Cambler

Co się dzieje podczas zewnętrznej radioterapii raka prostaty wiązką

Możesz otrzymywać radioterapii wiązką zewnętrzną (EBRT) w poradni. Oznacza to, że możesz mieć go w szpitalu lub klinice, ale nie trzeba się zatrzymać na noc. Zazwyczaj dostaniesz leczenia 5 dni w tygodniu. I leczenie kontynuowano przez 6, 7, 8, lub 12 tygodni, w zależności od typu i dawki EBRT dostać.

Ten rodzaj promieniowania zazwyczaj pochodzi z urządzenia zwanego liniowego akceleratora. Są 3 rodzaje EBRT powszechnie stosowane w leczeniu raka prostaty.

  • Średnia EBRT. Ten typ EBRT kieruje promieniowania swojej prostaty z jednego kierunku. Leżysz na stole, podczas gdy urządzenie jest umieszczone nad tobą. Doświadczenie jest bardzo podobny, że z coraz rentgenowski, tylko trwa dłużej. To trwa około 30 minut, cały proces. Dostaniesz promieniowania przez około 5 minut, które. Otrzymujesz to leczenie przez 7 lub 8 tygodni.

  • Konforemne EBRT. Ten nowszy typ EBRT kieruje promieniowania swojej prostaty z kilku kierunków. Wielu lekarzy zaleca teraz ochronnej EBRT jeśli jest ona dostępna. Niektóre rodzaje ochronnej EBRT stosować wyższe dawki promieniowania dla krótszych okresów. Inne rodzaje używać protony zamiast promieniowania. Oba te zmiany zmniejszyć uszkodzenia zdrowych tkanek. Każdy zabieg trwa tylko kilka minut. Otrzymania tego leczenia przez 6 lub 7 tygodni.

  • Intensywność radioterapia z modulacją (IMRT). Jest precyzyjny rodzaj radioterapii. To wykorzystuje komputer do sterowania promieni rentgenowskich precyzyjnie dostarczać promieniowanie do konkretnych miejsc w obrębie guza, przy minimalizacji narażenia na promieniowanie otaczających komórek zdrowej tkanki.

Przygotowanie do radioterapii

Przed wykonaniem EBRT, może trzeba mieć biopsję węzła chłonnego, aby sprawdzić, czy nowotwór rozprzestrzenił się poza gruczoł krokowy. Możesz być w stanie mieć biopsji zrobić laparoskopowo. Oznacza to, że będziesz miał kilka małych nacięć i węzły są usuwane za pomocą specjalnych, długich narzędzi wprowadzonych do nacięcia. Albo może trzeba większy nacięcie poniżej pępka, aby je usunąć.

Przed pierwszym radioterapii, musisz zaplanować spotkanie, gdzie dokładnie na swoim ciele musi być wiązka promieniowania skierowana. Proces ten nazywany jest symulacja. Powołanie może trwać do 2 godzin. Oto, czego można spodziewać się wydarzy w jego trakcie.

  • Będziesz leżeć na stole, podczas gdy terapeuta promieniowania wykorzystuje maszynę do definiowania pól zabiegów. Są one również nazywane portami leczenia. Pole to jest dokładny obszar na ciele, w których celem będzie promieniowanie. Możesz mieć więcej niż jedno pole leczenia, jeśli masz raka w więcej niż jednym miejscu. Terapeuta może oznaczać skórę maleńkich kropek kolorowych stałych tatuaży tuszem tak, że promieniowanie będzie skierowany dokładnie w tym samym miejscu za każdym razem.

  • Możesz również skany obrazowania, takich jak tomografia komputerowa, aby pomóc lekarze wiedzą o swojej dokładnej lokalizacji guza, aby lepiej skierować promieniowanie.

  • Jeśli masz ochronnej EBRT, może trzeba mieć plastikową formę ciała wykonane, aby pomóc położyć jeszcze w trakcie leczenia.