Cambler

Rak prostaty FAQ

Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania na temat raka prostaty.

Q: Co to ​​jest prostata?

: Prostaty jest męski gruczoł płciowy, który produkuje gęsty płyn wchodzący w skład nasienia.

Ilustracja anatomicznej męskiego układu rozrodczego

Prostata jest wielkości orzecha włoskiego. Znajduje się on poniżej pęcherza i przed odbytnicy. Otacza górną część cewki moczowej, rurkę, która opróżnia moczu z pęcherza moczowego. Prostaty potrzebuje męskich hormonów, w tym testosteronu, funkcjonować.

Pytanie: co powoduje raka prostaty?

: Dokładna przyczyna raka prostaty nie jest znana. Mężczyźni, których krewni blisko mieli raka prostaty jest bardziej prawdopodobne, aby uzyskać to, co sugeruje, że istnieją czynniki genetyczne. Badania zostały wykonane w celu sprawdzenia, czy ekspozycja na pewne materiały, takie jak kadm metalowej, zwiększa ryzyko wystąpienia raka prostaty. Wpływ diety o wysokiej zawartości tłuszczu jest również badany pod kątem jego wpływu na raka prostaty.

P: Jakie są objawy raka prostaty?

A: Wielu mężczyzn nie ma żadnych objawów. Rak jest często w trakcie badanie palpacyjne (DRE) lub test PSA we krwi. To są najczęstsze objawy raka gruczołu krokowego (prostaty, chociaż objawy są najczęściej spowodowane przez choroby nienowotworowe, takie jak BPH):

 • Trzeba często oddawać mocz, szczególnie w nocy

 • Słaby lub przerywany strumień moczu

 • Trudności z rozpoczęciem oddawania moczu lub powstrzymując moczu

 • Niezdolność do oddawania moczu

 • Bolesne oddawanie moczu lub pieczenie

 • Bolesny wytrysk

 • Krew w moczu lub nasienia

 • Ból lub sztywność w dolnej części pleców, bioder lub ud

Rak prostaty, który rozprzestrzenił się do kości może pokazać się jako ból kości, zwykle w biodrach lub z powrotem.

Q: Jak jest badanie per rectum zrobić?

: Na egzaminie odbytnicę (DRE), można zginać i praktykujący lekarz lub pielęgniarka, wstawia smarować palcem w rękawiczce do swojego odbytu. Egzaminator może poczuć swoją prostatę przez ściany odbytnicy. On lub ona sprawdzić, twarde lub nierówne obszary.

P: Co oznacza PSA oznacza?

: PSA oznacza "antygenu specyficznego dla prostaty." PSA mierzy poziom PSA we krwi. PSA jest produkowany przez tkankę prostaty, czy to normalny lub nowotworowych. Poziom PSA we krwi może wzrosnąć u mężczyzn z rakiem prostaty, BPH (przerost prostaty) lub zakażenie w prostacie. Funkcja PSA nie jest jeszcze w pełni zrozumiane, ale nie wydaje się, aby spowodować szkody, nawet gdy poziom we krwi jest bardzo wysoki. PSA nie powoduje raka rośnie lub rozprzestrzenianie. Lekarz nie może diagnozować raka prostaty z testu PSA sam, ponieważ podwyższony poziom PSA może również wskazać inne, nowotworowych problemów. Jednakże, lekarz podejmie wyniki testu PSA pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy w celu sprawdzenia dalszych objawów raka.

P: Jakie są uważane za normalny poziom PSA?

: Normalny zakres testu wynosi od 0 do 4 ng / ml. Zakres ten zmienia się nieznacznie wraz z wiekiem i wyścigu. Kiedy człowiek staje się starszy, normalny zakres zwiększa. Wynikiem mniej niż 4 jest ogólnie uważane za normalne. Wyniki badań wyższe niż 4 ng / ml i niepokoju, i sugerują, że dalsze badania, takie jak biopsji gruczołu krokowego, mogą być potrzebne. Od PSA jest narzędzie przesiewowe, nie można odróżnić raka i innych chorób gruczołu krokowego. Jednak biopsja prostaty mogą pomóc odróżnić raka i innych chorób gruczołu krokowego.

Q: Co to ​​jest biopsja prostaty?

: Biopsja jest próbka tkanki, która wyglądała na pod mikroskopem komórek nowotworowych. Twój urolog może pobrać próbki tkanek z gruczołu krokowego, często bezpośrednio w jego lub jej biurze. Przez większość czasu, lekarz wykonuje się biopsję przez nakłucie poprzez krocze do gruczołu krokowego. Krocza jest obszar pomiędzy odbytu i jąder. Lekarz zazwyczaj używa odbytnicy USG, aby pomóc igły do ​​gruczołu krokowego. Aby uzyskać dobre pobieranie próbek tkanek, lekarz zazwyczaj około 12 igły preparatów w tym samym czasie.

Q: Jaka jest inscenizacja?

: Przemieszczania jest proces poszukiwania, jak daleko rozsiewu nowotworu w organizmie. Inscenizacja obejmuje kilka rodzajów testów, aby sprawdzić, czy można wykryć nowotworu poza gruczoł krokowy. Może rozprzestrzeniać się w pobliżu tkanki lub do innych narządów dalej. Lekarz może użyć badania krwi, zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa i medycyny nuklearnej skanowanie, aby określić stadium nowotworu.

Q: Co to ​​jest Gleason wynik?

: Gleasona jest najbardziej wspólny system klasyfikacji raka prostaty. Patolog patrzy na próbki biopsji pod mikroskopem., Który pozwala mu na określenie stopnia. Tkanka nowotworowa, która wygląda podobnie do normalnej prostaty otrzymuje niskiej jakości. Nienormalny, szybko rosnące tkanki otrzymuje wysoką ocenę. Patolog raportów końcową Gleason pomiędzy 2 i 10. Raka prostaty z niskimi wynikami są mniej prawdopodobne, aby rozprzestrzeniać się na inne organy niż te z wysoką ocenę.

Pytanie: jakie części ciała może rozprzestrzeniania się raka prostaty?

: rak prostaty może rozprzestrzeniać i tworzą guzy w innych częściach ciała. Kiedy rak prostaty rozprzestrzenia, często pojawia się w okolicznych węzłach chłonnych. To może również rozprzestrzeniać się na kości, wątroby, pęcherza i innych narządów.

Q: Jak jest rak prostaty leczyć?

A: Nie wszyscy mężczyźni z rakiem prostaty wymagają leczenia. Dla tych, którzy nie istnieje wiele dostępnych metod leczenia, w tym zabiegu, zewnętrzna radioterapia, brachyterapię, i terapia hormonalna. Lekarz sugeruje, plan leczenia, aby dopasować potrzeby każdego człowieka w oparciu o stadium raka, wiek mężczyzny, ogólnego stanu zdrowia i swoich uczuć na temat zabiegów i ich możliwych skutków ubocznych. Lekarz będzie również w stanie omówić możliwość pacjenta biorącego udział w badaniach naukowych lub badań klinicznych.

Q: Jaka jest czujny oczekiwania?

: Są chwile, kiedy może być w najlepszym interesie człowieka nie leczyć raka prostaty. Na przykład, u starszych mężczyzn, których rak prostaty jest wolno rosnące i znajdujących się na wczesnym etapie, możliwe skutki uboczne i ryzyko leczenia może przewyższają ewentualne korzyści. W takich przypadkach lekarz może zalecić bacznej obserwacji (znany również jako aktywny nadzór). Oznacza to, że po blisko i leczenia pacjenta go czy wygląda jak rak rośnie lub jeśli pojawią się objawy. Baczna jest metoda leczenia, nie powinny być uważane za "robi nic".

P: każdy powinien dostać drugą opinię?

A: Wiele osób z rakiem dostać drugą opinię od innego lekarza. Istnieje wiele powodów, aby uzyskać drugą opinię. Oto niektóre z tych powodów:

 • Nie czuje się komfortowo z decyzji leczenia

 • Zdiagnozowano rzadki typ nowotworu

 • Mając kilka opcji, jak leczyć raka

 • Nie jest w stanie zobaczyć nowotworu eksperta

Q: Jak można kogoś dostać drugą opinię?

: Istnieje wiele sposobów, aby uzyskać drugą opinię:

 • Zwrócić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz danej osoby może być w stanie zaproponować specjalistę. Może to być chirurg onkolog lub promieniowanie onkologa. Czasami lekarze współpracować w ośrodków onkologicznych lub szpitali. Nie bój się poprosić lekarza o drugą opinię.

 • Zadzwoń do serwisu informacyjnego rak rak krajowego instytutu. Numer 800-4-CANCER (800-422-6237). Mają informacje na temat oczyszczalni. Należą do nich ośrodków onkologicznych i innych programów wspieranych przez National Cancer Institute.

 • Skonsultować się z oficjalnego katalogu ABM Zarządu certyfikowanych specjalistów medycznych. Ta książka odniesienia można znaleźć lekarzy przez państwo. Daje to ich specjalność, tło, i szkolenia. Jest ona dostępna w większości bibliotek publicznych. Można również zobaczyć je online w www.abms.org.

 • Szukać innych opcji. Sprawdź w lokalnej społeczności medycznej, pobliskiego szpitala lub szkoły medycznej, lub raka grupa poparcia, aby nazwiska lekarzy, którzy mogą dać ci drugą opinię. Lub zapytać innych ludzi, którzy mieli raka, aby skierować do kogoś.

Q: Jaka jest prostatektomii?

: Prostatektomii jest operacja, która usuwa wszystkie lub część prostaty. Chirurgiczne usunięcie całego gruczołu krokowego nazywa po radykalnej prostatektomii. To zrobić na jeden z trzech sposobów:

 • W prostatektomią załonową, chirurg usuwa prostaty i pobliskie węzły chłonne przez nacięcie brzucha.

 • W krocza prostatektomii, chirurg usuwa prostaty przez nacięcie między moszny i odbytu. Lekarz może również węzły chłonne w pobliżu usunąć przez oddzielny nacięcie brzucha.

 • Chirurg wykonuje prostatektomii laparoskopowej poprzez małe nacięcia w brzuchu i z małym zakresie. W niektórych przypadkach może to być zrealizowane z chirurga sterującego dokładne zrobotyzowanych ramionach.

Pytanie: czy jest nietrzymanie moczu dryblingu długoterminowy efekt uboczny operacji prostaty?

: Niestety, może to zająć trochę czasu dla niektórych ludzi, aby odzyskać kontrolę nad swoim pęcherzem po operacji raka prostaty. Jako leczenie trwa, częstość występowania nietrzymania moczu lub dryblingu zazwyczaj maleje, choć niektórzy ludzie mogą mieć problemy długoterminowe. Ćwiczenia budowania siły mięśni powinny pomóc zmniejszyć problem i mogą sprawić, że zniknie zupełnie.

P: W jaki sposób wpływa na raka prostaty operację mnie seksualnie?

: Impotencja nie jest w stanie mieć erekcję. Jest to najczęściej efekt uboczny operacji raka prostaty. Technika zwana chirurgia oszczędzając nerwów czasami uniknąć trwałych uszkodzeń nerwów kontrolujących erekcję, ale nie może być rozwiązaniem w każdym przypadku. Po tej operacji, może trwać do dwóch lat dla mężczyzny, aby odzyskać zdolność do erekcji. Jeśli nerwów podłączone do tkanki, która steruje erekcji muszą być usunięte, spowoduje stałe impotencji.

Pytanie: jakie opcje są dostępne dla ludzi, którzy cierpią z powodu impotencji w wyniku operacji raka prostaty?

A: Alternatywy istnieje dla tych, którzy z powodu impotencji operacja dla raka prostaty. Tabletki, zastrzyki, i pompy próżniowe mogą pomóc niektórym ludziom. Różne protezy zostały opracowane, które mogą być wszczepiane w celu ułatwienia powrotu do normalnego funkcjonowania seksualnego. Lekarze zwykle zalecane czeka co najmniej sześć miesięcy po zabiegu, aby sprawdzić, czy funkcja seksualna powróci na własną rękę, zanim się implant.

P: Czy jest prostatektomia powoduje bezpłodność?

: Tak. Bezpłodność jest niezdolność do ojca dziecka. Wynika to z usunięciem prostaty i pęcherzyków nasiennych pobliżu. Prostata pomaga stworzyć większość płynu uwalnianego podczas stosunku płciowego i kulminacji. Pęcherzyków nasiennych również część płynu. Dlatego ludzie, którzy mają prostatektomii nie produkują nasienia, więc mają suche orgazmy. Oznacza to, że nie można zapłodnić kobietę.

Q: Jak można Prostate Cancer rozprzestrzeniania jeśli mój lekarz "ma wszystko" z chirurgii lub radioterapii?

: Nawet najlepsze leczenie raka prostaty może usunąć lub zabić każdego ostatniej komórki raka w organizmie. Badania postoju są wykonywane w ramach wstępnej obróbki planuje sprawdzić, czy nowotwór rozprzestrzenił się, czy nie. Ale ważne jest, aby pamiętać, że najlepsze skanuje i rentgenowskie nie mogą patrzeć w organizmie jak mikroskop. Czasami kilka komórek zostały pominięte dla innych części ciała, nawet jeśli nie może być wykryty. Komórki te mogą wzrosnąć w ciągu miesięcy lub lat, aby powodować problemy później. Lekarz używa testów klasy guza i postojów oszacować na ile prawdopodobne jest to, aby stać dla każdego pacjenta.

Q: Jaka jest brachyterapii raka prostaty?

: Brachyterapia jest formą wewnętrznej radioterapii. Dla niej, lekarz wszczepia pelet promieniotwórcze lub nasiona w prostacie. Nasiona zabijania komórek nowotworowych. Pacjenci wybrani do brachyterapii mają zwykle niższą Gleason, niższe poziomy PSA i nowotwory, które nie rozprzestrzeniają się w innych częściach ciała.

Q: Co to ​​jest hormonalna terapia dla raka prostaty?

: Hormonalne terapii blokuje komórki raka gruczołu krokowego z coraz męskich hormonów, w tym testosteronu, muszą się rozwijać. Kiedy człowiek ma terapię hormonalną, poziom testosteronu zmniejsza się. Ten spadek testosteronu może dotyczyć wszystkich komórek rakowych prostaty, nawet wówczas, gdy rozprzestrzenia się do innych części ciała. Istnieje kilka rodzajów terapii hormonalnej. Jednym z nich jest chirurgiczne usunięcie jąder. Innym bierze hormony w celu zapobiegania jądra z produkcją testosteronu. W innej formie, pacjenci biorą żeński hormon estrogen, aby zatrzymać jądra z produkcją testosteronu. Służy rzadziej niż inne hormony z powodu skutków ubocznych.

Q: Czy istnieją grupy wsparcia dla mężczyzn z rakiem prostaty?

: Tak. Grupy wsparcia specjalnie dla mężczyzn zajmujących się rakiem prostaty są utrzymywane w całej Europie. Mając kogoś z kim rozmawiać przeżywa podobnych doświadczeń jest często pomocne. Oferujemy również grupy wsparcia dla pacjentów informacji na temat możliwości leczenia, rokowanie, i kontynuacji opieki. Lekarz może zalecić jeden w swojej okolicy.