Cambler

Zapalenie płuc i grypy

Grypa i zapalenie płuc są choroby układu oddechowego, które nie powinny być podejmowane pochopnie. W Europie, zapalenie płuc i grypa połączone są ósmym główną przyczyną śmierci. Osoby starsze są bardziej narażone niż młodszych dorosłych dla zamawiających pneumokokowe zapalenie płuc, najczęściej formę bakteryjnej choroby. Podjęcie kroków w celu zapobiegania zapaleniu płuc, rozpoznawanie objawów i coraz wczesne leczenie są niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia.

Co to jest zapalenie płuc?

Zapalenie płuc nie jest spowodowane przez jeden wirus lub bakteria. Może mieć więcej niż 30 przyczyn. Pięć głównych przyczyn są bakterie, wirusy, Mycoplasma, inne czynniki zakaźne (grzyby i pasożyty) oraz substancje chemiczne. Najbardziej rozpowszechnioną formą zapalenia płuc jest wirusowe; połowa wszystkich zapaleń płuc należą do tej kategorii. Bakteryjne zapalenie jest powszechnie wywoływane przez Streptococcus pneumoniae, to forma płuc można zapobiec w większości przypadków z szczepionki.

Zapalenie płuc może być poważne, potencjalnie śmiertelnej infekcji. Mimo, że większość ludzi myśli o zapaleniu płuc jako naruszające tylko płuc, bakterie, które powodują pneumokokowe zapalenie płuc może zaatakować inne części ciała, zgodnie z National Institute on Aging (NIA). Gdy bakterie te atakują pokrycie mózgu (opon mózgowych), powodują zapalenie opon mózgowych. Kiedy dostają się do krwiobiegu, powodują bakteriemii lub posocznicę. Mogą również powodować infekcje ucha środkowego i zatok, NIA mówi.

Bakterie pneumokokowe znaleziono w wysokości do 70 procent zdrowych ludzi, NIA mówi. Są one przenosić się z człowieka na człowieka przez kaszel, kichanie lub bliskim kontakcie. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego bakterie nagle atakują płuca, powoduje chorobę.

Co to jest grypa?

Grypy lub "grypa", jest wysoce zaraźliwa infekcja dróg oddechowych wywołane przez wirusa. Chociaż zwykle jest łagodny grypa u dzieci i młodych dorosłych, może powodować zagrażające życiu wirusowe zapalenie płuc u osób starszych, NIA mówi. Epidemie grypy, takich jak ten w 1916 roku (Hiszpański grypy) zabiły miliony ludzi na całym świecie.

Najlepszym lekarstwem

Ponieważ osoby z przewlekłymi chorobami medycznych, takich jak astma i POChP lub cukrzycą są bardziej narażeni na poważne problemy, jeśli się na grypę, ekspertów zaleca się coroczne grypie i pneumokokom jednorazowe szczepienie. Zdrowych dorosłych 50 i starsze powinny również otrzymać szczepionkę przeciw grypie. Wirusy grypy są stale się zmienia, dlatego ważne jest, aby uzyskać nową grypie każdego roku. Najlepiej dostać grypie jesienią, przed rozpoczęciem sezonu grypy, NIA mówi. Szczepionka przeciw grypie jest ogólnie dostępna od końca września lub na początku października do końca sezonu w styczniu lub w lutym.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób poleca że ludzie starsi mają 65 i drugą dawkę szczepionki pneumokokowej, jeśli ma już pięć lat od pierwszej dawki, a jeśli byli młodsi niż 65 lat, kiedy otrzymał go.

Znać objawy

Zapobieganie jest najlepszym lekarstwem, ale uznając objawy zapalenia płuc i uzyskanie profesjonalnej opieki od razu może pomóc ludziom chronić ich zdrowie.

Objawy bakteryjnego zapalenia płuc mogą pojawiać się stopniowo lub nagle:

Są to objawy wirusowego zapalenia płuc:

  • Początkowe objawy flulike: gorączka, ból głowy, bóle mięśni i suchy kaszel

  • Nasilenie objawów po 12 do 36 godzin: gorączka, duszności, które mogą stać się ekstremalne i bardziej surowe suchy kaszel, który wytwarza niewielkie ilości śluzu

  • Niebieskawy kolor na ustach, co zdarza się w niektórych przypadkach

Są to objawy grypy:

  • Ból głowy

  • Dreszcze

  • Suchy kaszel

  • Bóle mięśni (bóle mięśni)

  • Gorączka

  • Nos niedrożny

  • Ból gardła

Gorączka pojawia się zwykle w drugim lub trzecim dniu grypy, zgodnie z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. Grypa prawie nigdy nie powoduje objawy żołądka lub brzucha.

Uzyskaj pomoc szybko

Wczesne leczenie bakteryjnego zapalenia płuc pomaga pomyślne odzyskiwanie, więc zobaczyć się z lekarzem tak szybko, jak pojawią się objawy. Jeśli lekarz diagnozuje bakteryjne zapalenie płuc, leczenie obejmuje zwykle antybiotyki i ewentualnie inne leki, aby pomóc złagodzić kaszel i ból w klatce piersiowej. Bez leczenia zazwyczaj podaje się na wirusowe zapalenie płuc, chociaż lek można przyjmować w celu łagodzenia objawów. Wczesne leczenie grypy z leków jest skuteczna u dorosłych w podeszłym wieku.