Cambler

Procedura prostatektomia radykalna

(Prostatektomii radykalnej prostatektomii, Radical prostatektomii załonowej, nadłonowego Radykalnej prostatektomii Radical krocza prostatektomii oszczędzania nerwów prostatektomii RP, RPP, RSP)

Przegląd procedury

Co to jest prostatektomii?

Stercza jest procedurą chirurgiczną do częściowego lub całkowitego usunięcia prostaty. Może to być wykonywane w celu leczenia nowotworu prostaty lub łagodnego rozrostu prostaty (BPH).

Wspólne podejście chirurgiczne do prostatektomii obejmuje dokonywania nacięcie chirurgiczne i usunięcie gruczołu krokowego (lub jego część). To może być wykonane z jednym z dwóch sposobów, albo załonową nadłonowego nacięcia (dolnej części brzucha) albo nacięcie krocza (przez skórę pomiędzy moszny i odbytnicy).

Przed o prostatektomii, często trzeba mieć biopsji gruczołu krokowego. Proszę zobaczyć tę procedurę, aby uzyskać dodatkowe informacje.

Czym jest prostata?

Ilustracja anatomicznej męskiego układu rozrodczego

Prostata jest wielkości orzecha włoskiego i otacza szyjkę pęcherza i cewki moczowej mężczyzny-rurki, która odprowadza mocz z pęcherza moczowego. To częściowo mięśni i częściowo gruczołowe, ze przewody otwierania do części gruczołu cewki moczowej. To składa się z trzech płatów, w płacie środkowym z jednego płata na każdej stronie.

W ramach męskiego układu rozrodczego, podstawową funkcją prostaty jest wydzielanie płynu lekko zasadowy, który tworzy część płynu nasiennego (semen), płyn, który przenosi plemniki. Podczas męskiej kulminacyjnego (orgazm) mięśniowe gruczoły prostaty napędzania pomocą płynu prostaty w dodatku do spermy wytworzono w jądrach, do cewki moczowej. Nasienie następnie przechodzi przez penisa podczas wytrysku.

Naukowcy nie wiedzą wszystkie funkcje prostaty. Jednakże, prostata odgrywa ważną rolę zarówno w funkcji seksualnych i nietrzymanie. To jest wspólne dla prostata stać powiększenie wraz z wiekiem człowieka, i to jest również prawdopodobne, dla człowieka, aby spotkać jakiś rodzaj problemu prostaty w jego życiu.

Wiele wspólnych problemów, które nie wymagają radykalnej prostatektomii są związane z gruczołu krokowego. Te problemy mogą wystąpić u mężczyzn w każdym wieku, a to:

 • Łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH). To rozszerzenie związane z wiekiem prostaty, który nie stanowi złośliwy. BPH jest najczęstszym problemem prostaty niezłośliwych zmian, występujących w większości mężczyzn do czasu ich przybycia na 60s. Objawy są powolne, przerywane lub słaby strumień moczu; pilny z wyciekiem lub dryblingu oraz częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy. Chociaż nie jest rakiem, objawy BPH są często zbliżone do raka prostaty.

 • Prostatism. Wiąże zmniejszył siłę moczu z powodu przeszkody przepływu przez gruczoł prostaty. Najczęstszą przyczyną prostatism jest BPH.

 • Zapalenie gruczołu krokowego. Zapalenie prostaty jest zapalenie lub zakażenie gruczołu krokowego charakteryzuje się dyskomfort, ból, częste lub rzadkie oddawanie moczu, i czasami gorączka.

 • Prostatalgia. Ten obejmuje ból gruczołu krokowego, zwany również prostatodynia. To jest często objawem zapalenia gruczołu krokowego.

Rak prostaty jest częstym i poważnym problemem zdrowotnym. Według Europejskiego Towarzystwa Raka (ACS), rak prostaty jest najczęstszą postacią raka u mężczyzn w wieku powyżej 50 roku życia, a trzecią najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka.

Istnieją różne sposoby, aby osiągnąć cel, jakim jest usunięcie gruczołu krokowego, gdy pojawia się rak. Metody wykonywania prostatektomii obejmują:

 • Chirurgiczne usunięcie zawiera radykalnej prostatektomii (RP), albo z załonową lub krocza podejścia. Radykalnej prostatektomii jest usunięcie całego gruczołu krokowego. Nerve sparing chirurgiczne usunięcie jest ważne, aby zachować jak najwięcej funkcji, jak to możliwe.

 • Przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego lub TURP, co wiąże się również usunięcie części gruczołu krokowego, jest podejście wykonywane przez penisa za pomocą endoskopu (małe, elastyczne rurki z światła i obiektywu na końcu). Procedura ta nie leczy raka prostaty, ale może usunąć przeszkodę, gdy lekarze plan ostatecznego leczenia.

 • Chirurgia laparoskopowa, wykonywana ręcznie lub za pomocą automatu, jest inna metoda usunięcia gruczołu krokowego.

Czy istnieją różne rodzaje radykalnej prostatektomii?

Istnieje kilka metod radykalnej prostatektomii:

 • Radykalnej prostatektomii z załonową podejścia (ponad spojeniem łonowym). To jest najbardziej wspólne podejście chirurgiczne stosowane przez urologów (lekarzy, którzy specjalizują się w chorobach i chirurgii dróg moczowych). Jeśli jest powód, aby sądzić, nowotworowo do węzłów chłonnych, lekarz będzie usunąć węzłów chłonnych wokół prostaty w dodatku do gruczołu krokowego. Rak rozprzestrzenił się poza gruczoł krokowy, jeśli jest się w węzłach chłonnych. Jeśli tak jest, to operacja może zostać przerwane, ponieważ nie będzie w leczeniu nowotworu odpowiednio. W tej sytuacji może być stosowane dodatkowe obróbki.

 • Podejście prostatektomii nerwu oszczędnie. Jeśli nowotwór splątane z nerwów, może nie być możliwe utrzymanie funkcji nerwów lub struktury. Czasami nerwów należy wyciąć w celu usunięcia tkanki nowotworowej. Jeśli oba boki nerwów zostają przecięte lub w usunięto człowieka będzie w stanie erekcję. To nie poprawi się w czasie (choć są interwencje, które mogą przywrócić erekcji).
  Jeśli tylko jedna strona wiązki nerwów lub cięcia usunięto człowiek może mieć mniej erekcji, ale może mieć pewną funkcję lewej. Jeśli pakiet nie jest zakłócony nerwów podczas zabiegu, funkcja może pozostać normalny. Jednak, czasami trwa miesiące po operacji, aby wiedzieć, czy nastąpi zwrot pełnej kwoty. To dlatego, że nerwy są przetwarzane podczas operacji i nie może prawidłowo funkcjonować przez jakiś czas po zabiegu.

 • Laparoskopowej radykalnej prostatektomii. Chirurg robi kilka małych kawałków i długie, cienkie narzędzia są umieszczone wewnątrz nacięć. Chirurg umieszcza cienkiej rurki z kamerą (laparoskopu) wewnątrz jednego z kawałków i instrumentów przez innych. To pomaga chirurg zobaczyć wewnątrz w trakcie postępowania.

 • Robotic-assisted laparoscopic prostatektomii. Czasami operacja laparoskopowa odbywa się za pomocą systemu robota. Chirurg przemieszcza ramię robota, siedząc przy monitorze komputera przy stole operacyjnym. Ta procedura wymaga specjalistycznego sprzętu i szkolenia. Nie każdy może zrobić robota szpital chirurgii.

 • Radykalnej prostatektomii z krocza podejścia. Krocza Radykalna prostatektomia jest stosowany rzadziej niż załonową podejścia. Wynika to z faktu, że nerwy nie może być zwolnione tak łatwo, węzły chłonne nie mogą być usunięte przy użyciu tej techniki chirurgicznej. Jednak ta procedura zajmuje mniej czasu i może być rozwiązaniem, jeśli nerw oszczędnie podejście nie jest potrzebna. Takie podejście jest również właściwe, jeżeli nie jest wymagane usunięcie węzłów chłonnych. Prostatektomii krocza może być stosowany w przypadku innych schorzeń medycznych wyklucza stosując załonowej podejścia.
  Z załonową podejściem jest mniejsze nacięcia ukryte dla polepszenia efektu kosmetycznego. Ponadto, główne grupy mięśniowe są unikać. W związku z tym, jest na ogół mniej bólu i czas powrotu.

Przyczyny postępowania

Celem radykalnej prostatektomii jest usunięcie wszystkich raka prostaty. RP jest stosowany, gdy rak jest uważana za ograniczony do gruczołu krokowego. Podczas tej procedury, gruczołu krokowego i część tkanki dokoła dławnicy w tym pęcherzyków nasiennych, są usuwane. Pęcherzyki nasienne są dwa worki, które łączą do nasieniowodów (rury biegnące przez jąder) i wydzielają nasienie.

Inne, rzadsze przyczyny radykalnej prostatektomii obejmują:

 • Niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza

 • Nawracające krwawienia z prostaty

 • Kamienie pęcherza moczowego z przerostem prostaty

 • Bardzo powolne oddawanie moczu

 • Zwiększone ciśnienie w moczowodów i nerek z zatrzymaniem moczu (zwany wodonercze)

Mogą być też inne powody, dla lekarza polecić prostatektomii.

Ryzyko związane z procedurą

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, mogą wystąpić pewne komplikacje. Możliwe powikłania zarówno załonową i krocza podejścia do RP mogą obejmować:

 • Nietrzymanie moczu. Nietrzymanie moczu polega na niekontrolowane, mimowolne wyciekanie moczu, co może poprawić w czasie, nawet do roku po zabiegu. Ten objaw może być gorzej, jeśli jesteś starszy niż 70 lat, gdy operacja jest wykonywana.

 • Wyciek moczu lub dryblingu. Ten objaw jest w najgorszym od razu po zabiegu, i zwykle na przestrzeni czasu.

 • Zaburzenia erekcji, znany także jako impotencję. Odzyskiwanie funkcji seksualnych może trwać do dwóch lat po operacji i nie może być kompletne. Prostatektomii oszczędzającej nerwów zmniejsza ryzyko impotencji, ale nie gwarantuje, że nie będzie się działo.

 • Sterylność. RP odcina połączenie między jąder i cewki moczowej i powoduje wsteczny wytrysk. Powoduje to człowieka nie jest w stanie zapewnić plemników dla dziecka biologicznej. Człowiek może być w stanie mieć orgazm, ale nie będzie wytrysku. Innymi słowy, orgazm jest "suche".

 • Obrzęk. Obrzęk jest chorobą, w której płyn gromadzi się w tkankach miękkich, co powoduje pęcznienie. Obrzęk może być spowodowane przez zapalenie, niedrożność lub usunięcie węzłów chłonnych w czasie zabiegu operacyjnego. Chociaż to powikłanie jest rzadkością, jeśli węzły chłonne usuwa się podczas prostatektomii, płyn może się gromadzić w obszarze nóg lub narządów w czasie. Ból i obrzęk wynik. Fizykoterapia jest zwykle pomocny w leczeniu skutków obrzęku.

 • Zmiana długości penisa. Niewielka część operacji spowoduje zmniejszenie długości penisa.

Pewne ryzyko związane z operacją i znieczuleniem w ogóle to:

 • Reakcje na leki, takie jak znieczulenie

 • Trudności z oddychaniem

 • Krwawienie

 • Zakażenie

Jednym ryzyko związane z załonową podejścia jest możliwość uszkodzenia odbytu, powodując nietrzymanie stolca lub pilność.

Mogą być też inne ryzyka w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Przed zabiegiem

Niektóre rzeczy można się spodziewać przed zabiegiem to:

 • Lekarz wyjaśni procedury do ciebie i oferują możliwość zadawania wszelkie Państwa pytania dotyczące procedury ci.

 • Zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zgody, który daje uprawnień do procedury. Przeczytaj uważnie i formy zadawania pytań, jeśli coś nie jest jasne.

 • Oprócz kompletnej historii choroby, lekarz może przeprowadzić badanie lekarskie w celu zapewnienia, że ​​jesteś w dobrym zdrowiu, zanim przejść procedurę. Możesz także przejść badania krwi oraz inne badania diagnostyczne.

 • Zostaniesz poproszony, aby szybko na osiem godzin przed zabiegiem, zazwyczaj po północy.

 • Powiadom lekarza, jeśli jesteś wrażliwy lub jesteś uczulony na jakieś leki, lateks, jod, taśmy, barwniki kontrast, a środki znieczulające (miejscowe lub ogólne).

 • Powiadom lekarza o wszystkich leków (określonych i bez recepty) oraz ziołowych suplementów, które bierzesz.

 • Powiadom lekarza, jeśli masz historii zaburzeniami krzepnięcia lub jeśli przyjmuje żadnych antykoagulant (rozrzedzenie krwi) leki, aspirynę lub inne leki, które wpływają na krzepliwość krwi. Może być konieczne, aby zatrzymać tych leków przed zabiegiem.

 • Jeśli palisz, należy rzucić palenie jak najszybciej przed zabiegiem, aby zwiększyć swoje szanse na wyleczenie z chirurgii i poprawić ogólny stan zdrowia.

 • Możesz otrzymać środek uspokajający przed zabiegiem, aby pomóc Ci się zrelaksować.

 • Obszary w miejscu zabiegu chirurgicznego może być golona.

 • Oparte na swojej choroby medycznej, lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Podczas procedury

Radykalna prostatektomia wymaga pobytu w szpitalu. Procedury mogą się różnić w zależności od choroby i lekarz praktyk jest.

Generalnie, po radykalnej prostatektomii (lub pozałonową krocza podejścia) następuje tego procesu:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć biżuterię lub inne przedmioty, które mogą kolidować z procedurą.

 2. Zostaniesz poproszony, aby usunąć odzież i będą suknię do noszenia.

 3. Zostaniesz poproszony opróżnienia pęcherza przed zabiegiem.

 4. Dożylnie (IV) linia zostanie uruchomiona w ramieniu lub ręce.

 5. Skóra na miejsca operacji zostanie oczyszczona z roztworem antyseptycznym.

 6. Anestezjolog będzie stale monitorować tętno, ciśnienie krwi, oddychanie, a poziom tlenu we krwi w czasie zabiegu.

 7. Gdy jesteś na środkach uspokajających, rurka do oddychania może być włożony przez gardło do płuc i będziesz podłączony do respiratora, który będzie dla Ciebie oddychać podczas zabiegu.

 8. Lekarz może wybrać znieczulenie regionalne zamiast znieczulenia ogólnego. Znieczulenie jest lekarstwo dostarczone przez znieczulenia zewnątrzoponowego (z tyłu), aby znieczulić obszar zostać wykonana operacja. Będziesz otrzymywać leki, które pomogą Ci się zrelaksować i leki przeciwbólowe dla złagodzenia bólu. Lekarz określi, jaki rodzaj znieczulenia jest odpowiedni w danej sytuacji.

 9. Cewnik zostanie wprowadzony do pęcherza do drenażu moczu.

Radykalnej prostatektomii, podejście nadłonowy lub pozałonową

 1. Będziesz być umieszczony na stole operacyjnym, leżąc na plecach.

 2. Nacięcie zostanie wykonane z poniżej pępka (pępka) do okolicy łonowej.

 3. Lekarz zazwyczaj wykonać pierwsze rozwarstwienie węzłów chłonnych. Wiązki nerwów będzie ostrożnie wypuszczono z gruczołu krokowego i cewki moczowej zidentyfikować (wąski kanał, przez który przechodzi moczu z pęcherza moczowego z ciała). Pęcherzyki nasienne mogą być również usunięte, jeśli jest to konieczne.

 4. Prostata zostaną usunięte.

 5. Odpływ zostanie umieszczona, zwykle w prawym dolnym obszarze nacięcia.

Radykalnej prostatektomii, krocza podejście

 1. Będziesz być umieszczony w pozycji leżącej (leżąc na plecach) pozycji, w której biodra i kolana zgięte będzie z całkowicie rozsunąć nogi i podwyższony z nogi spoczywa na ramiączkach. Strzemiona zostaną umieszczone pod nogami do wsparcia.

 2. Do góry nogami, nacięcie w kształcie litery U, zostaną przeprowadzone w obszarze krocza (między moszny i odbytu).

 3. Lekarz będzie próbować zminimalizować uraz wiązki nerwów w obszarze prostaty.

 4. Prostata i wszelkie tkanki nienormalne-patrząc w okolicy będą usuwane.

 5. Pęcherzyki nasienne (para gruczołów torbiasty umieszczonych po każdej stronie wypukłego pęcherza moczowego, które wydzielają płyn nasienny i wspierają ruch plemników przez cewki) mogą zostać usunięte, jeżeli nie ma obawy o nieprawidłowej tkanki w pęcherzykach.

Zakończenia procedury, obie metody

 1. Nacięcia będzie zszywa razem.

 2. Będą stosowane sterylny bandaż / sos.

 3. Zostaniesz przeniesiony od stołu operacyjnego na łóżko, a następnie podjęte do opieki po znieczuleniu (PACU).

Po zabiegu

Po zabiegu, może być przeniesiony do sali pooperacyjnej być ściśle monitorowane. Będziesz podłączony do monitorów, które będą stale wyświetlać swoje bicie serca (EKG, EKG lub EKG) wykrywania, ciśnienie krwi, inne odczyty ciśnienia, szybkość oddychania i poziom tlenu.

Możesz otrzymać leki przeciwbólowe w razie potrzeby, albo przez pielęgniarkę, albo przez podawanie go samodzielnie za pomocą urządzenia podłączonego do linii dożylnej.

Gdy jesteś na jawie i twoja choroba ustabilizowała się, można rozpocząć płynów do picia. Twoja dieta może być stopniowo rozszerzone na więcej pokarmów stałych, jak jesteś w stanie ich tolerować.

Odpływ będą zwykle usuwane w dzień po operacji.

Twoja działalność będzie stopniowo zwiększana, jak dostać się z łóżka i chodzić na dłuższe okresy czasu.

Cewnikiem moczowym pozostanie na swoim miejscu podczas wyładowania i około jeden do trzech tygodni po zabiegu. Będziesz miał instrukcje jak dbać o cewnika w domu.

Ustalenia będą na wizyty kontrolnej u lekarza.

U siebie w domu

Gdy jesteś w domu, to będzie ważne, aby utrzymać teren chirurgicznej czyste i suche. Lekarz daje szczegółowe instrukcje kąpielowych. Szwy lub klamry chirurgiczne zostaną usunięte podczas biurowej wizyty kontrolnej, w przypadku nie zostały one usunięte przed opuszczeniem szpitala.

Nacięcie chirurgiczne może być korzystna lub ból przez kilka dni po prostatektomii. Weź lek przeciwbólowy na ból, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Nie należy prowadzić pojazdów, aż lekarz zaleci. Mogą obowiązywać inne ograniczenia aktywności.

Gdy Twoja cewnik jest usunięty, prawdopodobnie będziesz mieć jakiś wyciek moczu. Długość czasu tego występuje może się zmieniać.

Lekarz daje sugestie dotyczące poprawy kontroli pęcherza. W ciągu najbliższych kilku miesięcy, ty i twój lekarz być ocena skutków ubocznych i pracy, aby poprawić problemy z zaburzeniami erekcji.

Powiadomić o tym lekarza zgłosić dowolną z następujących czynności:

 • Gorączka i / lub dreszcze

 • Zaczerwienienie, obrzęk lub krwawienie lub inne drenażu z miejsca nacięcia

 • Zwiększenie bólu wokół miejsca nacięcia

 • Niezdolność do wypróżnienia

 • Niezdolność do oddawania moczu po usunięciu cewnika

Twój lekarz może dać Ci dodatkowe lub alternatywne instrukcje po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Proszę skonsultować się z lekarzem z jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne, ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejskie społeczeństwo raka

Europejska Fundacja Towarzystwa Urologicznego

Europejskie Stowarzyszenie urologiczne, inc.

Krajowe Stowarzyszenie na wstrzemięźliwości

National Cancer Institute (NCI)

Narodowa Koalicja na raka przeżywalność

Narodowy Instytut cukrzycy i chorób układu pokarmowego i nerek (NIDDK)

Rak prostaty podstawą