Cambler

Badań przesiewowych na raka prostaty

Więcej ludzi umiera każdego roku na raka prostaty (szacunkowa 27.000 rocznie) niż z jakiegokolwiek innego raka, z wyjątkiem raka płuc. Ale nie każdy człowiek, który ma tę chorobę (około 192.000 rocznie) jest zagrożony wyginięciem z nim. A czasem obróbki może powodować działania niepożądane, które mogą być bardziej kłopotliwe niż w raku. Z tego powodu, specjaliści nie zgadzają się nie tylko do leczenia, ale również o tym, kto potrzebuje przesiewanie.

Gruczoł krokowy, który owija się wokół cewki moczowej mężczyzny (rurki przez które przepływa mocz z pęcherza moczowego). Prostaty stanowi część cieczy, która prowadzi plemniki. Rak może tworzyć wewnątrz tego gruczołu i być obecne przez wiele lat bez powodowania objawów.

Jeśli jesteś mężczyzną, jesteś w grupie ryzyka zachorowania na raka prostaty. Ryzyko raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Ryzyko jest większe, jeśli jesteś Afryki Europejskiej lub mają w rodzinie raka prostaty.

Europejskie Towarzystwo Raka zaleca mężczyzn powyżej 50 roku życia omówić potencjalne korzyści i ograniczenia przesiewowych raka prostaty antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) badania krwi i egzamin palpacyjne (DRE) z ich lekarzy. Inni eksperci twierdzą, że jeśli nie ma objawów, badań przesiewowych może prowadzić do niepotrzebnego leczenia. Jednakże w większości przypadków pierwszym objawem raka prostaty jest z zaawansowaną chorobą, takich jak ból kości z uwagi na rozprzestrzenianie się raka (przerzutów). Niemożność oddawania moczu lub trudności uruchamiania lub zatrzymywania przepływu moczu, przerywany lub słaby przepływ moczu i krwi w moczu, nasienia lub inne objawy, które może być wynikiem wielu chorób, w tym raka prostaty. Badania przesiewowe w DRE i PSA prowadzi do wczesnej diagnozy raka prostaty, ale nie jest jasne, czy to zmniejsza ilość mężczyzn umiera z powodu tej choroby.

Co większość ekspertów zgadza się na

Niektórzy mężczyźni, którzy mają raka prostaty nie mają żadnych objawów. Większość ekspertów zgadza się, że należy zrobić test, jeśli którykolwiek z tych objawów:

  • Oddawania moczu często, zwłaszcza w nocy.

  • Masz problemy oddawanie moczu lub problemy począwszy lub powstrzymując oddawania moczu.

  • Masz słaby lub przerywany strumień moczu.

  • Jesteś w wieku powyżej 50, a często ból i sztywność w dolnej części pleców, bioder lub ud.

Wiele z tych objawów, może być także spowodowane przez przerostu prostaty, który nie ma nic wspólnego z rakiem. Powiększenie gruczołu krokowego jest powszechny w prawie wszystkich ludzi w ich wieku, i można go traktować. Zadzwoń do lekarza, jeśli uważasz, że możesz mieć ten problem.

Jak stwierdzono raka

Lekarze używają dwóch testów do poszukiwania raka prostaty: DRE i PSA badanie krwi nazywa. Z DRE, lekarz może czuć, czy prostata jest powiększona i czy posiada niezwykłe wzrosty. A sprawdza PSA do zwiększonych poziomów białka w krwi. Te dwa testy nie zawsze są dokładne. Mogą sugerują raka gdy nie ma żadnego lub znaleźć bardzo wolno rosnące raka, albo może nie wykryć raka, który ma. Jeśli badanie sugeruje, że albo może masz raka, lekarz poprosi o więcej badań, aby to potwierdzić.

Co należy zrobić?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem. Zapytać o radę lekarza. Jeśli lekarz sugeruje regularne pokazy, zapytać, dlaczego. A jeśli lekarz mówi ci, że masz raka, zbadać swoje możliwości. Rak prostaty może szybko rosną lub mogą rosnąć powoli. W niektórych przypadkach może to zająć 10 do 15 lat, zanim stanowi zagrożenie dla zdrowia człowieka. Rokowania zależą od etapu (zasięg) i agresywności nowotworu. Bardzo wcześnie w choroba osób starszych może być bardzo uważnie obserwował. Nie ma jednak danych wskazujących na to, że młodsi mężczyźni z zaawansowaną chorobą, którzy są traktowani żyć dłużej. Zadawać pytania. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji terapeutycznych, zrozumieć korzyści i zagrożenia.