Cambler

Przegląd raka prostaty

Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród mężczyzn.

Rak prostaty jest najbardziej skutecznie leczone, gdy znaleziono wcześnie. Dziewięćdziesiąt jeden procent wszystkich przypadków raka prostaty jest odkryta, gdy są umiejscowione albo (ograniczony do prostaty) lub regionalne (w pobliżu).

Pięcioletnia przeżywalność mężczyzn z rozpoznaniem nowotworów prostaty znalezionych na tych etapach jest 99 procent. W ciągu ostatnich 20 lat wskaźnik przeżycia pięcioletniego dla wszystkich etapów łącznie wzrosła z 67 procent do 99 procent.

Objawy przedmiotowe i podmiotowe

Zwykle nie ma specyficznych objawów wczesnego raka prostaty. Specyficznego antygenu prostaty (PSA) we krwi i badanie palpacyjne (DRE) może zapewnić najlepszą szansę na znalezienie raka prostaty w jego najwcześniejszych stadiach. Ale te badania mogą mieć wady. National Cancer Institute i Europejskie Stowarzyszenie Raka wskazują, że mężczyźni w wieku powyżej 50 roku życia rozmowy z lekarzem na temat raka prostaty przesiewowych. Oprócz corocznego badania fizykalnego, lekarz może zalecić DRE lub test PSA. Mężczyzn w grupach wysokiego ryzyka powinny skonsultować się z lekarzami na temat testowanego w młodszym wieku.

Objawy raka prostaty może przypominać inne choroby lub zaburzenia zdrowia, takie jak przerostu gruczołu krokowego. Jak człowiek się starzeją, jego prostaty może rozrastać i utrudniać przepływ moczu lub zakłócać funkcji seksualnych. Powiększona prostata może wymagać leczenia z medycyny lub chirurgii. Ta wspólna łagodne choroby prostaty, który nie jest rakiem, może spowodować wiele tych samych objawów jak rak prostaty. Zawsze skonsultuj się z lekarzem diagnozy.

Czynniki ryzyka

Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy ludzie są narażeni na raka prostaty. Ale szczególne czynniki ryzyka zwiększają prawdopodobieństwo, że niektóre mężczyzn rozwinie się choroba, tym jest starszy niż 65 lat, jest Afro-Europejskiej, dietę o wysokiej zawartości tłuszczu, jest otyłych, o wazektomii lub choroby przenoszone drogą płciową, oraz o historii rodziny raka prostaty.

Jeżeli wyniki badania DRE lub PSA są niezwykłe, lekarz może powtórzyć badania USG lub żądania i inne procedury. Te narzędzia oceny mogą obejmować:

  • USG przezodbytniczej (TRUS): badanie przy użyciu fali dźwiękowej nawiązuje do stworzenia obrazu prostaty, aby sprawdzić wzrokowo, czy chorób nietypowych, takich jak powiększenie gruczołów lub guzków.

  • Tomografii komputerowej (nazywany także CT lub tomografii): procedurę diagnostyczną obrazowania, że używa kombinacji promieniowania rentgenowskiego i technologii komputerowej do produkcji przekroju obrazów (często nazywane plastry), poziomo i pionowo, ciała.

  • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI): procedura diagnostyczna, że używa kombinacji dużych magnesów, częstotliwości radiowych oraz komputera do opracowania szczegółowych obrazów narządów i struktur w organizmie.

  • Radionuklidów scyntygrafia kości: metoda obrazowania jądrowego, który pomaga stwierdzić, czy nowotwór rozprzestrzenił się z prostaty do kości.

  • Węzłów chłonnych i / lub biopsji gruczołu krokowego: procedura, w której próbki tkanek są usuwane (z igłą lub w trakcie operacji) od ciała do badania pod mikroskopem w celu ustalenia, czy raka lub innych nieprawidłowych komórek są obecne.

Leczenie

Diagnoza nowotworu potwierdza się jedynie przez biopsję. Istnieją różne sposoby leczenia raka prostaty, w tym terapii oczekującej, chirurgia, radioterapia i chemioterapia. Terapia Przyszła jest "oglądać i czekać", a dokładnie na obserwowaniu i monitorowaniu raka prostaty. Lekarz może zalecić tego, czy rak prostaty jest w bardzo wczesnej fazie.