek. Tempo raka prostaty wzrasta u starszych mężczyzn. Należy pamiętać jednak, że nie oznacza to, młodzi ludzie są odporni. W rzeczywistości, rak może być agresywna w młodych mężczyzn.

  • Wyścig. Mężczyzn wszystkich ras muszą obawiać się o raka prostaty, ale ludzie afrykańskie mają wyższe stawki. I Azji ludzie mają niższe niż średnie ryzyko.

  • Historia rodziny. Rak prostaty ma tendencję do uruchomienia w rodzinach. Ojców, synów i braci chorych mają dwukrotnie wyższe ryzyko bez mężczyzn dotkniętych krewnych. Mężczyźni z 3 dotkniętych krewnych obliczu ryzyka prawie 11 razy większy niż średnia. Mężczyzn, których kobieta krewni mają wysoką częstość występowania raka piersi może mieć wyższą niż średnia ryzyko rozwoju choroby.

Jak uzyskać najlepsze wyniki, jeśli masz PSA

Większość testów PSA pomiaru całkowitego PSA, która to kwota, która wiąże się z białkami krwi. W marcu 1998 r., US Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła bezpłatne badanie PSA. To daje stosunek PSA wolne pływające we krwi do tego, co jest związane z białkami. Porównując wyniki z testów 2 pomaga lekarze wykluczyć raka u mężczyzn, których PSA jest lekko podwyższone z innych przyczyn.

Jeśli masz borderline PSA (pomiędzy 4 i 10), należy poprosić lekarza o tym teście. Badania wykonywane jest również na innych sposobów, aby bardziej dokładne badanie PSA i znaleźć inne rodzaje markerów we krwi, które mogą być użyte.

Aby zwiększyć dokładność testu PSA, wielu lekarzy zaleca, aby ludzie powstrzymują się od seksu na 2 dni przed testem. Ponadto należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z tych leków, ponieważ mogą one mieć wpływ na wyniki badań.

  • Proscar lub Propecia (finasteryd)

  • Avodart (dutasteride)

  • Saw Palmetto, zioło wykorzystywane przez niektórych mężczyzn w leczeniu łagodnego powiększenia prostaty

W przypadku braku porozumienia w sprawie wytycznych powszechnych przesiewowych, człowiek powinien ważyć swoje osobiste poglądy i omówić je z jego lekarzem.