Cambler

Prostata / odbytnicy USG

(Prostaty - odbytnicy USG)

Przegląd procedury

Co to jest USG gruczołu krokowego / odbytnicy?

Prostaty / odbytnicy USG jest nieinwazyjny (skóra nie jest przebijana) procedury stosowane do oceny rozmiaru, kształtu i położenia gruczołu krokowego oraz oceny odbytnicy. USG wykorzystuje technologię ultradźwiękową, aby umożliwić szybką wizualizację prostaty i struktur powiązanych z zewnątrz ciała.

Prostaty / odbytnicy USG wykorzystuje handheld sondę o nazwie Przetwornik że wysyła fale ultradźwiękowe o częstotliwości dźwięku zbyt duży, aby być wysłuchanym. Kiedy przetwornik jest umieszczany na skórze w niektórych miejscach i pod różnymi kątami, fale ultradźwiękowe oddalają się przez skórę i inne tkanki ciała, narządów i struktur w ciele. Fale dźwiękowe odbijają narządów, takich jak echa i powrót do przetwornika. Czujnik odbiera odbite fale, które są następnie przekształcane w przypadku obrazu elektronicznego narządów.

Różne typy tkanki ciała wpływa na szybkość, przy której fale dźwiękowe podróży. Dźwięk przemieszcza się najszybciej przez tkankę kostną i porusza najbardziej powoli przez powietrze. Szybkość, z których fale dźwiękowe są zwrócone do przetwornika, jak również sposób wiele powraca fali akustycznej jest tłumaczony przez przetwornik jak różne rodzaje tkanek.

Przed zabiegiem, klarowny żel na bazie wody stosuje się na skórę w celu umożliwienia płynnego przemieszczania przetwornika ponad skórą oraz usunięcia powietrza pomiędzy skórą i przetwornika.

Dzięki zastosowaniu dodatkowego sposobu techniki ultradźwiękowej w czasie procedury ultradźwiękowego, przepływ krwi do gruczołu prostaty mogą być oceniane. Przetwornik ultradźwiękowy może oceny przepływu krwi zawiera czujnik Dopplera. Czujnik Dopplera w przetworniku oblicza prędkość i kierunek przepływu krwi w naczyniu krwionośnym poprzez dokonanie fale dźwiękowe słyszalne. Poziom głośności dźwięku fal dźwiękowych oznacza szybkość przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Brak lub omdlenia z tych dźwięków może wskazywać na niedrożność przepływu krwi.

Powiązane procedury, które mogą być wykonywane w celu oceny gruczołu krokowego i odbytnicy obejmują biopsję prostaty i sigmoidoscopy. Proszę zobaczyć te procedury, aby uzyskać więcej informacji.

Czym jest prostata?

Ilustracja anatomii męskiego układu rozrodczego

Prostata jest wielkości orzecha włoskiego i otacza szyjkę pęcherza i cewki moczowej mężczyzny - rurki przez które przepływa mocz z pęcherza moczowego. Jest częściowo mięśni i częściowo gruczołowe, ze przewody otwierania do części gruczołu cewki moczowej. Składa się on z trzech płatów: płata płata centrum z jednym z każdej strony.

W ramach męskiego układu rozrodczego, podstawową funkcją prostaty jest wydzielanie płynu lekko zasadowy, który tworzy część płynu nasiennego (semen), płyn, który przenosi plemniki. Podczas męskiej kulminacyjnego (orgazm) mięśniowe gruczoły prostaty napędzania pomocą płynu prostaty w dodatku do spermy wytworzono w jądrach, do cewki moczowej. Nasienie następnie przechodzi przez penisa podczas wytrysku.

Przyczyny postępowania

Prostaty / odbytnicy USG może być stosowany w celu oszacowania rozmiaru, położenia i kształtu gruczołu krokowego i sąsiednich budowli. USG może być stosowany do badania gruczołu krokowego w poszukiwaniu dowodów na raka. Procedura ta może być wykonywana po stwierdzeniu podwyższonego antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) podczas badania krwi. Prostaty / odbytnicy USG może być stosowany do etapu raka odbytnicy, monitorowania leczenia raka odbytnicy oraz ocenę odbytnicę do innych problemów.

Prostaty / odbytnicy USG może być przeprowadzane w celu ułatwienia umieszczania igieł stosowanych do biopsji (uzyskanie próbki tkanki) prostaty lub w celu ułatwienia umieszczenia promieniowanie "ziarna", stosowanych w leczeniu raka prostaty.

Ta procedura może być również wykorzystane do oceny przepływu krwi do gruczołu krokowego lub innych mas, które mogą znajdować się w czasie tej procedury.

Mogą być też inne powody, dla lekarza polecić USG gruczołu krokowego / odbytnicy.

Ryzyko związane z procedurą

Nie ma stosowane promieniowanie i na ogół nie dyskomfort ze stosowania przetwornika ultradźwiękowego do skóry.

USG przetwornik będzie pokryte lateksu prezerwatyw, jak wykładziny przed wprowadzeniem do odbytnicy. Dlatego test jest przeciwwskazany u pacjentów z alergią na lateks.

Mogą być też inne ryzyka, w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Nadmiar kału w odbytnicy mogą zakłócać wyniki testu.

Przed zabiegiem

 • Lekarz wyjaśni procedury do ciebie i oferują możliwość zadawania pytań, które mogą mieć na temat procedury ci.

 • Możesz zostać poproszony o podpisanie formularza zgody, który daje uprawnień do procedury. Przeczytaj uważnie i formy zadawania pytań, jeśli coś nie jest jasne.

 • Na ogół nie jest wymagane przed czczo lub uspokojenia.

 • Możesz mieć małą lewatywę przed zabiegiem.

 • Oparte na swojej choroby medycznej, lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Podczas procedury

Prostaty / odbytnicy USG może być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych lub jako część pobytu w szpitalu. Procedury mogą się różnić w zależności od choroby i lekarz praktyk jest.

Generalnie, USG gruczołu krokowego / odbytnicy następuje tego procesu:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć odzież, biżuterię lub inne przedmioty, które mogą kolidować z procedurą.

 2. Jeśli poproszony, aby usunąć ubranie, będziesz mieć suknię na zużycie.

 3. Będziesz leżeć na stole badania na lewym boku z ugiętymi kolanami do klatki piersiowej.

 4. Lekarz może przeprowadzić badanie per rectum przed zabiegiem sonogram.

 5. Przetwornik będzie smarowane klarownego żelu i wstawiono do odbytnicy. Może wystąpić uczucie pełności w odbytnicy w tym czasie.

 6. Przetwornik zostanie obrócony lekko kilka razy w trakcie postępowania, w celu uzyskania odpowiedniej wizualizacji gruczołu krokowego i innych struktur.

 7. Jeżeli przepływ krwi jest oceniana, może usłyszysz "świst, świst" dźwięk, gdy jest używana sonda Dopplera.

 8. Gdy procedura zostaje zakończona, żel można zetrzeć.

Chociaż procedura USG gruczołu krokowego / odbytnicy sama nie powoduje bólu, po leżeć na długość procedury może powodować lekki dyskomfort, a klarowny żel czuć chłodne i wilgotne. Technolog użyje wszelkich możliwych środków, komfort i zakończyć procedurę jak najszybciej, aby zminimalizować dyskomfort.

Po zabiegu

Nie ma specjalnego typu opieki wymaga po USG gruczołu krokowego / odbytnicy. Możesz wznowić stosowaną dietę i działalności, chyba, że ​​lekarz zaleci inaczej.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Proszę skonsultować się z lekarzem z jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne, ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejskie społeczeństwo raka

Europejskie Kolegium Radiologii

Europejskiego Towarzystwa Nefrologii

National Cancer Institute (NCI)

Narodowy Instytut cukrzycy i chorób układu pokarmowego i nerek (NIDDK)

National Institutes of Health (NIH)

National Library of Medicine