Cambler

Zachować zdrowie po raku piersi

Dzięki regularnych badań i nowych metod leczenia, więcej kobiet pokonując raka piersi niż kiedykolwiek wcześniej. Mimo, że jeden na ośmiu europejskich kobiet będzie z rozpoznaniem tej choroby w jej życiu, jeśli choroba zostanie złapany w początkowej fazie, prawie 100 procent z nich zdiagnozowano będzie żył pięć lat później, według Europejskiego Towarzystwa Raka (ACS).

Jeśli właśnie zakończono leczenie raka piersi, prawdopodobnie jesteś chętny, aby umieścić ten etap swojego życia za sobą. W tym samym czasie, można mieć obawy co do najlepszego sposobu na pobyt również podczas nadchodzących latach. Pracy z lekarzem, aby uzyskać bieżącej opieki i dokonywania wyborów dotyczących zdrowego stylu życia jest doskonałym miejscem, aby rozpocząć.

Follow-up opieka

Około jedna na pięć leczeniu raka piersi, które są wolne od nowotworu po pięciu latach będzie mieć nawrotu w ciągu 10 lat po leczeniu. Jest też szansa, że ​​rak może wrócić w tej samej piersi lub rozprzestrzeniać gdzie indziej. Dlatego troska obserwacji jest tak istotne.

Teraz, gdy leczenie jest ponad, może ulec pokusie, aby przestać chodzić do lekarza na chwilę. Ale, to jest ważniejsze niż kiedykolwiek, aby mieć regularne kontrole. Pozwalają Twój usługodawca opieki zdrowotnej monitorować odzyskiwania, które mogą obejmować zajęcie żadnych skutków ubocznych terapii odebranych. On lub ona może również sprawdzić dostępność nowych guzów lub nawrotów. Na przykład, operator może czuć wokół piersi, klatki piersiowej, szyi i pach dla niezwykłych brył. Jeśli rak jest wykryty wcześnie, to zazwyczaj bardziej uleczalna.

Twój lekarz prawdopodobnie rozpoczną się badania kontrolne co cztery do sześciu miesięcy. W miarę upływu czasu, egzaminy są mniej częste. I, po upływie pięciu lat, wiele kobiet zobaczyć ich dostawców tylko raz w roku. Niezależnie od zajęć, najważniejszą rzeczą jest, aby wszystkie swoje spotkania.

Mammografia są niezbędne

Należy również uzyskać regularne mammografii. Ponieważ ryzyko wystąpienia raka piersi jest większe u kobiet, które już miał, pokaz jest szczególnie ważne po zakończeniu leczenia.

Mammografia jest ważnym narzędziem do wykrywania raka piersi na początku, kiedy to najprostszy do wyleczenia. Ale korzyści i ograniczenia mammografii zależy od czynników, takich jak wiek i ryzyko. Eksperci mają różne zalecenia dotyczące mammografii. Obecnie US Preventive Services Task Force zaleca badania przesiewowe na dwa lata dla kobiet w wieku od 50 do 74. ACS zaleca coroczne badania przesiewowe wszystkich kobiet w wieku 40 i więcej lat. Kobiety powinny porozmawiać z lekarzami o ich osobistych czynników ryzyka przed podjęciem decyzji o tym, kiedy rozpocząć się mammografii lub jak często powinni je dostać.

Hormonalna terapia

Jeśli zostały przepisane leki, brać go zgodnie z zaleceniami. Estrogen nasila wzrost wielu rodzajów raka piersi. Kontrolować działanie tego hormonu, niektóre kobiety używają leków, takich jak tamoksyfen lub inhibitory aromatazy przez kilka lat po ukończeniu wstępnej obróbce. Twój lekarz może powiedzieć, czy leki mogą być odpowiednie dla Ciebie - a jeśli tak, czy niektóre badania również są zalecane. Na przykład, tamoksyfen zwiększa ryzyko raka macicy. Kobiet stosujących ten lek zazwyczaj coroczne egzaminy miednicy.

Plan odnowy biologicznej

Zdrowy tryb życia może pomóc obniżyć ryzyko dla nowego lub nawracającym rakiem piersi, National Cancer Institute mówi. Twój lekarz może zaproponować następujące zalecenia:

  • Unikaj tytoniu. Jeśli palisz, zwrócić się do dostawcy o rzucić pomoce, takie jak poprawki nikotyny lub gumy nikotynowej.

  • Wybierz zdrowej diety. Stosuj plan odżywiania, który pomaga utrzymać zdrową wagę. Jeśli lekarz zaleci utratę zbędnych kilogramów, jedząc mniejsze porcje i ograniczenie cukru i tłuszczu może pomóc. Dla ogólnego stanu zdrowia, ACS zaleca się, że masz co najmniej pięć porcji warzyw i owoców każdego dnia, wybierz pełnoziarniste, cofać się na czerwone mięso, i ograniczyć alkohol.

  • Ćwicz regularnie. Ćwiczenie może pomóc uniknąć zbędnych kilogramów. ACS zaleca się 30 do 60 minut aktywności fizycznej na pięć lub więcej dni w tygodniu. Przed rozpoczęciem, należy zwrócić się do lekarza, który ćwiczenia mogą być odpowiednie dla Ciebie.